Data modyfikacji:

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Felgi samochodowe to oczko w głowie każdego miłośnika motoryzacji. W okresie zimowym nie mają łatwo, bowiem śnieg, błoto, kurz i sól mocno dają się we znaki lśniącej aluminiowej powierzchni. Jak przywrócić felgom blask i pozbyć się popularnych zanieczyszczeń?

Zacznij od spłukania brudu

Pierwszą czynnością, co naturalne, jest spłukanie większego brudu z alufelg. Możesz do tego użyć myjki ciśnieniowej, jednak nie przykładaj jej do felgi zbyt blisko. Duże ciśnienie może nie tylko uszkodzić same felgi aluminiowe, ale też przewody hamulcowe czy inne wrażliwe elementy dostępne spod nadkola. Przed myciem upewnij się, że są one chłodne. Działają bowiem niczym radiator dla hamulców, więc po długiej lub dynamicznej trasie mogą być bardzo gorące. Nałożenie preparatu chemicznego na gorącą felgę mogłoby spowodować wydzielanie się szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych.

Nałóż preparat do felg

Zwykły szampon samochodowy jest w przypadku felg niewystarczający. Choć pozbędziesz się za jego pomocą kurzu czy błota, nie usunie wżerów czy plam oleju. Na rynku znajdziesz wiele preparatów do mycia felg, np. K2 Roton, Tenzi Detailer Krwawa Felga, Meguiar’s Hot Rims, TUGA Chemie Alu Teufel Spezial Gel, Sonax Xtreme, Plak Forlega czy ADBL Vampire Liqiud. Środki te dostępne są w formie atomizera lub płynu do rozcieńczenia w wodzie. Część z nich, np. Tenzi Detailer Krwawa Felga czy ADBL Vampire Liqiud, dają charakterystyczny efekt krwawiącej felgi.

Zastosowanie preparatu zaprojektowanego z myślą o myciu felg pozwoli pozbyć się charakterystycznych zabrudzeń: soli drogowej, drobinek asfaltu lub pyłu z klocków hamulcowych. Wielu producentów zaleca więc nałożenie preparatu na kilka minut, aby zawarta w nich chemia rozpuściła głęboko wżarte zanieczyszczenia. Pamiętaj, że środki do felg są często silnie żrące (oparte na roztworach kwasów oraz detergentach) i szkodliwe dla zdrowia, dlatego unikaj ich kontaktu ze skórą. Dla bezpieczeństwa załóż jednorazowe rękawiczki oraz okulary ochronne.

Pamiętaj o zakamarkach

Aby dostać się do zakamarków felgi, użyj miękkiej szczotki, ścierki lub okrągłego pędzla do detailingu. Choć rodzaj narzędzia nie ma większego znaczenia, niezwykle ważne jest, by nie były to przybory, których używasz do mycia karoserii. Drobinki klocków hamulcowych osadzone dla gąbce lub szczotce zadziałałyby niczym papier ścierny, niszcząc lakier samochodu. W asortymencie sklepów detailingowych znajdziesz też specjalne szczotki do felg, ułatwiające dotarcie w najgłębsze zakamarki i szczeliny. Całego brudu może nie udać się się spłukać za pomocą myjki ciśnieniowej, a jest to konieczne do przeprowadzenia następnego kroku, czyli woskowania felg.

Woskowanie

Woskowa powłoka na felgach aluminiowych nie tylko poprawi ich wygląd, ale i zabezpieczy przed osadzaniem się brudu i powstawaniem wżerów. Choć dostępne są dedykowane woski do felg, często z wygodnym aplikatorem, możesz użyć uniwersalnego wosku do karoserii. Warto bowiem wiedzieć, że większość felg aluminiowych to felgi lakierowane. Jeszcze skuteczniejszą ochronę felg zapewni powłoka ceramiczna lub kwarcowa. Ten zabieg najlepiej powierzyć specjalistom, jednak na rynku kosmetyków samochodowych znajdziesz też środki, które można bezpiecznie nałożyć samemu.

Czyste i zadbane felgi są niewątpliwe wizytówką samochodu. To właśnie alufelgi podkreślają linię auta i wpływają na jego odbiór. Łatwo to zauważyć, zakładając na zimę mniej estetyczne felgi stalowe. Nie dziwi więc, że do ich pielęgnacji powstało wiele środków i artykułów. Inwestując w kilka kosmetyków do felg, zapewnisz swojemu autu świetny wygląd.
Autor: Szymon Sonik