Data modyfikacji:

Jak wyczyścić mikrofalówkę i jakich naczyń do niej używać?

Kuchenki mikrofalowe, zwane potocznie mikrofalówkami, to jedne z najpopularniejszych urządzeń, jakie można znaleźć w naszych domach. Jednak żeby długo nam służyły, ważna jest nie tylko ich właściwa eksploatacja, lecz także regularne czyszczenie. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Zobacz w artykule!

jak czyścić mikrofalówkę

Mikrofalówka w życiu codziennym

Dla wielu osób mikrofalówka jest urządzeniem, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Urządzenia tego rodzaju można znaleźć zarówno w domach, jak i w wielu biurach. Nic dziwnego, wystarczy włożyć talerz do mikrofali i po kilku minutach przekąska, a nawet danie obiadowe jest gotowe.

Mało jednak brakowało, a kuchenka mikrofalowa nigdy by nie powstała. Możemy dziś korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia dzięki przypadkowi. Maine Spancer pracujący w zakładach produkujących radary odkrył nagle pozytywne oddziaływanie mikrofal na żywność, a w 1947 roku na rynku pojawiła się pierwsza na świecie kuchenka mikrofalowa Radarange.

Dziś tego rodzaju urządzenie jest powszechnie użytkowane w kuchni. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób czyścić mikrofalówkę, tak aby czynność ta była jak najbardziej efektywna. Nie bez znaczenia jest także to, jakich naczyń do mikrofalówki używamy.

Jak czyścić mikrofalówkę? Ważna jest systematyczność

Dbanie o higienę urządzeń, w których przygotowuje się pożywienie, jest szczególnie istotne. Najważniejsza w czyszczeniu mikrofali jest systematyczność. Dzięki temu nie tylko unikniemy niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, lecz także łatwiej nam będzie usuwać zabrudzenia. Dlatego ważne jest nie tylko to, jak wyczyścić mikrofalówkę, lecz także jak często to robić.

Najlepiej czyszczenie mikrofali przeprowadzać po każdym użyciu. Wystarczy wtedy zmoczyć ściereczkę i usunąć wszelkie zabrudzenia, które powstały podczas ostatniego użytkowania urządzenia. Jest to o tyle ważne, że systematyczne czyszczenie mikrofali pozwala uniknąć zapieczenia tłuszczu i resztek jedzenia, co jest szczególnie trudne do usunięcia.

Raz na jakiś czas należy gruntownie wymyć mikrofalówkę. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że częste pozostawianie niewyczyszczonej kuchenki mikrofalowej może wpływać negatywnie na jej działanie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, nie wspominając już o braku komfortu użytkowania zanieczyszczonej mikrofalówki.

Odpowiednie preparaty do czyszczenia mikrofalówki

Wiedza o tym, w jaki sposób wyczyścić mikrofalówkę, jest potrzebna także do tego, żeby nie uszkodzić urządzenia. Nieodpowiednie działanie może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych defektów, na przykład czyszczenie drucikami lub ostrymi przedmiotami spowoduje zarysowania, a w najgorszym przypadku — uszkodzenie powłoki chroniącej wewnętrzne ścianki kuchenki mikrofalowej.

Nie wolno też używać do czyszczenia mikrofali nieodpowiednich preparatów, przeznaczonych np. do sanitariatów (mogą pozostawić nieprzyjemny zapach, do tego są najczęściej toksyczne).

Skoro wiadomo już, czego unikać, warto dowiedzieć się, jak wyczyścić mikrofalówkę skutecznie. Można do tego wykorzystać specjalistyczne preparaty lub użyć domowych sposobów.

W pierwszym przypadku mamy do dyspozycji wiele różnych produktów dostępnych na rynku, najczęściej w postaci sprayu. Tego rodzaju preparaty nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, lecz także neutralizują nieprzyjemne zapachy, nierzadko mają też właściwości odkażające i zapewniają świeżość czyszczonym powierzchniom.

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowym sposobem?

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami? Możliwych rozwiązań jest kilka. Najpopularniejszy sposób to użycie cytryny. Wyciskamy jej sok do szklanki wody, a następnie podgrzewamy ją w mikrofalówce do zaparowania szyby (około 5 minut). Potem na 15 minut pozostawiamy gorącą wodę w urządzeniu. Sprawi to, że zaschnięte resztki jedzenia zostaną rozpuszczone przez parę. Następnie przecieramy delikatnie wnętrze ściereczką.

Zamiast cytryny można także użyć octu. Wtedy do szklanki wody dolewamy 1/4 szklanki octu i postępujemy dalej, jak w wariancie z cytryną. Dodatkowo na koniec można jeszcze przetrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej naszym roztworem z octem, ale należy odczekać, aż ostygnie.

Można też wykorzystać wariant z sodą oczyszczoną, której dwie łyżeczki dosypujemy do szklanki wody. Po zagrzaniu mieszanki w mikrofali (około 3 minut), nasączamy nią miękką gąbkę lub ściereczkę i myjemy wnętrze, a na koniec przecieramy ręcznikiem papierowym do sucha. W procesie czyszczenia mikrofali warto także korzystać z funkcji Steam Clean (czyszczenie parą), w którą coraz częściej wyposażane są nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych.

Pojemniki do mikrofalówki

Zamiast dokonywać często żmudnego czyszczenia dużych zabrudzeń, warto je skutecznie ograniczać. Bardzo pomocne mogą w tym być odpowiednio dobrane naczynia do mikrofalówki. Dzięki nim można ograniczać na przykład rozpryskiwanie potraw o rzadkiej konsystencji podczas podgrzewania. W takim przypadku niezastąpione okazują się pojemniki do mikrofali z pokrywkami. Sprawdźmy, jakich jeszcze naczyń można używać w mikrofalówce.

Na rynku znajdziemy wiele różnych pojemników do mikrofali i talerzy, ale można także wykorzystywać naczynia, które już mamy. Warto jednak przedtem sprawdzić, jakie materiały rzeczywiście nadają się do użycia w mikrofalówce.

Przede wszystkim powinniśmy unikać metalowych lub miedzianych pojemników, które są zamknięte. Nie wolno też wykorzystywać w mikrofalówkach naczyń mających metalowe uchwyty lub ozdoby. Jeśli już upieramy się przy tym materiale, można w ostateczności użyć płaskich metalowych talerzy, nic wysokiego, co zasłania potrawę, ponieważ metal odbija mikrofale.

Za to można z powodzeniem używać naczyń do mikrofalówki wykonanych ze szkła. Przez materiał przezroczysty doskonale przenika energia i tym samym szybko podgrzewa potrawę. Należy jednak unikać szkła kolorowego lub ze zdobieniami. Nieodpowiednie będzie także szkło cienkie, które może pęknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się za to talerze do mikrofali z termoodpornego szkła, które łatwo nabyć na rynku.

Naczynia do mikrofalówki

Bez problemu można też stosować ceramiczne naczynia do mikrofalówki, które dodatkowo mają tę zaletę, że nie nagrzewają się szybko od potrawy. W tym przypadku również należy unikać ceramiki z malowanymi zdobieniami. Bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe pojemniki do mikrofali. Trzeba jednak pamiętać, że materiał ten może być wykorzystywany do rozmrażania potrawy lub do jej lekkiego podgrzania. Nie powinno się stosować wysokich temperatur, ponieważ wtedy plastikowy pojemnik do mikrofali może zacząć się topić. Wiele potraw przeznaczonych do podgrzewania jest także serwowanych bezpośrednio na papierowych talerzach do mikrofali. Ważne jednak, żeby papier nie był woskowany ani nie miał żadnych zdobień.

Warto także zwrócić uwagę na kształt naczynia do mikrofalówki. Kwadratowe lub prostokątne nie są zbyt funkcjonalne, ponieważ w ich rogach często przypala się jedzenie. Lepiej używać owalnych lub okrągłych naczyń, dlatego dobrze sprawdza się talerz do mikrofali. Tego rodzaju naczynia można bez problemu znaleźć na rynku, na przykład Crisp talerz do mikrofalówki.

Mikrofalówka jest urządzeniem niezwykle funkcjonalnym i wygodnym, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana zarówno w domu, jak i w służbowych stołówkach. Bez względu jednak na to, gdzie się jej użytkuje, należy zadbać o czystość urządzenia i nie zapominać o używaniu właściwych pojemników do mikrofali. Nawet jeśli nie mamy takich naczyń pod ręką, wiele gotowych dań dostępnych w sklepach zawiera w opakowaniu tekturowy talerz do mikrofali, którego można bez problemu użyć.

Najlepsze środki do czyszczenia zmywarki - ranking

robot kuchenny a planetarny

Robot kuchenny a planetarny. Czym się różnią?

2024-04-10
Kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, roboty kuchenne zyskują na popularności, ułatwiając codzienne zadania kulinarne. Na rynku dostępne są różne typy robotów kuchennych, a jednym z kluczowych wyborów jest decyzja pomiędzy robotem kuchennym a planetarnym. Poznaj bliżej te dwa rodzaje urządzeń, ich różnice oraz wskazówki dotyczące wyboru, aby móc dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do swoich potrzeb.
mała lodówka

Jaka lodówka do małej kuchni?

2024-04-09
Bez względu na metraż – znalezienie odrobiny wolnego miejsca na lodówkę jest absolutną podstawą w trakcie wyposażania kuchni. O ile w dużych wnętrzach nie jest to problemem, tak w tych mniejszych każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Na szczęście z pomocą przychodzi mała lodówka – ustawna i kompaktowa, która zmieści się pod blatem czy we wnęce. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza lodówka do małej kuchni.
robot kuchenny czy mikser

Robot kuchenny czy mikser? Który sprzęt AGD będzie lepszym wyborem?

2024-04-09
Wszyscy miłośnicy gotowania lub pieczenia z pewnością się z nami zgodzą: sprzętów kuchennych nigdy za wiele. Jednak czasami nie masz możliwości zakupu wszystkich urządzeń, o których marzysz – czy to ze względu na budżet, czy po prostu brak wolnego miejsca. Stoisz właśnie przed dylematem, co wybrać – robot kuchenny czy mikser? Przychodzimy z pomocą! Przeczytaj ten artykuł, aby rozwiać swoje wątpliwości i kupić najlepszy sprzęt.
zamiokulkas jaka ziemia

Jaka ziemia do zamiokulkasa?

2024-04-04
Zamiokulkas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Poznasz go po krótkich kłączach i mnóstwie wzniesionych ku górze liści, które mają ciemnozielony kolor i podłużno-eliptyczny kształt. Dekoracyjny wygląd dopełnia również wysokość – kwiat może osiągać nawet 150 cm. Aby jednak mógł to zrobić, potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejsze jest podłoże dla zamiokulkasa. Sprawdź, jaką ziemię kupić.
alarm do domu

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem

2024-03-29
Przed wyjazdem na urlop warto zabezpieczyć swoje mienie na wypadek pojawienia się nieproszonych gości. Wystarczy kilka prostych akcesoriów, aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo. Zobacz, jakie systemy smart home warto mieć, aby spać spokojnie podczas wakacji!
saturator do wody

Jak działa saturator do wody i w jaki warto zainwestować?

2024-03-27
Saturator to idealne urządzenie, aby mieć zawsze pod ręką świeżą i smaczną wodę gazowaną. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa to urządzenie, a także w jakie modele warto zainwestować!
smart home

Smart Home. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

2024-03-26
Smart Home to technologia, która z każdym rokiem zyskuje na popularności i jest obecna w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Wyjaśniamy, jak działa ta technologia, jakie są jej zalety, a także jakie urządzenia warto kupić!
smart gniazdka w domu

Bezpieczeństwo i funkcjonalność smart gniazdek w domu

2024-03-25
Smart gniazdka to najlepszy sposób, aby zautomatyzować pracę wielu urządzeń domowych, a także kontrolować ich zużycie energii. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa ta technologia, a także czy jest bezpieczna dla użytkowników!