Data modyfikacji:

Jak założyć akwarium? Zakładanie akwarium krok po kroku

Akwarystyka to hobby, które stawia wiele wyzwań, ale daje też ogromną satysfakcję. Przygodę z aranżacją zbiornika wodnego oraz hodowlą ryb może zacząć prawie każdy. Radzimy więc, jak się zabrać za zakładanie akwarium.

zakładanie akwarium
Ludzi od zawsze fascynowało życie kryjące się w jeziorach, rzekach i oceanach. Przez tysiące lat ich wyobraźnie pobudzały legendy o przerażających rybach oraz fantastycznych stworach, które tylko czekają na odkrycie i spotkanie ze śmiałkami. Nawet dziś, w epoce powszechnie dostępnych informacji, zauroczenie przeróżnymi formami podwodnego życia nie mija. Akwarystyka pozwala przenieść kawałek obcego świata wprost do naszego salonu. Jest to hobby mające wiele obliczy i rodzajów, które są wynikiem osobistych aspiracji oraz pasji jego fanów. Jeżeli decydujesz się na zakładanie akwarium, musisz mieć więc względnie dobrą wizję tego, co chcesz osiągnąć. Z artykułu dowiesz się, jak zacząć i jakie aranżacje akwarium będą najlepsze.

Zakładanie akwarium – planowanie

Kiedy jesteś już pewien, że chcesz mieć w domu akwarium, pierwszym pytaniem, które musisz sobie zadać, jest to, gdzie konkretnie chcesz je ustawić. Nie powinno to być przypadkowe miejsce. Musisz przygotować też wytrzymałą podstawę zbiornika. Jest nią najczęściej solidna szafka. Pamiętaj, że w zależności od rozmiarów akwarium, powinna ona utrzymać ciężar nawet setek kilogramów. W pobliżu znaleźć powinno się też gniazdko/-ka do podłączenia lamp oraz zasilania dodatkowego sprzętu. Akwaria stawiamy też zazwyczaj z dala od okien, które są źródłem mocnego naturalnego światła.

Wybór odpowiedniego zbiornika i jego wymiary

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego zbiornika. Początkujący akwaryści często chcą zaczynać od bardzo małych zbiorników, ale wbrew pozorom są one znacznie trudniejsze w utrzymaniu niż ich większe odpowiednik. Chodzi tu przede wszystkim o równowagę biologiczną, zapewniającą optymalne warunki do życia mieszkańcom akwarium.

Sugerowana wysokość pierwszego akwarium wynosi od 50 do około 55 centymetrów. Pozwala ona na swobodną hodowlę większości popularnych gatunków ryb i roślin. Zalecana minimalna szerokość to około 1 metr. Warto też zwrócić uwagę na kształt akwarium, znacznie ciekawiej prezentują się modele z wyprofilowaną i zakrzywioną przednią szybą, bez problemu znajdziemy jednak także różne typy wielokątnych zbiorników. Ich minusem jest jednak utrudnione czyszczenie ścianek.

Akwarium powinno być wykonane z wysokiej jakości szkła. Grubość ścian uzależniona jest od litrażu oraz konstrukcji zbiornika i waha się od 3 mm, w drobnych zbiornikach 30 x 30 cm, do 16 mm, w zbiornikach 200 x 70 cm (klej) lub 140 x 80 cm (rama). W opisywanym przypadku względnie dużego zbiornika dla początkującego dobrze jest, aby szklana ściana miała około 8 mm grubości.

Aranżacja akwarium

Istnieją dwa podstawowe rodzaje akwariów – słodkowodne i morskie. Akwarium morskie, które najczęściej odtwarza tropikalne środowisko raf koralowych, wymaga naprawdę ogromnych nakładów finansowych, wiedzy i doświadczenia w opiece nad rybami, dlatego nie jest zalecane dla początkujących, chyba że stać nas jeszcze na osobę, która będzie się nim na bieżąco zajmować i je konserwować. Początkujący akwaryści zakładają więc akwaria słodkowodne, których koszt jest nieporównywalnie niższy. Bez problemu znajdziesz w sklepach setki łatwych w hodowli gatunków rybek oraz roślin w atrakcyjnych cenach, które są gotowe do jego zasiedlenia. Utrzymanie w dobrym stanie takiego zbiornika jest również mniej stresujące, nie musisz bowiem np. zwracać ciągłej uwagi na skład chemiczny wody.

Kolejnym aspektem jest aranżacja akwarium, a więc styl, który zdeterminuje gęstość sadzenia roślin, liczbę gatunków ryb, obecność dodatkowych dekoracji, a także rodzaj podłoża (żwir lub ziemia). Więcej informacji na ten temat, w tym charakterystykę różnych modnych typów akwariów, znajdziesz w osobnym artykule.

Zakładanie akwarium – akcesoria

Poprawnie przygotowane akwarium wymaga zestawu specjalnych akcesoriów, które odpowiadają za zapewnienie jak najlepszych warunków rybom i roślinom. Bez nich trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący zbiornik

Oświetlenie do akwarium

Akwarium nie może obejść się bez odpowiedniego systemu oświetlenia. Brak światła wpływa negatywnie na kondycję ryb oraz hamuje wzrost roślin. Jego nadmierna ilość prowadzi jednak do wzmożonego namnażania się glonów, które są trudne do usunięcia i pokrywają wszystkie możliwe powierzchnie. Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?

Im większy zbiornik, tym więcej światła potrzebujemy. W przypadku akwariów o wysokości do około 50 centymetrów, optymalna moc lampy wynosi 0,70 W na jeden litr wody. W wyższych zwiększa się ona do poziomu 1 W na jeden litr. Wybieramy dedykowane świetlówki akwarystyczne, które mają odpowiednią temperaturę światła, pamiętając o dobrym zabezpieczeniu wszystkich kabli połączeniowych. Sprawę może ułatwić kupno zbiornika z wbudowaną półką na lampy.

Filtry do akwarium

Filtry to kolejny istotny element akwarium. Spełniają one dwa podstawowe zadania. Po pierwsze, napowietrzają wodę (do tego celu używa się też osobnych urządzeń), a po drugie, usuwają z niej dużą część zanieczyszczeń, takich jak resztki pokarmu, odchody itd.

Jaki filtr do akwarium wybrać? Wyróżniamy trzy rodzaje filtracji – mechaniczna filtracja odpowiada za fizyczne usuwanie zanieczyszczeń, chemiczna filtracja reguluje właściwości i skład wody (w tym jej zasolenie), natomiast biologiczna filtracja poprawia ogólną jakość wody. Nawet najlepszy system filtracyjny nie chroni jednak przed obowiązkiem regularnej wymiany wody w zbiorniku.

Grzałki do akwarium

Utrzymanie stałej temperatury w akwarium ma niezwykle istotne znacznie dla zdrowia rybek, obniżenie jej nawet o dwa lub trzy stopnie może prowadzić do szybkiej śmierci lub choroby zwierząt. Problemowi temu zapobiegają specjalne grzałki, które wyposażone są w termostaty uruchamiające je po osiągnięciu ustalonego wcześniej limitu. Urządzenia przyjmują najczęściej formę cienkiej rurki przyczepianej do wewnętrznej ścianki akwarium.

Większość gatunków słodkowodnych rybek to gatunki żyjące w przyrodzie w tropikalnych wodach, dlatego zazwyczaj optymalną temperaturą jest około 24-25 stopni Celsjusza. Czasami może się jednak zdarzyć (zwłaszcza latem), że akwarium nagrzeje się do niepożądanego poziomu, wówczas możemy skorzystać ze specjalnej chłodziarki akwarystycznej lub innych sprawdzonych sposobów.

Zakładanie akwarium – rybki

Wybranie mieszkańców akwarium to ostatni etap przygotowań do jego zbiornika. Początkujący akwaryści powinni postępować w kwestii zwierząt w bardzo ostrożny sposób. Najlepiej postawić na kilka najpopularniejszych i mało wymagających gatunków. Bierzmy jednak pod uwagę ich rozmiary, które należy dopasować do objętości zbiornika, jak również preferencje środowiskowe (np. gęsta roślinność). Niezwykle ważne jest też to, czy funkcjonują w stadach (najczęściej składających się z co najmniej pięciu rybek), czy też są samotnymi strzelcami. Nie przesadzajmy z liczbą hodowanych zwierząt, zbyt duże zagęszczenie stresuje ryby i prowadzi do ich agresywnych zachowań.

Autor: Michał Kułakowski