Jak wygrać z potliwością stóp?

Nadmierne pocenie stóp to uporczywy i wstydliwy problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jeśli geneza kłopotu leży w zaniedbaniach higienicznych, wtedy potliwość stóp stosunkowo łatwo p jest rzezwyciężyć; niestety w większości przypadków dolegliwość ta wynika ze stanu zdrowia fizycznego, a nawet psychicznego. Jak wobec tego walczyć z nadmiernym poceniem? Jakie preparaty należy mieć zawsze pod ręką, aby uniknąć krępujących sytuacji?

Potliwość stóp: problem medyczny i psychologiczny

Zanim zaczniemy poszukiwanie sposobu na pozbycie się nadmiernej potliwości na stopach, a także w każdym innym miejscu ludzkiego ciała, należy uświadomić sobie, że pocenie się jest reakcją całkowicie naturalną i obronną. Jest ono związane przede wszystkim z procesem termoregulacji, który ma na celu utrzymywanie odpowiedniej temperatury organizmu. Świeżo powstały pot jest bezwonny — dopiero po długotrwałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym podlega rozkładowi przez bakterie, które są głównym powodem nieprzyjemnego zapachu. Problem powstaje, gdy pocenie jest szczególnie intensywne i trudne do regularnego kontrolowania, zwłaszcza w miejscach takich jak stopy. Lekarze jako dwie najczęstsze przyczyny nadmiernej potliwości stóp wskazują uwarunkowania medyczne oraz psychologiczne.

Wśród chorób, które mogą być zwiastowane przez intensywne pocenie stóp, znajdują się przede wszystkim schorzenia natury hormonalnej. Kłopotliwie pocące się stopy mogą świadczyć m.in. o chorobach tarczycy lub przysadki mózgowej. Jeśli zaś chodzi o grupę przyczyn psychologicznych, wskazuje się przede wszystkim na czynnik, jakim jest stres — większość z nas podczas silnego pobudzenia emocjonalnego reaguje nadmierną potliwością. Kłopot staje się uciążliwy, gdy cierpiący na silną potliwość stóp z natury jest osobą impulsywną, z trudem kontrolującą swoje emocje.

Nie należy pomijać też czynników takich jak dieta i ogólny styl życia. Osoby nadużywające używek, takich jak alkohol, kawa i papierosy, mają większą skłonność do nadmiernego pocenia stóp niż osoby ich unikające. Potliwość wzmagać mogą także produkty wysoko przetworzone, takie jak fast food.

Domowe sposoby na zwalczanie potliwości stóp

Choć nadmierne pocenie nie jest problemem, który w szczególnym stopniu mógłby zagrażać zdrowiu, zbagatelizowany może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak np. grzybica stóp, nieestetyczne pęcherze i odparzenia. Gdy zauważysz, że twoje stopy pocą się intensywnie mimo zachowania zasad higieny, nie zwlekaj — zacznij od prostych, domowych sposobów na zmniejszenie potliwości. Prawdopodobnie rzetelne przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje twój problem.

1.    Na zmniejszenie pocenia stóp pozytywnie wpłynie regularne moczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej oraz ziół, takich jak szałwia i pokrzywa, wykazujących działanie antybakteryjne. Przeprowadzaj zabieg 1–2 w tygodniu przez ok. 30 minut, po czym dokładnie osusz skórę stóp.

2.    Na co dzień stosuj dezodorant do stóp, zawierający np. wyciągi z wcześniej już wspomnianych ziół. Używaj preparatu po umyciu stóp, przed ubraniem skarpetek i obuwia.

3.    Nie zapominaj o starannym doborze materiałów, z jakich wykonane są twoje skarpetki  i buty. Sięgaj przede wszystkim po skarpetki bawełniane, umożliwiające skórze „oddychanie” oraz po obuwie wykonane z przewiewnych tworzyw. Równie istotne jest, aby buty były wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Jeśli chcesz dodatkowo zapobiec krępującemu problemowi, jakim jest śmierdzące obuwie, stosuj specjalny dezodorant do butów.

4.    Po całodniowym noszeniu obuwia pozwól stopom na odrobinę odpoczynku. Gdy wrócisz do domu, zdejmij buty i skarpetki, umyj stopy i umożliw skórze jak najdłuższy kontakt ze świeżym powietrzem. Chodzenie boso jest korzystne nie tylko dla zdrowia skóry stóp, lecz także dla kondycji ich mięśni i kości.

5.    Dodatkowym sposobem na poprawę prawidłowego wydzielania się potu może być zmiana diety oraz wprowadzenie suplementacji. Picie herbat ziołowych z pokrzywą, szałwią i skrzypem, a także przyjmowanie tych ziół w postaci tabletek po pewnym czasie zmniejszy nadmierną potliwość stóp. Zminimalizuj możliwie spożywanie używek, takich jak alkohol, kawa i papierosy, zastępując je dużą ilością wody mineralnej, świeżych warzyw i owoców bogatych w cenne dla skóry mikroelementy.

Jak wybrać odpowiedni dezodorant do stóp?

Wśród sposobów, które mogą pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie pocenia stóp, szczególnie szybkie działanie wykazują dezodoranty do stóp.  Preparaty tego rodzaju mogą zapewnić ci nawet 24-godzinną ochronę przed potem, co w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia jest nieocenionym atutem.

Dezodoranty do stóp zawierają przede wszystkim przeciwbakteryjne wyciągi roślinne i ziołowe, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Wybierajmy kosmetyki, w których składzie znajdują się m.in. szałwia, kora dębu oraz pokrzywa. Dodatki w postaci jonów srebra i miedzi minimalizują pracę gruczołów potowych, wskutek czego pocenie jest zdecydowanie mniej intensywne.

Dezodorant do stóp to preparat, który warto zawsze mieć przy sobie. Jego regularne używanie nie tylko zwiększa komfort i pozwala nam uniknąć krępujących sytuacji, lecz także zapobiega rozwojowi chorób takich jak grzybica stóp.

Co na śmierdzące buty?


Osoby z nadpotliwością stóp często skarżą się na problem, jakim jest nieprzyjemny zapach noszonego na co dzień obuwia. Choć samo nadmierne pocenie możemy niwelować, m.in. sumiennie przestrzegając zasad higieny stóp, to codzienne pranie przepoconego obuwia stanowiłoby nie lada problem. Aby rozwiązać kłopot śmierdzących butów, warto sięgnąć po przeznaczony do nich dezodorant.

Podobnie jak dezodorant do stóp, dezodorant do butów zawiera w sobie związki roślinne oraz antybakteryjne jony srebra. W tym przypadku substancje aktywne występują w większych stężeniach, co pozwala na skuteczne niszczenie bakterii osiadających w obuwiu. Dezodoranty do butów zawierają też związki zapachowe mające na celu wywabienie z materiałów nieprzyjemnej woni.

Wybór dezodorantu do butów - na co zwrócić uwagę?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając dezodorant do butów? Produkt nie powinien zawierać substancji silnie drażniących, takich jak np. utleniacze — ich długotrwały kontakt ze skórą może skutkować uczuleniami, natomiast materiał obuwia może ulec przebarwieniom. Sięgaj po produkty, które nie maskują, a niwelują brzydkie zapachy, gdyż w innym wypadku efekt działania dezodorantu do butów będzie krótkotrwały i wymagający powtórzeń. Wybierajmy produkty z atestami, jednocześnie nie testowane na zwierzętach.

Dezodorant do butów pozwoli ci na jeszcze bardziej efektywną walkę o komfort, który jest tak ważny w przypadku osób z nadpotliwością stóp. Dzięki jego regularnemu stosowaniu problem śmierdzących butów przestanie cię dotyczyć, a ty będziesz mógł czuć się zupełnie swobodnie w każdej sytuacji.

Walka z potliwością stóp nie musi być trudna

Intensywne pocenie się skóry stóp nie musi wiązać się z ciągłym dyskomfortem. Stosując się do prostych zasad pielęgnacji stóp i obuwia, będziesz mógł zapomnieć o problemie, jakim są spocone stopy lub śmierdzące buty. W walce z tą uporczywą dolegliwością najważniejsza jest konsekwencja, dzięki niej zapewnisz sobie swobodę w pokazywaniu swoich stóp, a im samym  — zdrowie i dobry wygląd.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły