Jak wybrać klatkę dla gryzoni i małych zwierząt?


Gryzonie i inne małe zwierzęta domowe są zupełnie zależne od człowieka, dlatego należy zadbać, aby żyły w jak najlepszych warunkach i można było cieszyć się ich obecnością przez długie lata. Każde zwierzątko ma nieco inne potrzeby, ale klatka powinna zawsze być solidna, bezpieczna i przestronna.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze klatki dla gryzoni?

Zaletą gryzoni i innych niedużych zwierząt jest to, że można je trzymać nawet w małych mieszkaniach, nie wyrządzając im tym samym krzywdy. Nie trzeba wyprowadzać ich na spacer i nie wymagają tak dużo uwagi, jak na przykład kot. Urocze stworzenia są znakomitymi kompanami do zabaw i przytulania, jednak trzeba im zapewnić komfortowe warunki życia. Najważniejszy pozostaje wybór odpowiedniej klatki.

Gryzonie i pozostałe małe zwierzęta różnią się między sobą wielkością, dlatego przy wyborze klatki dla chomika lub klatki dla królika, świnki morskiej czy też szczura należy wziąć pod uwagę gęstość prętów. Malutkie zwierzę może próbować wydostać się z klatki o małym zagęszczeniu prętów, a to może skończyć się tragicznie, ponieważ może utknąć, zrobić sobie krzywdę, a nawet się udusić. Kwestia bezpieczeństwa jest niezwykle ważna.

Lokum powinno zapobiegać możliwości ucieczki. W klatce poidło musi być montowane bez trudu i zwierzątko powinno mieć do niego łatwy dostęp. Niezmiernie istotne jest też wyposażenie. Trzeba zadbać o takie akcesoria, jak kołowrotek dla chomika. Niektóre gatunki charakteryzują się większą ruchliwością i na przykład klatka dla szczura lub chomika powinna być kilkupoziomowa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość klatki.

Chomiki lub myszki potrzebują dużo ruchu, ale w mniejszej klatce także mogą swobodnie się rozprostować i będą miały nieco miejsca, aby sobie pochodzić. Za to świnki morskie, króliki lub szynszyle ze względu na swoje gabaryty wymagają więcej przestrzeni. Klatki z wysokim zabudowaniem od dołu zapobiegną rozsypywaniu trocin, siana i jedzenia. Wielkość klatki dla chomika lub innego pupila jest też zależna od wyposażenia, jakie chcemy umieścić w środku.

W przypadku samego kołowrotka dla chomika nie potrzeba bardzo dużo miejsca, ale gdy chcemy zwierzakowi zapewnić tarasy, drabinki, tunele i inne akcesoria, wówczas klatka powinna być wyższa i szersza. Ponadto wielkość klatki dla szczura, chomika i każdego innego zwierzaka dostosowujemy do liczby przyszłych mieszkańców. 

Jaka powinna być klatka dla chomika?

Chomik to małe, zwinne i niezwykle ruchliwe stworzenie, dlatego kołowrotek dla chomika to obowiązkowy element wyposażenia jego klatki. Sama klatka dla chomika powinna charakteryzować się prętami osadzonymi blisko siebie. Duża gęstość prętów zapobiegnie ucieczce niewielkiego lokatora. Prawdopodobieństwo, że gdy chomik skutecznie przeciśnie głowę przez pręty, reszta ciała także przejdzie tą drogą, jest duże. Należy zadbać, aby przynajmniej jedna ze ścianek miała pręty poziome.

Chomiki lubią się wspinać, więc od razu zyskają taką możliwość. Bez wątpienia klatka dla chomika powinna spełniać inne wymogi niż klatka dla królika. Najlepsze rozwiązanie to klatka kilkupiętrowa. Więcej miejsca do zagospodarowania ułatwia wprowadzenie elementów, które urozmaicą i uatrakcyjnią życie chomika. Jako ściółkę warto wykorzystać trociny.

Nie tylko pochłaniają one zapachy, lecz także zapewniają chomikowi wygodę i ciepło. Jeśli wyposażymy klatkę w specjalny domek, to chomik z pewnością poupycha w nim jak najwięcej trocin. Minimalne wymiary, jakie powinna mieć klatka dla chomika, to 37 x 25 x 21 cm. 

Jak wybrać klatkę dla szczura?

Szczury są zwierzętami stadnymi, dlatego najlepiej hodować je przynajmniej dwójkami. Można wybrać osobniki tej samej lub przeciwnej płci, ale wówczas powinny zostać wykastrowane. Każda klatka dla szczura powinna mieć wymiary co najmniej 60 x 40 x 60 cm. Nie wystarczy klatka, w której szczur może po prostu się obrócić — potrzebuje on znacznie więcej przestrzeni. Pręty klatki powinny być w miarę gęste, a dopuszczalna odległość pomiędzy nimi to 2,5 cm.

Jeżeli pręty byłyby od siebie bardziej oddalone, szczur z łatwością wydostałby się z klatki. Ważne, aby klatka była wyposażona w duże i dobrze zabezpieczone drzwiczki. Zdejmowana góra klatki jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy w niej posprzątać. Idealna klatka dla szczura to klatka wysoka. Szczury potrzebują ciasnych miejsc, w których mogłyby się schować, dlatego tarasy i domki, różnego rodzaju koszyki i tunele są jak najbardziej pożądane.

Kołowrotek stanowi przyjemną rozrywkę dla szczura, ale kołowrotek dla chomika nie jest w tym wypadku najlepszym wyborem. Warto rozejrzeć się za nieco większym kołowrotkiem, który będzie lepiej dostosowany do rozmiarów szczura. Jako ściółkę warto wybierać różnego rodzaju trociny. Siano nie jest odpowiednie, ponieważ nie pochłania zapachów, a ponadto nie jest tak chłonne jak trociny. Można też połączyć trociny z granulatem, co zapewni jeszcze większą chłonność. 

Jaka klatka dla królika jest najlepsza?

Klatka dla szczura wygląda zupełnie inaczej niż klatka dla królika. Klatka przeznaczona dla królika jest niewysoka, ale musi być przestronna. Wymiary klatki, jakie zapewnią króliczkowi wystarczającą swobodę, to 71 x 41 x 35 cm. Oczywiście im większa klatka, tym lepiej. Kołowrotek dla chomika zdecydowanie nie zalicza się do odpowiednich zabawek dla królika. W sklepach dostępne są większe kołowrotki, z których króliki mogą korzystać, ale nie cieszą się one dużą popularnością.

Zamiast kołowrotka dla chomika, a właściwie kołowrotka do biegania, można za to kupić kołowrotek, w którym umieszcza się siano. Wysupłanie jedzenia z kołowrotka wymaga od króliczka więcej wysiłku, dzięki czemu zwierzę otrzymuje większą dawkę ruchu. Perfekcyjna klatka dla królika powinna zostać wyposażona w różnorodne akcesoria i zabawki. Domki z naturalnego drewna sprawią, że nasz ulubieniec zawsze znajdzie spokojne i ciemne miejsce do odpoczynku.

Tunele wiklinowe i korkowe ubarwiają krajobraz. Króliczki chętnie przez nie przechodzą lub wykorzystują je do odpoczynku. Kule z wikliny i trawy morskiej zajmą zwierzątko na wiele godzin. Króliki nie tylko bawią się, turlając je, lecz także je zjadają.

Kule są dla nich w pełni bezpieczne. Można też wybrać  kule, które nie są jadalne, lecz służą do umieszczania w środku pożywienia. Zanim futrzak dostanie się do jedzenia, musi się troszkę nagimnastykować. Drobny żwirek lub granulat w połączeniu z siankiem to doskonałe materiały na podłoże do klatki dla królika. Same trociny są nadmiernie rozkopywane przez króliczki. 

W jakiej klatce będą czuły się dobrze świnki morskie?

Klatka dla świnek morskich nie musi być wysoka i wielopoziomowa. Trzeba zadbać przede wszystkim, aby świnki miały wystarczającą ilość przestrzeni, by swobodnie chodzić. Długość klatki powinna wynosić co najmniej 80 cm. Im większa liczba świnek, tym większa musi być klatka.

Warto wstawić drewniany domek, w którym zwierzątka będę czuć się bezpiecznie. Są to takie domki, jakie umieszcza się w klatce dla królika. Zresztą w sklepach zoologicznych często można zobaczyć króliki i świnki morskie w jednej klatce. 

kawa rozpuszczalna

Wybieramy najlepszą kawę rozpuszczalną. Ranking 2023

2023-03-22
Kawa rozpuszczalna to produkt typu instant, dzięki któremu w kilkadziesiąt sekund przyrządzisz pyszny, esencjonalny napój. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety. Czym się wyróżnia? Jaka jest najlepsza kawa rozpuszczalna? Sprawdź nasz poradnik i ranking kaw rozpuszczalnych!
gry planszowe strategiczne ranking

Ranking gier planszowych strategicznych

2023-02-19
Rozgrywka każdej gry strategicznej jest zupełnie inna. Największą zaletą tych pozycji jest to, że w bardzo niewielkim zakresie zależą od czynników losowych. Gracze mają bezpośredni wpływ na to, jak potoczą się ich losy i muszą podejmować jak najlepsze decyzje na podstawie posiadanych danych. W dzisiejszym artykule omówimy najbardziej polecane gry takie jak Bestia, Everdell, 7 Cudów Świata, Great Western Trail: Argentina czy Diuna: Planeta intryg i konfliktów. Przedstawiamy nasz ranking gier strategicznych!
prezent na walentynki dla niej

Prezent na walentynki dla niej: najlepsze propozycje

2023-02-13
Od kilku lat święto zakochanych na dobre zadomowiło się w Polsce. Knajpki, restauracje kina czy teatry przeżywają 14 lutego prawdziwe oblężenie, a wystawy sklepowe mienią się od serc i czerwono-różowej kolorystyki. Panowie coraz chętniej decydują się na zakup upominków dla swojej drugiej połówki – to nie tylko wyraz pamięci, ale również romantyczny gest. Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym dzielimy się inspiracjami, jak wybrać prezent na walentynki dla niej. Trafiony suwenir – będący odzwierciedleniem uczuć – nie zawsze musi kosztować fortunę! Ważne, by wpisywał się w upodobania partnerki. Zapraszamy do lektury!
gdzie na walentynki

Gdzie na walentynki? Nasze pomysły

2023-02-13
Co roku miliony osób zadaje sobie to samo pytanie: „gdzie iść na walentynki”? Jak sprawić, by na twarzy ukochanej osoby pojawił się uśmiech? Odpowiadamy!