Data modyfikacji:
zamienniki opon

Jak dobrać zamienniki opon?

Planujesz kupić nowy komplet opon, lecz chcesz przy okazji zmienić wielkość felg? Musisz wiedzieć, jak dobrać poprawnie nowe ogumienie. Wbrew pozorom łatwo popełnić błąd, który możne się okazać zgubny w skutkach. Jak poprawnie dobierać zamienniki rozmiarów opon? Wyjaśniamy plusy i minusy rozwiązania.

Czym są zamienniki opon?

Zamienniki opon samochodowych to nic innego, jak alternatywne rozmiary ogumienia, dobrane do felg o różnych wielkości. Informację o zamiennikach znajdziesz chociażby w instrukcji obsługi pojazdu, a także na plakietce z dedykowanymi rozmiarami opon. Plakietkę znajdziesz na wewnętrznej stronie drzwi, słupku „B” lub na klapce wlewu paliwa. Tuż obok stosowanych w danym modelu rozmiarów znajduje się informacja o tym, jakie ciśnienie powinno się w danym ogumieniu znajdować.

Dlaczego jednak dobieranie zamienników opon jest takie ważne? Wynika to z faktu, że mimo różnej wielkości felg stosowanych w samochodzie, średnica zewnętrzna koła zawsze powinna być taka sama. Dzięki temu zawieszenie oraz układ kierowniczy mogą pracować z siłami przewidzianymi przez producenta, a wskazania prędkościomierza nie są przekłamane.

O czym należy pamiętać, wybierając opony w innym rozmiarze?

Zastosowanie opon o innym rozmiarze może być kuszące i to z wielu względów. Bez względu na to, czy chcesz wybrać większe felgi i poprawić estetykę samochodu, czy może mniejsze, by kupić tańszy komplet opon, musisz trzymać się zasad doboru. Kluczem do poprawnego dopasowania zamienników opon jest to, by średnica zewnętrzna koła, czyli ta mierzona od czubków bieżnika, była podobna. Dopuszczalna różnica średnicy mieści się w zakresie od -2% do +1,5%.

Oznacza to, że wybierając większe felgi, profil opon powinien być niższy, by koło zachowało taką samą średnicę. W innym przypadku opona mogłaby ocierać o elementy zawieszenia lub nadkole. To samo tyczy się szerokości opony, która również ma znaczenia. Pamiętaj jednak, że o tym, jak mocno wysunięte jest koło, decyduje nie tylko szerokość opony, ale i ET felgi. Komplet felg powinien być więc dobrany w taki sposób, by koła nie wystawały poza obrys nadkoli (to nielegalne) ani nie stykały się z elementami zawieszenia.

Co się natomiast stanie, gdy wybierzesz zbyt małe zamienniki opon? O ile nie grozi w tym przypadku ocieranie o nadkola, może się okazać, że mniejszej felgi nawet nie uda się założyć. Wynika to z tego, że muszą one pomieścić tarcze hamulcowe wraz z zaciskami, a w usportowionych lub ciężkich autach hamulce potrafią być bardzo duże.

Jakie opony wybrać – wąskie czy szerokie?

Nawet przy zachowaniu tej samej średnicy zamienników opon, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ich szerokość. Zmiana ta wpływa nie tylko na wygląd auta, ale i na jego zachowanie na drodze. Szersze opony zapewniają większą przyczepność oraz trakcje, nie bez powodu stosowane są więc w samochodach sportowych. Jeśli mają niski profil, poprawiają też reakcję na ruchy kierownicy i ograniczają bujanie nadwozia. Mają jednak kilka wad, o których warto wspomnieć.

Przede wszystkim szerokie niskoprofilowe opony są droższe. Koszty użytkowania auta wzrosną także poprzez zwiększenie zużycia paliwa. Dodatkowo szerokie opony gorzej radzą sobie na śniegu oraz deszczu i mogą być podatne na bardzo niebezpieczne zjawisko, jakim jest akwaplanacja. To uślizg koła na tafli wody, której nie są w stanie odprowadzić rowki opony.

Zalety i wady stosowania szerszych opon

 Zalety szerszych zamienników

 Wady szerszych zamienników

Zmniejszenie drogi hamowania

Większe zużycie paliwa

Poprawa przyczepności

Większe koszty zakupu

Szybsze reakcje pojazdu

Pogorszone tłumienie nierówności

Zwiększenie stabilności na zakrętach

Hałas

 

Gorsze odprowadzanie wody spod opony

Zalety i wady stosowania węższych opon

 Zalety węższych zamienników 

 Wady węższych zamienników

Zwiększenie komfortu jazdy

Gorsza przyczepność

Niższa cena

Wydłużenie drogi hamowania

Lepsze odprowadzanie wody spod opony

Gorsze zachowanie na zakrętach

Zmniejszenie hałasu

 

Rozmiar opon a odczyty prędkości

Innym argumentem, dla którego zamienniki opon w innym rozmiarze powinny mieć podobną średnicę zewnętrzną, jest odczyt prędkości. Jeśli dobierzesz zbyt małą lub dużą oponę, wskazania prędkościomierza będą zafałszowane. Zmienia się bowiem obwód opony, a to właśnie na podstawie obrotu koła czujniki prędkościomierza wyznaczają prędkość auta. Może się więc okazać, że po założeniu większych kół fotoradar zrobi ci zdjęcie, mimo że na liczniku będziesz mieć przepisową prędkość. Aby poprawnie dobrać zamienniki opon, sprawdź więc zalecenia producenta lub skorzystaj z internetowego kalkulatora opon dobierającego odpowiedni rozmiar ogumienia.

Autor: Szymon Sonik

rodzaje motocykli

Popularne rodzaje motocykli

2024-04-14
Wraz z nadejściem wiosny na drogi po raz kolejny wyruszyli miłośnicy jednośladów. Choć dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z motocyklami, wszystkie te pojazdy wydają się być podobne, tak naprawdę na naszych drogach możemy spotkać różne ich rodzaje. Dzięki temu motocykliści mogą dobrać rodzaj jednośladu do własnych preferencji, tras, które przemierzają oraz sposobu jazdy. Poniżej przedstawiamy rodzaje motocykli oraz ich najważniejsze cechy.
dobre radio samochodowe

Jakie radio samochodowe? Ranking najlepszych

2024-03-28
Nowe radio samochodowe jest w stanie zapewnić jeszcze lepszą jakość dźwięku. Zakup nowego radioodbiornika na pewno umili przemierzanie kolejnych kilometrów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie radia cieszą się największym zainteresowaniem.
czajnik elektryczny

Jaki czajnik samochodowy wybrać? Ranking 2024

2024-01-23
Czajnik samochodowy to nieocenione urządzenie, które bardzo przydaje się w trasie. Możliwość szybkiego podgrzania wody jest bardzo pomocne szczególnie, gdy nie ma dostępu do tradycyjnej kuchni. Podpowiadamy, jaki czajnik samochodowy wybrać w 2024 roku.
radio z kamerą cofania

Jakie radio z kamerą cofania wybrać?

2023-07-11
Kamery cofania w autach przez długi czas pozostawały luksusowym dodatkiem, jednak obecnie są już stałym, elementem wyposażenia dużej części nowych pojazdów. Nie oznacza to oczywiście, że ta niezwykle przydatna funkcja, ułatwiająca parkowanie oraz manewrowanie, jest poza zasięgiem starszych samochodów. Prawie każdy z kierowców może dokupić i samodzielnie zainstalować kamerę. Aby uzyskać podgląd obrazu w czasie rzeczywistym, niezbędny jest odpowiedni ekran. Tutaj z pomocą przychodzą radia samochodowe z obsługą kamer cofania, które sprawdzą się w większości modeli aut.
kamera samochodowa przód tył tryb parkingowy

Jaka kamera samochodowa przód tył z trybem parkingowym?

2023-06-06
Jaka kamera samochodowa przód tył z trybem parkingowym? Tryb parkingowy to wyjątkowo istotna funkcja dostępna w niektórych wideorejestratorach, którą jednak w testach stosunkowo często się pomija. Dlatego też w dzisiejszym artykule omówimy to, czym dokładnie jest tryb parkingowy, dlatego warto zdecydować się na kamerę z taką funkcją oraz przytoczymy kilka konkretnych modeli, którymi warto się zainteresować. Dowiedz się, jaka kamera samochodowa przód-tył z trybem parkingowym jest warta zakupu.
czujnik ciśnienia klimatyzacji

Jaki czujnik ciśnienia klimatyzacji? Jak działa?

2023-06-01
Klimatyzacja to udogodnienie obecne teraz niemal we wszystkich nowych autach. Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy bez tej opcji. Jednak, aby precyzyjne chłodzenie nawet w najbardziej upalne dni lub ogrzewanie na preferowanym poziomie działało sprawnie, cały układ musi działać w sposób niezawodny. Jednym z elementów go tworzących jest czujnik ciśnienia klimatyzacji. Aby cały system działał sprawnie i możliwe było zapobieganie poważnym awariom, warto wiedzieć, czym jest taki czujnik, za co odpowiada, a także co może świadczyć o niewłaściwej pracy całego układu. Jak sprawdzić czujnik ciśnienia klimatyzacji?
jaki akumulator do samochodu

Jaki akumulator do samochodu?

2023-05-12
Sami przyznacie, że sprawa jest trochę dziwna. Z jednej strony mamy niezwykle istotne urządzenie, bez którego każde auto zamienia się w bezużyteczną masę metalu. Z drugiej strony na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które w ogóle chcą się tym zainteresować. Larum zaczyna się dopiero w momencie, kiedy nasza fura totalnie odmawia posłuszeństwa. A wtedy konieczna jest odpowiedź na pytanie, jaki akumulator do samochodu wybrać.
mechanik samochodowy malujący auto

Jaki kompresor do malowania? Wybieramy najlepszy kompresor do malowania

2023-05-01
Malowanie kompresorem jest znacznie tańsze niż przy użyciu jednorazowych puszek z lakierem. Pomalowanie całego samochodu wymaga wprawy, jednak renowację pojedynczych elementów bez trudu wykonasz na własną rękę. Jaki kompresor do malowania wybrać w 2023 roku? Wyjaśniamy, jaki kompresor do domowego użytku sprawdzi się najlepiej.