Jak zostać DJ-em – kontrolery dla początkujących


Nastały takie czasy, że tak naprawdę każdy może być didżejem. Ta nazwa przestała być zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalnych muzyków grających w klubach. Mianem didżeja określa się teraz nawet osobę odpowiedzialną za sporządzenie playlisty na YouTube i odtwarzającą ją na domówce. Jednak wciąż jest spora różnica od kogoś, kto tylko wciska przycisk „play” od winylowych magików, którzy potrafią na żywo tworzyć własne wersje hitów, które rozpalą najnudniejszy parkiet. Postęp technologii oraz coraz łatwiejszy dostęp do najbardziej niszowej muzyki sprawiają, że tak naprawdę każdy z nas może nauczyć się sztuki didżejskiej. 

Czym charakteryzuje się dobry DJ?

Aby zdefiniować, czym powinien charakteryzować się dobry didżej, należy najpierw zajrzeć do historii tak zwanego „klubingu”. Pierwszymi didżejami byli oczywiście pierwsi radiowcy, którzy dobierali repertuar puszczany w eter. Nas interesuje nieco inne podejście do odtwarzania muzyki na żywo. Kiedyś kluby służyły głównie jako sale koncertowe – ludzie przychodzili słuchać zespołów lub solistów wykonujących swoją muzykę na żywo. W latach 60 coraz większą popularność (zwłaszcza w kulturze hip-hopowej) zyskiwało odtwarzanie muzyki z winyli i dopasowywanie jej rytmicznie w taki sposób, aby jeden utwór przechodził płynnie w kolejny. Z biegiem czasu ludzie przestali przychodzić do klubów, aby słuchać zespołu, ale raczej muzyki – w ten sposób osoba grająca przestawała być najważniejsza na parkiecie, a priorytet stanowił dźwięk. Mało kto stał zapatrzony w scenę, do klubów zaczęto przychodzić po to, aby dobrze się bawić ze znajomymi, a nie oglądać na żywo ulubionych muzyków. 
Tym właśnie powinien charakteryzować się dobry didżej – odpowiednim doborem muzyki i płynnymi przejściami pomiędzy utworami. Dobry didżej to taki, który poderwie do tańca największego nudziarza i będzie potrafił „wyczuć parkiet”, to znaczy, obserwuje jak bawią się klubowicze i wie, kiedy zwolnić tempo, a kiedy przyspieszyć. 

Od czego zacząć przygodę?

Z pewnością przyda się duża wiedza muzyczna. Jeżeli chcesz zabrać się za miksowanie, to musisz wiedzieć, od czego pochodzi skrót BPM (beats per minute) i jak wykorzystać to przy przejściach pomiędzy utworami. Musisz oczywiście znać również najnowsze imprezowe hity i jak połączyć je z twoimi ulubionymi utworami. Na szczęście (przynajmniej pod tym kątem) era winyli już przeminęła i obecnie zdecydowana większość muzyki jest dostępna w takich serwisach jak iTunes, Beatport czy Bandcamp i w ciągu kilku sekund możemy pobrać dowolny utwór na komputer. 
No dobrze – mamy muzykę, wiemy co obecnie grane jest w klubach, co dalej? Zanim zaczniesz kupować mnóstwo drogiego sprzętu, warto sprawdzić swoje siły na programach komputerowych do miksowania muzyki takich jak Traktor, Serato, Zulu czy DJ Mixer Pro. Software’ów tego typu jest mnóstwo, wszystkie działają bardzo podobnie, ale różnią się szczegółami. Ciężko jednoznacznie i obiektywnie stwierdzić, który z nich jest najlepszy, ale warto wybrać taki, który współpracuje z dodatkowymi kontrolerami. Kiedy już okiełznamy software i utwierdzimy się w przekonaniu, że zostaliśmy stworzeni do miksowania muzyki na żywo to czas na hardware. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych i najpopularniejszych propozycji.

Denon MC2000 

MC2000 to opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać na kontroler zbyt wielu pieniędzy. W cenie około 1000 zł dostępne jest bardzo proste urządzenie, które idealnie nada się na start. Zawiera wszystkie potrzebne podstawowe funkcje, w tym dwa aktywne kanały, połączenie USB typu Plug&Play i wejście na mikrofon, a przeznaczony jest do współpracy z Serato DJ Intro (który dostajemy razem z kontrolerem).

Traktor Kontrol S2

Kolejny kontroler przeznaczony dla początkujących DJ. Kosztuje nieco więcej niż poprzednik (około 1500 zł), ale jest nieco bardziej rozbudowany. Bardzo dużym plusem tego urządzenia jest to, że produkowany jest przez tę samą firmę jak software, do którego jest dedykowany. Dzięki temu nie powinno być żadnych problemów przy współpracy programu z fizycznym kontrolerem. Czułe decki pozwalają na doskonałą kontrolę, wygląd jest bardzo intuicyjny i daje świetną jakość dźwięku. Do tego jest stosunkowo mały i również działa na zasadzie Plug&Play. 

Numark MixTrack Platinum

Propozycja Numark to kolejne urządzenie współpracujące z Serato, a zapłacimy za niego niecałe 1300 zł. Jest nieco większy niż poprzednicy, co może być zarówno plusem, jak i minusem. Zdecydowanie docenią to ludzie, którzy potrzebują więcej miejsca, gdyż zdarza im się zahaczyć sąsiadujące przyciski i pokrętła. Testerzy narzekali, że funkcja „loop” nie działa do końca, tak jak powinna co może sprawiać problemy przy graniu na żywo. 

Pioneer DDJ-WeGO3

Pioneer to firma z dużą renomą i długą historią. Również ich kontrolery cieszą się powodzeniem wśród profesjonalnych muzyków. Dla początkujących polecany jest model DDJ-WeGO3, który świetnie współpracuje z kilkoma software’ami. Jest to urządzenie dla tych, którzy nie potrafią zdecydować się, którego programu docelowo chcą używać, a także chcą mieć dużo funkcjonalności na małej powierzchni. Trzeba jednak poświęcić chwilę czasu na zaznajomienie się z designem, gdyż Pioneer zastosował tutaj niecodzienny układ pokręteł i suwaków. Cena: około 1000 zł.

GEMINI G2V

Najbardziej rozbudowany kontroler z tego zestawienia. Kosztuje około 1300 zł i oprócz podstawowego miksera oferuje również sampler. Razem z urządzeniem dostaniemy program Virtual DJ LE, ale jest również dedykowany do współpracy z Traktorem oraz Virtual DJ Pro. W tej cenie trudno jest dostać kontroler, który da nam tyle funkcji co Gemini G2V, chociaż trzeba liczyć się z tym, że wraz z naszym rozwojem będziemy potrzebowali bardziej profesjonalnego oprogramowania, które będziemy musieli dokupić.