Data modyfikacji:

Jak wybrać smycz dla psa?

Smycz to nie tylko kawałek sznurka, ale i ważny atrybut potrzebny do szkoleń i treningów psa. Pomaga w nauce posłuszeństwa wobec właściciela oraz zapewnia bezpieczeństwo innym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smycz, jednak która jest najlepsza dla twojego psa? Sprawdź czym kierować się podczas wyboru smyczy oraz jakie są wymogi prawne dotyczące wyprowadzania psa.

Smycz dla szczeniaka – nauka chodzenia na smyczy i pierwszy spacer

Naukę chodzenia na smyczy najlepiej rozpocząć z lekką i długą smyczą. Pierwszy kontakt powinien mieć formę zabawy. Nagradzaj psa za każdym razem kiedy do Ciebie wróci. Jeśli szczeniak jest zdenerwowany, odwróć jego uwagę. Nie karć go za złe zachowanie. Pamiętaj, że na pierwszy spacer ze szczeniakiem możesz pójść dopiero wtedy, gdy skończy 8 tygodni i został wcześniej zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym, które są niebezpieczne szczególnie w wieku szczenięcym.

Smycz dla dorosłego psa, który nigdy nie chodził na smyczy

Dorosły pies, który nigdy nie został nauczony chodzenia na smyczy, może na nią reagować nerwowo. Trudno mu się dziwić – niezależnie od tego, jak długa jest smycz, w dużym stopniu odbiera mu kontrolę nad spacerem. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest linka. Jeśli pies bez problemu chodzi w obroży lub szelkach, przypnij mu linkę i puść ją wolno. Ważne, aby była na tyle długa, by można było ją przydepnąć butem, gdy pies zacznie np. uciekać. Jest to pierwszy etap nauki chodzenia na smyczy. Z czasem możesz zacząć podnosić linkę i subtelnie kontrolować kierunek spaceru. Jeśli pies po podpięciu linki zaczyna się denerwować, spróbuj odwrócić jego uwagę – przydatne mogą się okazać ulubione smakołyki lub zabawy.

Smycz – wymogi prawne

Ustawa o ochronie praw zwierząt nie określa w jasny sposób, w których sytuacjach musisz trzymać psa na smyczy. Określa za to jasno, że niezachowanie ostrożności podczas spaceru z psem podlega naganie lub karze do 250 zł.

Co oznacza niezachowanie ostrożności w praktyce? Policja ma prawo wypisać ci mandat, jeśli spacerujesz z psem po ulicy bez smyczy, nawet jeśli ten nikogo nie pogryzł. Wystarczy, że poczuł apetyczny zapach i zainteresował się siatką z zakupami przechodnia i podszedł do niego z zainteresowaniem, bez złych intencji. Przechodzień mógł się poczuć zagrożony i zgłosić sprawę na policję – to wystarczy do wypisania mandatu.

Przepisy bardziej szczegółowo regulują tę kwestię w przypadku przewozu zwierząt komunikacją miejską, krajową czy zagraniczną. Szczegóły dotyczące transportu zwierząt znajdziesz w regulaminie danego przewoźnika. Przewoźnicy zazwyczaj nakazują przewóz psa na smyczy i w kagańcu. Miejscem, w którym możesz spuścić psa ze smyczy, nie martwiąc się o mandat, jest teren posesji prywatnej lub park zabaw dla psów.

Linka zamiast smyczy

To tzw. smycz startowa, która służy przede wszystkim do nauki chodzenia na smyczy. Idealnie się sprawdza, jeśli nie chcemy zbytnio ograniczać czworonoga, ale jednocześnie chcemy zachować kontrolę. W sytuacji, w której pojawi się zagrożenie i pies zacznie uciekać, możesz szybko podnieść lub przydepnąć linkę, następnie przejąć kontrolę. Linkę można zrobić także samodzielnie np. za pomocą liny do wspinaczki i karabińczyków.

Co to znaczy „zwykła smycz”?

Kawałek taśmy, linki lub skóry zakończony z jednej strony rączką, z drugiej strony karabińczykiem to standardowy model smyczy. Ciężar smyczy powinien być dobrany do rasy, wieku i wielkości psa. Smycz nie może być zbyt ciężka, bo zbytnio obciąży małego psa, nie może też być zbyt cienka, jeśli ma być przeznaczona dla dużego i silnego psa - szybko ją przerwie. Ważna jest również długość smyczy. Wybierając się na spacer w zatłoczone miejsca, warto wybrać krótką – około 100-150 cm długości. W tej sytuacji pies powinien być jak najbliżej nogi i nie oddalać się od właściciela. Jeśli wybieramy się na bardziej otwartą przestrzeń - warto zabrać dłuższą smycz – 200-400 cm. Świetnie się sprawdza smycz regulowana, czyli tzw. przepinana. Niestety, jej minusem jest duża waga, co automatycznie dyskwalifikuje mniejsze czworonogi.

Smycz łańcuszek

Wygląda elegancko, ale stanowi niepotrzebny bagaż, jaki pies musi dźwigać. Nie jest trwała i nie nadaje się dla psów, które ciągną na spacerze.

Smycz automatyczna – tzw. „flexi”

Przez jednych kochana, a przez innych znienawidzona. Posiada wiele wad i zalet, ale wciąż jest jedną z popularniejszych smyczy na rynku. Idea tego modelu polega na tym, że smycz cały czas pozostaje w napięciu. Linka się wydłuża, kiedy pies się oddala. Plastikowa rączka to centrum dowodzenia – dzięki niej można blokować długość smyczy na bieżąco lub zablokować na stałe. Dzięki temu smycz „flexi”, może być także funkcjonować jak smycz tradycyjna, nieregulowana. Ten model nie jest polecany dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Stałe napięcie na kręgach szyjnych (szczególnie, jeśli jest podpięta do obroży) sprawia, że zwierzęta czują większy dyskomfort niż przy użytkowaniu zwykłych smyczy. Jednocześnie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zwierzę zaplącze się.

Smycz do jazdy na rowerze

Do jazdy na rowerze w towarzystwie psa sprawdza się smycz z amortyzatorem przyczepiona do metalowego uchwytu, który ma zapewnić bezpieczny dystans między rowerem a psem. Jeśli lubisz jazdę na rowerze i jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, który potrzebuje dużo aktywności każdego dnia – wspólna jazda na rowerze może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Smycz do biegania z psem

Zamiast na kolejny, standardowy spacer – zabierz pupila na wspólny jogging. Specjalny pas biodrowy umożliwia kontrolowanie psa bez zajmowania twoich rąk. Smycze są często wyposażone w specjalny amortyzator, który chroni przed nagłymi szarpnięciami psa.
Autorka: Natalia Ciszewska.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

2019-09-27
Zastanawiasz się, jak nauczyć swojego kota korzystać z kuwety? W tym artykule znajdziesz potrzebne wskazówki, które podpowiedzą ci, jak to zrobić.
Jaki kaganiec dla psa

Kaganiec – obowiązkowy czy zbędny? Przegląd kagańców

2018-08-13
Opinie na temat wyprowadzania psów bez kagańców w miejscach i środkach transportu publicznego są podzielone. Najlepiej jednak przyjrzeć się przepisom prawa miejscowego regulującym tę kwestię. A jeśli już zamierzamy kaganiec kupić, to jaki? Sprawdź.
Bieganie z psem

Jak biegać z psem?

2018-08-03
Dowiedź się, jak przygotować psa do treningu biegowego oraz jakie akcesoria powinieneś ze sobą zabrać.
koty, dla kota, akcesoria dla kota, kocie akcesoria

Rozpieść futrzaka czyli nowości wśród akcesoriów dla kota

2017-09-11
Koty to piękne i majestatyczne zwierzęta, które szczycą się dużą niezależnością. Ale tak jak wszyscy pupile potrzebują troski, ciepła, a czasem nawet nowych rzeczy materialnych. Oto kilka akcesoriów dla kota, które powinny się znaleźć w jego domowym wyposażeniu.
Karmy dla psów i kotów

Jak wybrać karmę dla psa lub kota?

2016-07-27
W sieci znajdziemy mnóstwo tekstów opowiadających jak wybierać karmę dla naszego zwierzaka. Mówią o tym czego ma być więcej, czego ma w ogóle nie być, jak czytać etykiety…ale czy rzeczywiście pomagają nam w sposób rozsądny podjąć decyzję? Przeczytajcie ten poradnik, żeby dowiedzieć się więcej.
Zabawki dla piesełka

Najlepsze zabawki dla psa. Jakie wybrać?

2016-07-22
Istnieje kilka czynników, które powinniśmy uwzględnić, wybierając zabawki dla psa. Pierwszy to wiek czworonoga – dla szczeniaka, czy psa starszego powinniśmy wybrać gadżety z miękkich materiałów, które nie uszkodzą ich zębów.
Nasz kot powinien mieć dobre legowisko, kuwetę oraz karmę

Jakich rzeczy potrzebuje kot?

2016-07-22
Zdecydowaliście się przygarnąć kota, ale nie wiecie, co dalej? Opieka nad tym zwierzakiem to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Sprawdź jak go pielęgnować, jaką wybrać karmę i jaki żwirek będzie najlepszy. Zobacz jak przygotować dom na jego przyjęcie.
Transporter zapewni Twojemu kotu bezpieczeństwo i komfort podczas podrózy.

Jak przygotować się do podróży w kotem?

2016-07-04
Mówi się, że koty źle znoszą podróże i jest to dla nich stresujące przeżycie. Czeka Cię podróż z kotem, ale nie wiesz, jak się do niej przygotować? W naszym poradniku znajdziesz wskazówki dotyczący podróżowania z futrzanym czworonogiem tak by nasz zwierzak jak i Ty miał jak najmniej stresu.
Wybierając smycz, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wytrzymałość.

Jaką smycz i obrożę należy wybrać dla swojego psa?

2016-07-04
Jako miłośnik psów na pewno wiesz jak ważna jest smycz i obroża. Jednak jak wybrać najlepsze psie akcesoria aby odpowiadały naszemu pupilowi? W tym poradniku znajdziesz porady i wskazówki, którymi należy się kierować przy wyborze akcesoriów dla każdego czworonoga.