Data modyfikacji:

Jak wyeksponować zdjęcia? 

Fotografujesz? Zadbaj o to, aby twoje wspomnienia oglądano nie tylko na ekranie komputera. Wywołaj zdjęcia – eksponuj je i archiwizuj. 
Skorzystaj z naszych podpowiedzi i właściwie zadbaj o wydruki zdjęć. Najpiękniejsze możesz umieścić w widocznym miejscu w domu. Niech intrygują lub przywodzą na myśl określone emocje. Serie fotografii skompletuj i ułóż tam, gdzie łatwo po nie sięgnąć. Długie wieczory z rodziną i przyjaciółmi będą przyjemniejsze, jeśli wrócicie do wspólnych chwil, przewracając strony albumu lub układając na stole wybrane fotografie.

Jaką ramkę do zdjęć wybrać?

Klasyczną metodą na wyeksponowanie zdjęcia jest włożenie go w ramę. Odpowiednio dobrana ramka dopełni aranżację wnętrza, a fotografia własnego autorstwa zamiast słynnej reprodukcji nada pomieszczeniu życia. Ramki mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa, będą to więc obramowania drewniane, aluminiowe czy plastikowe (dostępne w wielu kolorach). 

Ramki do zdjęć nie muszą być prostokątne!


Marzy ci się, aby wyeksponować więcej niż jedno zdjęcie? Zdecyduj się na multiramę. 


A jeśli jednak chcesz prezentować fotografie bez konieczności ich wywoływania, wybierz ramkę cyfrową. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na format obrazu (najpopularniejszy 4:3) oraz rodzaj ekranu (w jasnych pomieszczeniach sprawdzi się mat).

Inne ciekawe sposoby na eksponowanie zdjęć

Nie chcesz wkładać zdjęcia w ramę? Na rynku znajduje się wiele produktów, które w nietuzinkowy sposób wyeksponują twoje fotografie. Zdjęcie na płótnie. Twoja fotografia w odpowiednim formacie niech wisi na ścianie jak obraz. Jeśli chcesz, użyj dostępnego programu graficznego lub filtra, aby nadać jej bardziej „plastycznego” charakteru. 
Na płótnie może być wykonany również kolaż zdjęć.

Fotokalendarz. Ozdób kalendarz ścienny własną fotografią.


Naklejka na ścianę. Ścianę można ozdobić motywem, którego częścią będą zdjęcia. (Trzeba pamiętać, że naklejka nie powinna być naklejana na świeżo pomalowaną ścianę. Po odczekaniu dwóch tygodni można zabrać się do pracy.) 

Zegar. Każda z dwunastu godzin to jedna fotografia. 


Kula śnieżna. Jeśli szukasz naprawdę nietypowego rozwiązania, umieść ulubione zdjęcie w kuli śnieżnej. To świetny pomysł na prezent, szczególnie dla dzieci, które uwielbiają tego typu ozdoby.

Gdzie umieścić wywołane zdjęcia?

W albumie na zdjęcia. Fotki w formie papierowej warto składać w określonym miejscu, szczególnie wtedy, gdy wydrukowało się większą liczbę. Tradycyjny sposób archiwizacji zdjęć to włożenie ich w album fotograficzny. Albumy różnią się od siebie kształtem i pojemnością. Fotki można w nich umieszczać na wiele sposobów (wsuwa się je w specjalne kieszenie, przekłada folią lub ich rogi wkłada do tzw. rożków).

Pudełko na zdjęcia. Jest pewnego rodzaju albumem. Zmieszczą się w nim wywołane zdjęcia, a estetyczna forma sprawia, że korzystnie zastępuje koperty fotograficzne. Pudełka mogą mieć dodatkowe przegródki umożliwiające segregację zdjęć. Wykonane są z różnego rodzaju materiału, łatwo więc dopasować je do określonego stylu wnętrza. 

Niewywołane zdjęcia, które jednak chciałbyś wynieść „poza komputer”, zbierz w fotoksiążkę. Pomoże ci w tym intuicyjne oprogramowanie dostępne do ściągnięcia ze strony producenta. Fotosiążka dostępna jest w wielu różnych wersjach (można na przykład wybrać, czy okładka ma być miękka czy twarda). Zastępuje klasyczny album, często wygrywając, jeśli wziąć pod uwagę estetykę całości materiału.

Autorka: Barbara Szega