Data publikacji:

Jaką choinkę świąteczną wybrać? Naturalną czy sztuczną?

To najważniejszy symbol świąt, wokół którego kręci się całe to świąteczne zamieszanie. Potrafisz wyobrazić sobie święta bez choinki? Oczywiście, że nie! Jeśli zatem ty również stajesz w obliczu wyboru – sztuczna czy naturalna, poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą ci wybrać drzewko świąteczne, które spełni twoje potrzeby.
Może być niewielka, lub naprawdę spora. Możesz umieścić na niej mnóstwo kolorowych ozdób lub udekorować na skandynawską modłę jedynie minimalistycznymi ozdobami. Niezależnie od tego, na jakie dekoracje postawisz, najpierw musisz zmierzyć się z innym problemem. Jaką choinkę wybrać? Każde z możliwych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników, a jeśli ty wciąż nie wiesz, na które z nich postawić, poniżej znajdziesz wady i zalety obu tych opcji.

Choinka sztuczna – dlaczego warto na nią postawić?

Największą zaletą, na którą z pewnością wskazałaby większość z nas, jeśli chodzi o choinki sztuczne, to brak sypiących się igieł. Podłoga gęsto obsypana igłami opadłymi z drzewka może skutecznie popsuć święta, bo ile można biegać z miotłą i odkurzaczem? Choinka sztuczna problem ten eliminuje. Co więcej, w ostatecznym rozrachunku może ona dać znacznie lepsze efekty dekoracyjne, niż naturalne drzewko. Otóż choinki sztuczne produkowane są w najróżniejszych wzorach tak, aby imitowały wszystkie dostępne w sprzedaży gatunki drzewek. Mają one regularny kształt i gęsto pokrywają je igły, dlatego do złudzenia przypominają te idealne choinki, jakie znamy ze świątecznych obrazków czy kartek.

Kolejny plus, jaki możemy zapisać na konto sztucznej choinki to fakt, że może ci oszczędzić sporo roboty przy dekoracji. Musisz wiedzieć, że w sprzedaży znajdziesz np. sztuczne choinki wyposażone w światełka i sztuczne świeczki. W efekcie odpada ci to całe skakanie wokół drzewka i oplatanie go sznurem lampek. Dodatkowo możesz postawić na drzewko barwione na biało, które do złudzenia przypomina naturalną choinkę upstrzoną śniegiem lub nawet taką, na której znajdują się szyszki.

Na koniec trzeba też wspomnieć, że zakup sztucznej choinki to też dobry sposób na zoptymalizowanie wydatków w domowym budżecie – raz zakupiona choinka będzie ci służyć przez wiele lat. No dobra, a co z zapachem? – zapytają sceptycy. Wystarczy, że zaopatrzysz się w świecie zapachowe.

Naturalna choinka świąteczna – jaki gatunek wybrać?

Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą i nie ma dla ciebie innej opcji, niż choinka naturalna, jej wybór nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Otóż okazuje się, że nie wszystkie drzewka, które sprzedawane są w roli choinek naturalnych, sprawdzają się równie dobrze. Najpopularniejsze naturalne choinki to świerk pospolity oraz kłujący. Są one dość tanie, a ten pierwszy pachnie bardzo intensywnie. Niestety, obie te odmiany są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, więc zaczną więdnąć już na kilka dni po wstawieniu ich do mieszkania. Jeśli więc nie chcesz psuć sobie świąt ciągłą bieganiną z odkurzaczem, lepiej postaw na wytrzymalszy gatunek.

Taką alternatywą będzie np. jodła kaukaska lub sosna. Oba te drzewka są odporne na wysokie temperatury i mają mocne gałęzie. W efekcie utrzymają świeżość przez długi czas. Dodatkowo w przypadku jodły kaukaskiej, proces jej więdnięcia przebiega nieco inaczej, niż w przypadku innych drzewek. Igły nie opadają, a kurczą się i zwijają, więc taka odmiana choinki sprawi, że problem będziesz mieć z głowy.

Kolejna kwestia, jaka nasuwa się w przypadku choinki naturalnej, to wybór między drzewkiem ciętym a doniczkowym. To pierwsze będzie zdecydowanie mniej trwałe, niż choinka z korzeniami w doniczce. Wymaga też odpowiedniego dobrania stojaka. Przy większych choinkach te plastikowe mogą okazać się niewystarczające. Jeśli drzewko ma stać stabilnie, konieczny może się okazać duży metalowy stojak. W przypadku choinki doniczkowej trzeba tez pamiętać o regularnym podlewaniu. Przed zakupem w markecie czy na targu warto też zweryfikować świeżość choinki – cięta powinna być intensywnie zielona, a pień w miejscu cięcia musi być jasny. Jeśli widoczne będą na nim kropelki żywicy to wyraźny znak, że drzewko ścięto kilka dni wcześniej.

Na tym jednak nie koniec. Naturalna choinka bożonarodzeniowa nie może stać byle gdzie. Jej największym wrogiem jest bowiem wysoka temperatura, jaka zimą panuje w naszych mieszkaniach. Jeśli więc drzewko ma się dobrze prezentować przez długi czas, należy ją ustawić z dala od grzejników, a najlepiej w pobliżu okna, bo tam jest najchłodniej.
Które drzewko będzie lepszym rozwiązaniem? Choinka sztuczna na pewno jest mniej kłopotliwa w użytkowaniu – nie musisz zaprzątać sobie głowy zamiataniem opadłych igieł, kombinować ze stabilnym stojakiem czy wreszcie pielęgnować jej i szukać dla drzewka odpowiedniego miejsca w domu. Może to być zatem dobra opcja dla zabieganych, którzy chcą w spokojnej atmosferze spędzić święta, a nie dostarczać sobie kolejnego powodu do krzątaniny. Z kolei choinka naturalna będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli cenisz sobie bliskość natury oraz ten wyjątkowy zapach, jaki roztacza prawdziwe drzewko.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny