Data modyfikacji:

Jak wybrać buty do biegania?

Odpowiednie buty do biegania gwarantują wysoki komfort zarówno w czasie treningu, jak i startu w zawodach. Dobrze dopasowany model może zmniejszyć też ryzyko występowania kontuzji. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze butów do biegania.

Określ, jaki masz rodzaj stopy

Bieganie jest niewymagającym pod względem sprzętowym sportem. Na samym początku wystarczą dobre chęci i regularność. Ale kiedy już złapiesz bakcyla i zaczynasz nawet myśleć o starcie w zawodach, warto rozejrzeć się za wygodnym obuwiem biegowym sprawiła, że producenci prześcigają się w zapewnieniu jak największego komfortu w czasie ruchu.

Na tym swoistym wyścigu zbrojeń korzystają klienci. Obuwie biegowe wyposażone jest w wiele systemów wspierających stopę w czasie ruchu. Dlatego pierwszym kryterium wyboru jest dopasowanie buta do rodzaju stopy. W opisie różnych modeli znajdziesz rozróżnienie na trzy typy.

Stopa neutralna

Przy kontakcie z nawierzchnią powoduje, że nacisk ciężaru ciała rozkłada się równomiernie. Buty o budowie neutralnej stanowią zdecydowaną większość modeli, jakie można znaleźć w sklepach. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien stanowić większego problemu. Stopy o budowie neutralnej są także mniej narażone na kontuzje. 

Stopa supinująca

W czasie biegu jest przechylona na zewnętrzną jej stronę od pięty do palców. Jest to spowodowane wyższym łukiem stopy, który powoduje, że technika biegu jest nieprawidłowa. W efekcie można znacznie łatwiej złapać kontuzję. Aby tego uniknąć trzeba wybrać dedykowane buty o budowie supinującej.
Stopa pronująca najczęściej występuje u osób zmagających się z płaskostopiem. Stopa w czasie wykonywanego ruchu zachodzi do wewnętrz, co powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Źle dobrane buty do biegania wymuszają nieprawidłową technikę biegu i ryzyko obciążenia stawu kolanowego lub biodrowego. Początkujące osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem powinny zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ trening może zakończyć się kontuzją. Obuwie supinujące jest odpowiednio wzmocnione i amortyzowane od wewnętrznej strony, co praktycznie eliminuje problem.

Jak sprawdzić rodzaj stopy?

Nie każdy wie, jaki rodzaj stopy posiada, ale na szczęście jest łatwy sposób na sprawdzenie tego.

Test wodny

Odpowiedź na pytanie może przynieść wykonanie testu wodnego. Poszukaj kolorowego papieru, najlepiej w ciemnym odcieniu, a następnie zmocz nogę wodą. Po nałożeniu stopy na kartkę powinieneś zobaczyć odcisk. Jego budowa powinna wskazać, czy masz stopę neutralną, supinującą lub pronującą. Przy wyborze odpowiedniego obuwia możesz zaznaczyć odpowiedni rodzaj i wyszukiwać buty dopasowane do twoich potrzeb. 

Badanie w sklepie

W sklepach sportowych, a także na Expo zawodów sportowych, możesz przeprowadzić komputerowe badanie stopy. Każdy z producentów inaczej nazywa swój system. Jednym z popularniejszych jest Foot ID oferowane przez Asics.

Badanie trwa kilka minut i polega na zeskanowaniu stopy, a następnie stworzeniu trójwymiarowego modelu. Jako wynik otrzymasz wydruk i opis swojej stopy. Taka wiedza pozwala idealnie dopasować obuwie.

Wybierz idealny rozmiar swojego buta 

Przy zakupach każdego rodzaju butów rozmiar odgrywa istotną rolę, ponieważ wpływa bezpośrednio na wygodę biegania. Pamiętaj, żeby zawsze wybierać buty przynajmniej pół rozmiaru większe. W czasie wysiłku stopy puchną. Wiesz, jak wyglądają twoje nogami po kilku godzinach chodzenia, prawda? To samo dzieje się w czasie biegania. Dlatego musisz o tym pamiętać w czasie wyboru rozmiaru.

Dobrym rozwiązaniem jest mierzenie obuwia po południu lub wieczorem. Po całym dniu stopy są nabrzmiałe i wyglądają wtedy jak w czasie biegania. Te kilka milimetrów wpłynie potem na twoją jakość ruchu. Zbyt ciasne buty doprowadzają do otarć czy uszkodzeń paznokci.

Na jakie elementy jeszcze warto zwrócić uwagę? 

W każdych butach do biegania bardzo duże znaczenie ma zastosowana podeszwa. Jeśli dużo biegasz po asfaltowych, utwardzanych drogach, to najlepszym wyborem będzie obuwie płaskie dostosowane do tego rodzaju nawierzchni. Czy w takich modelach można biegać w terenie? Można, jednak trzeba liczyć się z tym, że w trudnym terenie przyczepność może być bardzo mała. Buty trailowe dedykowane do biegania w terenie mają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę.

Zazwyczaj są to duże ilość specjalnych zagłębień. Takie buty są także wzmocnione i bardziej komfortowe w trudnych warunkach. Wielu producentów stosuje też specjalny system amortyzacji, który jeszcze bardziej podnosi komfort stopy. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ przy dłuższych dystansach może to mieć ogromne znaczenie. 

Kiedy już będziesz miał na stopach wybrane obuwie, sprawdź dokładnie czy stopa nadmiernie w nich nie pracuje. W ustabilizowaniu nogi w bucie pomoże wykorzystanie wszystkich dziurek przy wiązaniu.

Bardzo ważne, żeby od razu nie wybierać się na długie treningi w nowych butach. Może się to skończyć nieprzyjemnym bólem. Lepiej wybrać się na krótkie rozbieganie lub pierwszego dnia po prostu w nich pochodzić. Wtedy podeszwa ukształtuje się do profilu Twojej stopy, a Ty znajdziesz idealny sposób wiązania.

Pamiętaj też, że buty do biegania wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli zaczniesz w nich uprawiać inne sporty, odkształcą się i nie będą już zapewniały takiej ochrony w czasie treningów, do których zostały stworzone.

Wybierając buty warto znać swoją wagę. Osoby nieco cięższe powinny kupić modele z dodatkową amortyzacją. Noga przy kontakcie z podłożem działa z większą siłą, dlatego wzmocnienie stopy jest wskazane. Wiele butów jest wyposażonych chociażby w żelowy system amortyzacji. To powinno znacząco zmniejszyć ryzyko kontuzji. 

Pamiętaj, że buty do biegania muszą być wygodne. Jeśli dobrze dopasujesz stopę, rozmiar, a także wybierzesz dobrą podeszwę, to bieganie będzie jeszcze większą przyjemnością. 

Wielu biegaczy fiksuje się na punkcie wagi obuwia. Jeżeli jesteś amatorem, który biega dla przyjemności i nie ma zamiaru bić rekordu świata - te kilka gramów nie będą robiły różnicy. Ważniejsze jest, żeby dobrze się w nich czuć. 

Jak często wymieniać buty do biegania?

Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie dwóch par butów. Taki zakup spowoduje, że będziesz miał nawet na kilka sezonów spokój. Ważniejsze jest jednak, że buty do biegania tak jak Twoje mięśnie powinny odpoczywać. Jeżeli jednego dnia robisz w nich mocny trening, wystaw je na świeże powietrze, żeby przewietrzały.

Zastosuj kosmetyki, które zachowują świeżość w środku. W dodatku podeszwa potrzebuje około 24 godzin, żeby w pełni wrócić do swoich pierwotnych właściwości. Im więcej biegasz, tym zakup drugiej pary staje się wartą do przemyślenia inwestycją. Buty powinno wymieniać się po około 800-1000 przebiegniętych kilometrów. Powyżej tego przebiegu tracą swoje właściwości.

Ile powinny kosztować buty do biegania? 

Ceny butów do biegania rozpoczynają się już od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Cena w dużym stopniu jest uzależniona od wagi buta oraz zastosowanych technologii. Już za około 200-300 złotych można kupić bardzo dobre buty, zarówno do treningów, jak i zawodów. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania warto inwestować w coraz lepsze buty. Solidne obuwie zapewnia lepsze osiągi, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko występowania kontuzji. Wysokiej klasy buty to inwestycja, która na pewno się zwróci. 

Jak kupować buty do biegania?

Postanowiliśmy sprawdzić, co w kwestii wyboru odpowiedniego obuwia doradzają eksperci.