Jak zapobiegać powstawaniu paradontozy?

Aktualne badania wskazują, że aż 70% Polaków cierpi na uciążliwe zapalenie przyzębia, jakim jest paradontoza — to druga obok próchnicy, najpopularniejsza choroba jamy ustnej w naszym kraju. Z czego wynikają tak druzgocące statystyki? Ich powodem najprawdopodobniej są niejednoznaczne symptomy choroby, które możemy mylić z innymi, mniej groźnymi schorzeniami. Czy krwawiące dziąsła to powód do szybkiej interwencji dentysty? Jak działają pasty przeciw paradontozie? Lepiej zapobiegać, niż leczyć — z zapaleniem przyzębia nie ma żartów!

Przyczyny powstawania paradontozy

Niegdyś twierdzono, że przyczyna zapalenia przyzębia leży w genetyce. Współcześnie odchodzi się od tej hipotezy, wysuwając twierdzenie, że powodem choroby jest długotrwały stan zapalny obecny w jamie ustnej. Newralgicznym miejscem jest okolica, w której zęby stykają się z dziąsłami — niedokładnie usuwany osad w tych miejscach stanowi pożywkę dla niebezpiecznych bakterii gingivitis i periodontitis, powodujących rozwój choroby. Płytka nazębna po upływie pewnego czasu zmienia się w kamień, który w wyniku swojego rozrostu drażni dziąsła, co w dłuższej perspektywie grozi ich cofnięciem się, a następnie uszkodzeniu ulegają tkanki mocujące ząb w szczęce. Taka sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie wypadaniem osłabionych zębów.

Paradontoza — objawy, które powinny cię zaniepokoić

W przypadku choroby, jaką jest paradontoza, objawy niestety nie są jednoznaczne. Wiele osób bagatelizuje je, wiążąc symptomy z niewłaściwym czyszczeniem zębów lub innymi chorobami. Niestety — przy ich wystąpieniu cofnięcia choroby mogą nie zapewnić nawet najlepsze pasty lecznicze, a interwencja lekarza najpewniej będzie koniecznością. Jak zatem objawia się zapalenie przyzębia? Jakie sygnały powinny skłonić nas do bezwzględnej wizyty u dentysty?
Najbardziej charakterystycznym, a zarazem mylącym symptomem są krwawiące dziąsła. Problem zauważalny jest przede wszystkim w trakcie szczotkowania, ale i jedzenia produktów, które mogą podrażniać przyzębie (np. zawierających drobne pestki). Jednocześnie to właśnie krwawiące dziąsła są objawem, któremu przypisujemy inne przyczyny, takie jak niedelikatne szczotkowanie, nie dopuszczając do siebie myśli o paradontozie. Ponadto wbrew pozorom objaw ten bardzo łatwo jest zwyczajnie przeoczyć. Krwawienie dziąseł powinno być pierwszym sygnałem alarmowym skłaniającym do tego, by uważniej przyjrzeć się stanowi dziąseł.

Objawem paradontozy występującym jednocześnie z krwawieniem dziąseł jest ich wyjątkowa drażliwość, zaczerwienienie i obrzęk. Przyzębie może swędzieć, natomiast zęby stają się bardzo wrażliwe na ciepłe i zimne napoje. Kłopoty sprawia także inny symptom parodontozy, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust. Kumulacja tych dolegliwości ze względu na swoją szczególną uciążliwość jest trudna do przeoczenia i zazwyczaj składnia chorych do odbycia wizyty u dentysty.

Twoją uwagę powinna też zwrócić sytuacja, kiedy zęby zaczynają się chwiać. Jeśli wystąpiły wyżej wspomniane dolegliwości, a mała stabilność dotyczy więcej niż jednego zęba, prawdopodobieństwo wystąpienia paradontozy jest bardzo wysokie.

Jak wygląda leczenie paradontozy?

Paradontoza to choroba, która prócz intensywnego stanu zapalnego wywołuje drastyczne zmiany w estetyce uzębienia. Część zębów może wypaść, inne mogą się przemieścić, co zwykle skutkuje znacznym pogorszeniem wyglądu jamy ustnej. Leczenie dentystyczne opierać będzie się na regularnym usuwaniu kamienia nazębnego i osadu, a w sytuacjach wyjątkowych — konieczna może być interwencja chirurgiczna, mająca przywrócić uzębieniu prawidłowy układ. Dentysta może też zdecydować o polerowaniu korzeni zębów.

Najlepsze pasty przeciwko paradontozie

Nie czekaj, aż da o sobie znać groźna choroba, jaką jest paradontoza. Objawy niejednokrotnie mogą świadczyć o tym, że na bezinwazyjne leczenie jest już za późno. Profilaktyka zapalenia przyzębia polega na odpowiedniej higienie jamy ustnej, o którą powinniśmy dbać przy użyciu właściwych past. Jakie składniki powinny mieć najskuteczniejsze pasty przeciwko paradontozie?

Idealne pasty, które pomogą w zapobieganiu paradontozy, będą cechowały się działaniem przeciwbakteryjnym. W ich składzie znajdziemy m.in. chlorheksydynę, fluorek glinu, naturalne wyciągi ziołowe (np. z szałwii, mirry czy rumianku) oraz mleczan glinu. Związki glinu działają destrukcyjnie na bakterie obecne w jamie ustnej, zapobiegając ich nagromadzeniu, zioła zaś koją podrażnione dziąsła i zaopatrują je w cenne substancje potrzebne do prawidłowej regeneracji. Wiele past przeciw paradontozie zawiera także olejki eteryczne mające na celu zapewnienie świeżego oddechu.
Warto również zwrócić uwagę, że doskonałe pasty zapobiegające paradontozie sprawdzą się też w profilaktyce innych chorób, takich jak próchnica. Choć do ich stosowania wielu osobom niełatwo jest się przyzwyczaić (często trudno jest zaakceptować ziołowy posmak), to jednak warto zastanowić się nad zmianą zwykłej pasty na specjalistyczny preparat zapobiegający rozwojowi groźnych chorób.

Zapobiegaj paradontozie dzięki diecie

Ważnym elementem profilaktyki paradontozy jest także sposób odżywiania. Aby zapobiegać rozwojowi uciążliwej choroby przyzębia, powinieneś obrać trzy kierunki dietetycznego działania, które zapewnią twoim zębom lepsze zdrowie.

Po pierwsze — unikaj produktów, które powodują próchnicę. Ograniczenie słodyczy sprawi, że zmniejszysz ryzyko wystąpienia choroby będącej często punktem wyjścia do wystąpienia paradontozy. Zamiast tego sięgaj po chrupiące warzywa (np. marchew i kalarepa) i mało słodkie owoce, które pomogą oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Drugim obszarem działania jest wzmacnianie odporności. Paradontoza atakuje zwłaszcza wtedy, kiedy jest ona na zbyt niskim poziomie, dlatego też sięgaj po produkty bogate w witaminy (warzywa, owoce) oraz zdrowe tłuszcze (ryby i owoce morza). Zdrowe produkty pobudzą twój układ immunologiczny do sprawniejszej walki z ewentualnymi infekcjami.

Zapobiegać paradontozie możesz także przez uszczelnianie naczyń krwionośnych, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z dziąsłami. W tym celu idealnie sprawdzą się produkty bogate w witaminę C, np. cytrusy i produkty kiszone.

Zapalenie dziąseł a paradontoza

Wiele osób zamiennie stosuje nazwy chorób, jakimi są zapalenie dziąseł i paradontoza — objawy, jak również przyczyny występowania obydwu schorzeń w wielu przypadkach mogą być podobne. Tymczasem pojęcia te nie zawsze są tożsame  — zapalenie dziąseł nie musi oznaczać paradontozy, jednak może być do niej punktem wyjścia.

Stan zapalny dziąseł możesz rozpoznać przede wszystkim po ich bolesności, zaczerwienieniu, zmianie kształtu i drażliwości. Rzadziej występującym symptomem są krwawiące dziąsła. Wymienione objawy są jednak o wiele mniej drastyczne i uciążliwe niż przy groźnej paradontozie.

Podobnie jak paradontoza, zapalenie dziąseł powodowane jest niedostateczną higieną jamy ustnej skutkującą nagromadzeniem płytki nazębnej i groźnych bakterii chorobotwórczych. Nieleczony problem narasta, zazwyczaj kończąc się paradontozą.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł? Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów miękką szczoteczką po każdym posiłku oraz o regularnym nitkowaniu. Jeśli zauważyłeś u siebie skłonność do zapaleń, w celach profilaktycznych używaj delikatnych past ziołowych oraz płynów do płukania jamy ustnej, które zapobiegną rozwojowi bakterii. Warto też regularnie (co najmniej raz w roku) usuwać kamień nazębny podczas wizyty u dentysty.
Jak widać, zaniechanie codziennego dbania o stan uzębienia może prowadzić do poważnych konsekwencji już nie tylko estetycznych, lecz także zdrowotnych. Mając na uwadze druzgocące statystyki zachorowań, warto promować wiedzę o podstępnej chorobie, jaką jest paradontoza. Jednocześnie pamiętajmy, że aby jej zapobiec, naprawdę nie potrzeba wiele — wystarczy pamiętać o zupełnie podstawowym, a zarazem regularnym dbaniu o higienę jamy ustnej.

Ostatnio dodane artykuły