Data modyfikacji:

Jaką golarkę wybrać? [Poradnik]


Elektryczna czy klasyczna? Foliowa czy rotacyjna? Jednorazowa czy z wymiennymi ostrzami? Maszynka do golenia to podstawowe wyposażenie wielu mężczyzn, które umożliwia nie tylko dokładne pozbycie się zarostu, ale również jego odpowiednią pielęgnację. Jaka maszynka do golenia będzie najlepszym wyborem? Sprawdź.

Maszynki do golenia elektryczne 


Golarki elektryczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Charakteryzuje je przede wszystkim wygoda użytkowania i stosunkowo tanie koszty eksploatacji, ponieważ ostrza nie muszą być wymieniane często. Regularnie czyszczona może być zakupem na długie lata. Do wyboru są dwa rodzaje golarek: sieciowe i akumulatorowe.

Golarki sieciowe są nieco tańsze, ponieważ wymagają stałego dostępu do zasilania .Taka golarka raczej nie sprawdzi się w podróży. Wersja akumulatorowa po naładowaniu działa od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu minut. W sklepach można znaleźć jeszcze wersje sieciowo-akumulatorowe, które pracują w dwóch trybach. Takie maszynki do golenia są jednak nieco droższe.

Niezależnie od tego jaki rodzaj maszynki elektrycznej wybierzesz to możesz mieć pewność, że szybko pozbędziesz się zarostu. Głównym minusem szczególnie tańszych modeli jest niedokładność. Wiele osób twierdzi, że klasyczna maszynka jest pod tym względem zdecydowanie lepsza. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju golarki. W sklepach można znaleźć następujące rodzaje: 
Golarki foliowe

Golarki foliowe są uważane za najlepsze, ponieważ ich powierzchnia tnąca jest w stanie usunąć zarost z dużą dokładnością. Budowa opiera się na bardzo cienkiej metalowej folii wyposażonej w niewielkie otwory, pod nią znajdują się ostrza, które dzięki temu są umieszczone bliżej skóry.

To sprawia, że uzyskane efekty są znacznie lepsze. Duży wpływ na to pozbycie się zarostu ma także ilość ostrzy w urządzeniu. Najlepsze modele mogą mieć nawet pięć elementów tnących. Tańsze golarki dysponują przeważne dwoma lub trzema ostrzami z folią.

Golarki foliowe sprawdzą się doskonale u osób, których zarost rośnie w jednym kierunku. Konstrukcja wymusza wykonywanie ruchów prostych od góry do dołu. Jeśli zarost jest ułożony w różne strony to taka maszynka może nie być tak dokładna, jak tego oczekujecie.  

Golarki rotacyjne

Golarki rotacyjne są wyposażone w głowice, zazwyczaj dwie lub trzy. Ostrza schowane są pod metalową obudową z wyciętymi otworami. Grubość materiału jest większa niż w przypadku konstrukcji foliowych, ale system ruchomej głowicy umożliwia lepszy kontakt ostrzy ze skórą.

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ najtańsze modele nie zawsze mają takie rozwiązanie. Golenie golarką rotacyjną odbywa się na zasadzie ruchów kolistych. To lepszy wybór do zarostu rosnącego w różne strony. Modele rotacyjne zapewniają też krótszy czas golenia. Jeśli przed wyjściem z domu potrzebujesz szybko się ogolić to z tym urządzeniem będzie to łatwiejsze. 

Znajdź najlepszy model dla siebie w artykule: TOP 10 najlepszych golarek elektrycznych.

Zalety: 
 • Idealne rozwiązanie dla osób podróżujących
 • Można golić się na sucho lub mokro 
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Łatwe czyszczenie 
 • Wersje akumulatorowo-sieciowe umożliwiają natychmiastowe korzystanie 
 • Wady: 
 • Niedokładne usuwanie zarostu
 • Waga maszynki 
 • Cena początkowa urządzenia 
 • Tańsze modele oferują krótki czas pracy na baterii

 • Klasyczna maszynka do golenia 


  Klasyczne maszynki do golenia są głównym wyborem wielu mężczyzn. Dlaczego? Maszynka jest wyposażona w ostrza, które są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo twardym zarostem. W efekcie skóra jest gładka, a na twarzy nie ma ani jednego włoska. Maszynki do golenia można podzielić na dwa rodzaje: 

  Maszynki do golenia jednorazowe kosztują zaledwie kilka złotych. Ostrza pozwalają pozbyć się zarostu bez większych kłopotów. Przeważnie wystarczają na maksymalnie dwa użycia, później nadają się tylko do wyrzucenia. Maszynka jednorazowa to dobry wybór dla osób, które golą się od czasu do czasu lub są w podróży i potrzebują szybko pozbyć się zarostu. Przy regularnym goleniu jednorazówki po prostu się nie opłacają. 
  Maszynki wielokrotnego użytku to doskonały wybór dla miłośników klasycznego sposobu golenia. Konstrukcja maszynki jest podobna do jednorazowej, jednak w tych modelach można z łatwością wymieniać ostrza. Sam zestaw kosztuje około kilkudziesięciu złotych.

  Taki zakup nie jest dużym wydatkiem, większe koszty generuje wymiana ostrzy, które z czasem się zużywają. Jeśli golicie się regularnie to koszty mogą okazać się wysokie, ponieważ ostrza trzeba wymieniać po kilku użyciach. Wtedy warto zastanowić się nad maszynką elektryczną.

  Zalety: 
 • Skutecznie usuwają zarost 
 • Nie potrzebują akumulatora 
 • Niska masa 
 • Technologie ułatwiające golenie (ruchoma główka, kilka ostrzy, pasek nawilżający) 
 • Wady: 
 • Koszty eksploatacji 
 • Szybkie zużycie 
 • Konieczność używania pianki 
 • Mogą podrażnić delikatną skórę 
 • Długi czas golenia 
 • Trymer do brody 


  Jeśli wciąż zastanawiasz się jaką golarkę wybrać to ten podpunkt może okazać się decydujący w ostatecznym wyborze. Trymery do brody są obecne w golarkach elektrycznych, zarówno foliowych, jak i rotacyjnych. Zazwyczaj można je znaleźć schowane w obudowie.

  To dobre rozwiązanie jeśli chcesz od czasu do czasu podciąć swoją brodę. Droższe golarki mają wymienną główkę z trymerem. Oferuje on więcej możliwości ustawień i tym samym modelowania brody. Jeśli takie możliwości są dla Ciebie niewystarczające, najlepszym wyborem będzie trymer elektryczny. W sklepach można znaleźć wiele zaawansowanych modeli, które dają ogromne możliwości. 

  Jaką golarkę wybrać? 


  Wybór maszynki do golenia powinien być uzależniony od kilku czynników. Warto zwrócić uwagę na to w jakich sytuacjach będziesz wykorzystywał maszynkę. Jeśli golisz się od czasu do czasu i nie chcesz wydawać dużych pieniędzy to klasyczna maszynka do golenia będzie dobrym wyborem.

  Codzienne usuwanie zarostu może okazać się bardzo kosztowne i wtedy lepiej sprawdzi się golarka elektryczna. Konstrukcje foliowe jak i elektryczne charakteryzują się dobrymi właściwościami.

  W podróży na pewno lepiej sprawdzi się maszynka z głowicą rotacyjną. Golarki elektryczne wydają się być obecnie najlepszym wyborem, choć zdajemy sobie sprawę, że te klasyczne dalej cieszą się ogromną popularnością. Każdy z was powinien wybrać model zgodny z waszymi preferencjami. 


  Przeczytaj również

   jonizatory powietrza

  Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa dla naszego zdrowia?

  2020-12-29
  Jonizator powietrza to urządzenie, które pochłania szkodliwe jony dodatnie i wydziela dobroczynne jony ujemne. Pomaga usuwać wszelkie zanieczyszczenia i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa dla zdrowia? Jakie są jej zalety i wady? Sprawdź w artykule!
  oczyszczacz powietrza

  Oczyszczacz powietrza: czy warto go mieć? Wady i zalety produktu

  2020-12-28
  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze w mieszkaniu, usuwając z niego dym i wszelkie trujące i szkodliwe substancje. Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Jakie są wady i zalety produktu? Sprawdź w artykule!
  jakie żelazko kupić

  Jakie żelazko kupić? Praktyczne porady

  2020-12-16
  Zastanawiasz się, jakie żelazko kupić? Nie wiesz, który typ żelazka najlepiej wpisze się w twoje indywidualne potrzeby? Jesteśmy po to, żeby ci pomóc. W tym artykule znajdziesz szczegółowe omówienie typów żelazek dostępnych na rynku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie żelazko będzie dla ciebie najlepsze.
  jak usunąć sierść z koca

  Jak usunąć sierść z koca, dywanu lub kanapy?

  2020-12-08
  Masz już dość sierści zwierząt w domu? Czy odkurzacz to jedyne rozwiązanie w wypadku usuwania sierści? Sprawdź, jak usunąć sierść kota lub psa z koca, ubrań i wykładzin.
  Maszyna do szycia skóry

  Wybieramy maszynę do szycia skóry

  2020-10-20
  Zakładasz własną markę modową i będziesz szyć torby ze skóry? A może planujesz tworzyć akcesoria ze skóry dla siebie? Potrzebna ci będzie maszyna do szycia skóry. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę, którą będziesz szyć skórę.
  żelazko

  Jak działa gerenator pary i jakie żelazko z generatorem pary wybrać?

  2020-09-30
  Nie należysz do grona miłośników prasowania? Być może problem tkwi w używanym przez ciebie sprzęcie. Z pomocą nowoczesnych technologii producenci urządzeń AGD stworzyli generatory pary, czyli żelazka, dzięki którym usuwanie zagnieceń z ubrań staje się szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Sprawdź nasz ranking polecanych modeli żelazek z generatorem pary.