Jak wybrać dobry i wygodny stanik?

Klasyczna bardotka, push-up, a może stanik sportowy? Dobrze dobrany biustonosz nie tylko zapewnia pełen komfort, lecz także chroni i poprawia wygląd piersi. To dzięki niemu możemy wyrównać proporcje sylwetki, a nowa sukienka czy bluzka będzie na nas lepiej wyglądać. W sklepach znajdziemy różne typy, fasony i rozmiary staników, dlatego wiele kobiet ma problem z dobraniem odpowiedniego biustonosza. Jak znaleźć ten idealny, który będzie wygodny, a przy tym zapewni nam efektowny wygląd?

Jak dobrać biustonosz do figury?

Wiele pań zastanawia się, jak dobrać rozmiar stanika, żeby biustonosz był dopasowany do sylwetki i ładnie podkreślał piersi. Aby wybrać ten odpowiedni, musisz znać trzy parametry: rozmiar pod biustem i w biuście oraz rozmiar miseczki.

Poprawne mierzenie

Jak dobrać rozmiar stanika, gdy nie mamy brafitterskich zdolności? Wystarczy miara krawiecka i poznanie kilku zasad. Kiedy mierzymy się pod biustem, musimy stać prosto, bez ubrania, ściskając się lekko miarką bezpośrednio pod piersiami.

W trakcie pomiarów taśma powinna przylegać do skóry i nie pozostawać luźna. Błędem jest także jej zbyt mocne ściśnięcie. Najlepiej dociągnąć taśmę na około 1 cm i ułożyć jak najbardziej poziomo, wtedy mamy gwarancję, że obwód nie będzie za duży ani za mały.

Mierząc rozmiar w biuście, można mieć na sobie miękki lub lekko usztywniany biustonosz. Ważne, aby nie spłaszczał piersi i aby nie był to stanik typu push-up.

Bez stanika mogą mierzyć się tylko te panie, które mają mały jędrny biust o niestożkowanym kształcie. W pozostałych przypadkach, jeśli chcemy uzyskać miarodajny wynik, lepiej mieć na sobie biustonosz.

Panie o dużych piersiach, które straciły swoją jędrność, powinny mierzyć się lekko pochylone do przodu, dzięki czemu biust się uniesie, a wynik obwodu będzie bardziej dokładny.

Pamiętajmy, że wszystkie wymiary są orientacyjne i mają nam posłużyć do dalszych etapów.

Jak dobrać rozmiar stanika pod biustem?

Na metkach biustonoszy znajdziemy różne liczby, np. 70, 75, 80, 85 itd., które oznaczają rozmiar stanika pod biustem. Żeby go określić, od zmierzonego przez siebie obwodu musisz odjąć około 5 cm, a następnie zaniżyć wynik do najbliższego rozmiaru pod biustem, np. jeśli po zmierzeniu twój obwód to 81 cm, odpowiednim rozmiarem dla ciebie jest 75.

Oczywiście dopiero dokładna przymiarka pozwoli stwierdzić, czy dany rozmiar jest odpowiedni. Ciaśniejszy obwód bardziej uniesie i podtrzyma piersi, co powinno zadowolić panie o niezbyt jędrnym lub dużym biuście.

Kwestia doboru rozmiaru stanika w dużej mierze zależy od naszych własnych preferencji. Niektóre kobiety lepiej czują się w luźniejszym biustonoszu, nawet kosztem opadających piersi.
 

Jak określić wielkość miseczki?

Litera, którą znajdziemy na metce za rozmiarem obwodu, to wielkość miseczki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka miseczka jest dla ciebie odpowiednia, musisz obliczyć różnicę między rozmiarem pod biustem a w biuście.

Pamiętaj, że w przypadku pierwszej wartości nie chodzi o rozmiar w centymetrach. Otrzymanemu wynikowi będzie odpowiadała konkretna miseczka. Przedstawia to poniższa tabela:
Różnica: obwód pod biustem — rozmiar w biuście Rozmiar miseczki
7‒9
AA
9,5‒11,5
A
12‒14
B
14,5‒16,5
C
17‒19
D
19,5‒21,5
DD
22‒24
E
24,5‒26,5
F
27‒29
FF
29,5‒31,5
G
34,5‒36,5
H
37‒39
HH
39,5‒41,5
J
42‒44
JJ
44,5‒46,5
K
47‒49
KK
Miseczka powinna być dobrana tak, aby fiszbina okalała całą pierś i kończyła się za nią od strony pachy. Biust nie może przelewać się nad krawędzią ani miseczka nie powinna od niego odstawać.

Wiele pań jest przekonanych, że litera, która opisuje rozmiar miseczki, to jednocześnie wielkość piersi, np. A — mały biust, B — średni. Wielkość biustu określa tak naprawdę połączenie rozmiaru obwodu i wielkości miseczki, np. stanik 75 B ma miseczkę tej samej wielkości co biustonosz 80 A czy 70 C.

Te same wymiary, a różne rozmiary staników

Musisz pamiętać, że mimo iż prawidłowo obliczyłaś swoje wymiary, nie jest powiedziane, że dane typy i rozmiary staników będą dla ciebie odpowiednie.

Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Australii i we Włoszech istnieją różne metody oznaczania obwodów, np. miseczki w brytyjskich stanikach zwiększają się razem z obwodem w biuście o 2,5 cm, a w tych produkcji polskiej o 2 cm. Amerykańskie rozmiary miseczek odpowiadają brytyjskim, z tym że miseczka zwiększa się o rozmiar wraz ze wzrostem obwodu w biuście o 2,5 cm, inne są też oznaczenia literowe.

O tym, jaki rozmiar stanika będzie dla ciebie odpowiedni, decydują też wykorzystane w nim materiały i ich elastyczność. Jeśli obwód biustonosza jest rozciągliwy, lepiej zakupić ten w rozmiarze 70 niż 75.

Ważny jest także krój oraz kształt miseczek. Każda z nas ma inny biust, o różnym kształcie oraz jędrności, dlatego dwie osoby mające te same wymiary mogą potrzebować innych rozmiarów miseczek, np. panie o miękkim biuście zwykle wybierają mniejsze miseczki, a te o jędrnym — większe.

Wyliczone wartości mają charakter orientacyjny i dopiero podczas przymiarki różnych modeli w sąsiadujących rozmiarach będziesz w stanie stwierdzić, czy dany biustonosz jest odpowiedni dla ciebie.

Jak odpowiednio przymierzyć stanik?

Od właściwej przymiarki zależy to, jak ocenimy rozmiar i jaki dobierzemy biustonosz. Przymierzając stanik, pochyl się do przodu i w takiej pozycji zapnij go na najluźniejszą haftkę. Pozostałe zapięcia wykorzystasz, gdy stanik rozciągnie się po dłuższym użytkowaniu.

Fiszbiny nie powinny nachodzić na piersi, lecz znajdować się pod nimi, a ramiączka muszą być tak wyregulowane, żeby ani nie spadały, ani nie uciskały skóry. Powinny lekko unosić piersi.

Po założeniu stanika wykonaj kilka dynamicznych ruchów. Zapięcie nie powinno się przesuwać, a piersi wypadać z miseczek. W przeciwnym razie przymierz inne rozmiary staników, aż znajdziesz ten, który w największym stopniu spełni twoje oczekiwania.

Jak dobrać biustonosz do kreacji?

Chociaż bielizna, którą nosimy, pozornie nie rzuca się w oczy, to jednak stanowi niezwykle ważny element stylizacji. Kiedy dobierzesz odpowiedni rozmiar stanika, pozostaje druga kwestia, a mianowicie — jak dobrać biustonosz do stroju? Źle dopasowany będzie odznaczać się pod ubraniem i stanie się przyczyną dyskomfortu.

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów biustonoszy przeznaczonych do różnych typów figury i stylizacji.

Dla pań o małym biuście, które chciałyby go podnieść i optycznie powiększyć, idealny będzie biustonosz push-up, mający specjalne kieszonki z wypełnieniem.

Do sukienek i bluzek z głębokim dekoltem możesz założyć stanik typu bardotka. Ma specjalnie usztywniane miseczki, układające się w linię poziomą, które eksponują i odsłaniają górną część piersi. Do wyboru są modele z ramiączkami lub bez.

Pod obcisłe sukienki i koszulki świetnie sprawdzi się biustonosz bezszwowy, który nie będzie widoczny pod ubraniem.

Do kreacji z odsłoniętymi plecami załóż biustonosz samonośny, czyli specjalne silikonowe nakładki, bez fiszbinów i ramiączek. Będzie on jednak odpowiedni tylko dla pań z małym lub średnim biustem.

Do wyboru są także wszelkiego rodzaju staniki miękkie, usztywniane lub półusztywniane, zabudowane zupełnie lub do połowy. Do ćwiczeń fizycznych wybierz stanik sportowy, wykonany ze specjalnych oddychających materiałów.

Możliwości wyboru biustonosza jest wiele, a przymierzenie różnych rodzajów i krojów staników pozwoli ci wybrać ten idealny.


Dobrze dopasowany stanik to ważny element kobiecej garderoby. Wiele pań nie wie, jak dobrać rozmiar stanika do figury, czym kierować się podczas zakupów, czego unikać, w jaki sposób przymierzać i jak dobrać biustonosz do stylizacji. Odpowiedni stanik nie tylko zabezpieczy piersi i sprawi, że będzie ci wygodnie, lecz także pięknie podkreśli twoje atuty, dzięki czemu poczujesz się atrakcyjnie i kobieco.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły