Data modyfikacji:

Jak założyć akwarium? Czy można przenosić rybki do kuli?

Zakładanie akwarium to zajęcie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i cierpliwości. Znajomość podstawowych warunków do stworzenia domu dla rybek akwariowych, jest niezbędna. Przestrzeganie pewnych zasad, pomoże wam stworzyć miły dom dla uroczych rybek. Przygotowani i pewni swojego działania, z pewnością nie wyrządzicie im krzywdy. Dowiedzcie się jak założyć akwarium i czy wkładanie rybki do kuli to dobry pomysł.
rybka akwariowa

Zakładanie akwarium: podstawowe informacje

Zanim przystąpimy do realizacji pomysłu założenia własnego akwarium, musimy dobrze przemyśleć tę decyzję i zastanowić się, jakie aranżacje akwarium będą najlepsze. Akwarystyka wymaga cierpliwości i skrupulatnego realizowania, wcześniej założonego planu. Jeśli dobrze przygotujemy się do każdego z 4 etapów zakładania akwarium, będzie ono nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i funkcjonalne.

Jak założyć akwarium? Najpierw planowanie

Na początek, musimy wiedzieć jak założyć akwarium, by spełniało nasze oczekiwania. W pierwszej kolejności należy określić rodzaj akwarium, jakie zagospodarujemy. Następnie musimy postanowić gdzie będzie stał zbiornik i jak chcemy go urządzić.

Być może zdecydujecie się na popularne w ostatnim czasie akwarium holenderskie, w którym najistotniejszą rolę odgrywają wodne rośliny, a ryby są jedynie dodatkiem dodającym uroku. 

Może macie jednak ochotę postawić na akwarium o dużej pojemności, w którym zechcecie hodować wiele gatunków jednocześnie? W takim przypadku, niezbędna będzie fachowa porada specjalisty, który podpowie, jakie rasy najlepiej się ze sobą dogadują i nie będą stanowiły dla siebie zagrożenia. Nie chcemy przecież, by w naszym akwarium panowała atmosfera rywalizacji i agresji.

Istnieją wiodące, dwa rodzaje akwariów słodkowodne i morskie. Akwarium morskie wymaga naprawdę ogromnych nakładów finansowych, wiedzy i doświadczenia w opiece nad rybami. Ten typ akwariów nie jest przeznaczony dla początkujących akwarystów, dlatego jeśli to wasze pierwsze zakładanie akwarium, nie przeceniajcie swoich możliwości.

Jako przyszli właściciele zbiornika wodnego, musicie zastanowić się nad jego pojemnością i kształtem. Podpowiemy tylko, że akwaria o prostej budowie łatwiej i szybciej czyści się z zalegających glonów.

Pojemność akwarium to kolejna ważna kwestia. Jeśli jesteście laikami, wybierzcie akwarium 25-cio litrowe. Z czasem, kiedy przekonacie się, czy nowa pasja was nie nudzi, możecie wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie i zdecydować się na większe akwarium innego typu.

Niepisana zasada wśród akwarystów mówi o tym, że na każdą rybę w akwarium powinno przypadać 5 litrów wody. Warto o tym pamiętać przy wyborze gatunków i ilości ryb. 

Akwaria w kształcie kuli odeszły do lamusa. Rybki do kuli przestały istnieć jako akwarystyczna kategoria. 

Przy zakładaniu akwarium nie zapominajcie o ustawieniu go w odpowiednim miejscu. Zbiornik wodny umieszczony blisko słońca lub źródła ciepła, będzie w mgnieniu oka porastał glonami. Najlepsze miejsce na akwarium to ciemny kąt pokoju.

Zakładanie akwarium. Niezbędne zakupy

Zapomnijcie o zakupie rybek do kuli. Zakładanie akwarium ma być nie tylko dobre dla was, ale także dla waszych przyszłych podopiecznych.

Wszystkie elementy akwarium możecie komplementować w sklepach internetowych, zoologicznych czy na hobbystycznych portalach. Szykując pierwsze akwarium, przygotujcie się na wydatek 300- 400 zł. Oto elementy niezbędne do stworzenia pierwszego akwarium:
  • akwarium 25l,
  • filtr,
  • grzałka,
  • pokrywa z oświetleniem,
  • termometr,
  • siatka do odławiania ryb,
  • czyścik do szyb i odmulacz dna,
  • żwirek.
Jak założyć akwarium szybko? Nie da się. Pamiętajcie, że dzień, w którym urządzicie akwarium, nie jest dniem, w którym zamieszkają w nim rybki. Gotowe akwarium musi poczekać około tygodnia na swoich lokatorów. Do tego czasu woda jest zbyt surowa i warunki panujące w zbiorniku mogą zaszkodzić zwierzętom.

Urządzanie akwarium

Jak założyć akwarium, które będzie cieszyło oko? Nie zapomnij o roślinach. Dodadzą zbiornikowi uroku i zapewnią wysoki poziom tlenu w wodzie. 

W pierwszej kolejności dokładnie myjemy akwarium. Podłoże, czyli kamienie i żwir kilkakrotnie płuczemy i wyparzamy wrzątkiem. Kiedy wyschnie umieszczamy na dnie akwarium i delikatnie ubijamy. Następnie zapełniamy akwarium połową wody i montujemy osprzęt elektryczny. Po dwóch dniach sadzimy rośliny i dolewamy resztę wody. 

Zakładanie akwarium wiąże się ze skrupulatną opieką nad żywymi zwierzętami. Zanim wpuścicie rybki do nowego akwarium, zadbajcie o balans temperatury wody w tymczasowym opakowaniu i akwarium. 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze rośliny i dekoracje do akwarium

Czy bojowniki to na pewno rybki do kuli?

Decyzja o zakupie rybki często pojawia się szybko i lekkomyślnie. Kończy się zakupem kulistego akwarium i jednej rybki. Przez wiele lat panowało przekonanie, że popularne welonki i bojowniki są stworzone do samotniczego życia w okrągłym akwenie. Jest to mit, który obalają nie tylko amatorzy akwarystyki, ale także organizacje troszczące się o jakość życia zwierząt. 

Próżno szukać rybki do kuli. W dzisiejszych czasach trudno będzie taką znaleźć i żaden profesjonalista nie poprze takiego wyboru. Bojowniki bardzo źle czują się w okrągłych ciasnych akwariach, które zniekształcają obraz. Ryby w kuli przeżywają męczarnie, często przestają jeść, stają się agresywne i chorują. Nie skazujmy swoich podopiecznych na takie przeżycia.
Tekst: Nadia Pietrzak