Data modyfikacji:

Jaką bajkę kupić na prezent? Najlepsze książki dla dzieci

Oglądanie telewizji lub spędzanie czasu przed konsolą jest zdecydowanie przyjemniejsze od czytania. Przynajmniej z perspektywy najmłodszych. Warto więc, pokazać dzieciakom, że równie fantastyczne światy, co w ulubionych grach wideo, znajdą także w literaturze. W tym zestawieniu przyjrzę się najciekawszym książkom dla trochę starszych dzieci.

Seria „Magiczne Drzewo” – Andrzej Maleszko

Jeżeli zastanawiacie się jaką bajkę kupić dziecku na prezent, to powinniście zainteresować się cyklem książek autorstwa Andrzeja Maleszki. Seria „Magiczne drzewo” jest doskonała do zarażenia młodszych czytelników miłością do literatury. Autor przez dziesięć tomów opowiada o fantastycznych przygodach grupki przyjaciół, którzy muszą borykać się z coraz większymi problemami. Wszystko zaczyna się od ogromnej burzy doprowadzającej do upadku tytułowe drzewo. Te następnie zostaje pocięte na kawałki w tartaku i rozprowadza się po świecie, gdzie rozsiewa swoje magiczne zdolności.

„Mały książę” – Antoine de Saint Exupery

Kultowe dzieło francuskiego pisarza Antoine’a de Saint Exupery z pewnością nie ominie waszych pociech, ponieważ jest to jedna z powieści, którą omawia się w szkole. Nie zmienia to faktu, że takie książki dla dzieci, jak „Mały książę” zmieniają całkowicie podejście do świata. Warto więc, żeby egzemplarz tej cudownej lektury zawsze znajdował się w domu. Książka jest na tyle uniwersalna, że może wzruszać i bawić zarówno najmłodszych czytelników, jak i tych, którym na głowie zaprószyły się pierwsze siwe włosy. Książeczka jest krótka, ale na długo pozostaje w pamięci.

Seria „Przygody w świecie Minecrafta” – S.D. Stuart

Minecraft to niezwykle znana gra komputerowa, która swój debiut zaliczyła w 2011 roku. Od tamtej pory przeportowano ją na wszystkie możliwe platformy, gdzie cały czas cieszy się ogromną popularnością. Sława Minecrafta sprawiła, że szybko zaczęliśmy dostawać produkty poboczne, w tym serie fabularnych książek dla dzieci. Projekt „Przygody w świecie Minecrafta” wziął na swoje barki amerykański pisarz S.D. Stuart, który doskonale poradził sobie z powierzonym zadaniem. Powstało łącznie dziesięć tomów poświęconych przygodom dwójki braci - Josha i Andre. Fani oryginału z pewnością znajdą w opowieści masę odniesień do gry studia Mojang.

Seria „Felix, Net i Nika” – Rafał Kosik

Jaką bajkę wybrać dla dziecka, żeby miało zajęcie na najbliższe kilka miesięcy? Odpowiedź jest prosta – wystarczy kupić całą serię książek Rafała Kosika, która składa się z „zaledwie” dziewiętnastu tomów. „Felix, Net i Nika” to prawdziwy fenomen na polskim rynku – cykl od lat zachwycał dzieciaki bombastycznymi fabułami, ciekawymi morałami oraz solidnie rozpisanymi postaciami. Historie przedstawione w poszczególnych tomach nie należą do najbardziej skomplikowanych, ale nie taki był ich cel. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, a tej przy „Felix, Net i Nika” jest pod dostatkiem.

Saga „Opowieści z Narnii” – Clive Staples Lewis

Idąc na łatwiznę, sagę „Opowieści z Narnii” można byłoby nazwać „Władcą Pierścieni” dla najmłodszych. Po części jest to prawda, ale tylko po części. Dzieło C.S. Lewisa poosiada swój własny, unikatowy charakter, który klimatem znacząco odbiega od twórczości J.R.R. Tolkiena. Seria „Opowieści z Narnii” to rewelacyjne książki dla dzieci, przedstawiająca wydarzenia z perspektywy kilku nieletnich bohaterów. Młodziaki po przejściu przez tajemniczą szafę, docierają do krainy magii, w której nie do końca wszystko działa tak jak należy. Przez siedem tomów czytelnicy śledzą, jak rodzeństwo wspólnie z królem Aslanem próbuje zrobić wszystko, żeby uchronić Narnię od zagłady.

Seria „Baśniobór” – Brandon Mull

Jeśli wasze dzieci zaliczą już sagę „Opowieści z Narnii”, wtedy warto podsunąć im cykl „Baśniobór” autorstwa Brandona Mulla. Motyw opowieści jest dosyć podobny, lecz atmosfera historii znacząco odbiega klimatem. Dzieło C.S. Lewisa było czystym fantasy, natomiast „Baśniobór” czerpie garściami z horrorów fantasy oraz baśni, które jak wiadomo, nie zawsze były cukierkowe. Oczywiście, książki Mulla nadal skierowane są w stronę młodszych czytelników, dlatego nie musicie obawiać się, że będą miały koszmary jak po powieściach H.P. Lovecrafta lub Stephena Kinga.

Cykl „Fantastyczne zwierzęta” – J.K. Rownling

Postaci Harry’ego Pottera raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, dlatego tym razem poświęcę uwagę najnowszemu dziełu brytyjskiej pisarki J.K. Rownling. Autorka bestsellerowej sagi o magicznym Hogwarcie, postanowiła opowiedzieć wydarzenia rozegrane wiele lat przed akcją „Komnaty tajemnic”. Seria „Fantastyczne zwierzęta” jest doskonała dla osób, które kombinują jaką bajkę wybrać dla swojego dziecka. Fabuła opowiada o losach ciamajdowatego Newta Skamandera, który podczas wycieczki do Nowego Jorku przypadkowo wypuszcza na wolność tytułowe fantastyczne zwierzęta.
Autor: Miłosz Bursztyn