Data publikacji:

Jaka kuchenka turystyczna do gotowania w outdoorze?

Kuchenka turystyczna to nieodłączny element outdoorowego ekwipunku. Na rynku znajdziesz wiele modeli kuchenek, co naturalnie rodzi pytanie, jaka kuchenka turystyczna będzie najlepszym wyborem? Nie ma na to pytanie jednoznaczniej odpowiedzi – wszystko zależy od twoich potrzeb oraz rodzaju aktywności.

Kuchenki turystyczne gazowe

To najpopularniejsza grupa produktów umożliwiających gotowanie w outdoorowych warunkach. Kuchenki gazowe składają się z palnika oraz kartusza z gazem. Są lekkie i stosunkowo niewielkie, a ich obsługa jest banalnie prosta. W wyniku spalania gazu na naczyniach nie pojawia się czarny osad, co jest częstym problemem w przypadku kuchenek paliwowych.

Kuchenki tego typu są przystępne cenowo i świetnie sprawdzają się podczas krótkich wypadów na łono natury – jeśli w plecaku nie będziesz mieć zapasowego kartusza, gdy skończy się paliwo w tym podstawowym, z dalszego gotowania nici – kartusze najczęściej dostępne są jedynie w wyspecjalizowanych sklepach.

Kuchenka gazowa może być też kiepskim rozwiązaniem w zimie. Wraz ze spadkiem temperatury efektowność pracy kuchenki znacznie spada. Może to w konsekwencji oznaczać, że przygotowanie posiłku czy zagotowanie wody zajmie ci znacznie więcej czasu.

Kuchenki turystyczne na paliwo płynne

Kuchenki tego typu wyposażone są w składany palnik oraz butlę na paliwo. Możesz ją napełnić zwykłym paliwem ze stacji benzynowej, naftą czy benzyną ekstrakcyjną. Co prawda kuchenki te są droższe, niż chociażby kuchenki turystyczne gazowe, jednak ta inwestycja szybko zwraca się w codziennym użytkowaniu – zakup pół litra paliwa (bo takiej pojemności są najczęściej zbiorniki kuchenek paliwowych) to niewielki wydatek, w porównaniu z nabyciem nowego kartusza.

Kuchenki turystyczne tego typu są wygodne w obsłudze i wyróżniają się bardzo dużą efektywnością, a czas potrzebny do zagotowania wody jest krótki. Kolejną zaletą, która może przemawiać na korzyść tego typu kuchenek turystycznych jest kompaktowy rozmiar. Po złożeniu kuchenka paliwowa zajmuje bardzo mało miejsca, więc może to być duży atut, jeśli wybierasz się na dłuższy trekking i miejsce w plecaku jest na wagę złota.

Do tego dochodzi jeszcze dostępność paliwa. Jeśli wyruszasz w długą drogę, a skończy ci się paliwo w zbiorniku, nie musisz szukać sklepu outdoorowego, a jedynie zajść na stację benzynową. To właśnie z tego powodu po kuchenki paliwowe najczęściej sięgają podróżnicy, którzy przemierzają świat zgodnie z ideą backpackingu. 

Warto jednak wiedzieć, że kuchenki paliwowe wymagają regularnego czyszczenia wylotu palnika. Jeśli wlejesz do zbiornika kiepskiej jakości paliwo, istnieje ryzyko, że niewielki otwór się zatka, co będzie wymagać żmudnego czyszczenia.

Kuchenki turystyczne na paliwo stałe

To rozwiązanie, które sprawdzi się dobrze, jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć swój ekwipunek. Kuchenki tego typu to tak naprawdę system niewielkich blaszek, które składa się w małą kuchenkę. Do środka wkłada się kostkę paliwową lub niewielkie kawałki drewna i po zapaleniu paleniska, można gotować. Niestety nie jest to kuchenka pozwalająca na przygotowanie złożonego posiłku – efektywność jej działania pozwoli ci na zagotowanie niewielkiej ilości wody np. do przygotowania liofilizowanego dania.
W sprzedaży znajdziesz też kuchenki turystyczne wielopaliwowe, które łączą w sobie zalety kuchenek gazowych i tych na paliwo płynne. Jaka kuchenka turystyczna będzie najlepszym rozwiązaniem? Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany rodzajem aktywności w outdoorze oraz długością wyprawy. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą kuchenki turystyczne paliwowe, bo posłużą ci podczas krótkich, jak i bardziej ekstremalnych wyjazdów. Jeśli jednak szukasz palnika na krótkie wypady na łono natury, kuchenka gazowa będzie dobrą opcją.