Data modyfikacji:

Jaką nawigację samochodową wybrać? 


Wybór dobrej nawigacji samochodowej sprawi, że droga do wyznaczonego celu będzie nie tylko łatwiejsza, ale również przyjemniejsza. W naszym poradniku podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze nawigacji. 

Wielkość ekranu, a komfort użytkowania  


Jednym z ważniejszych elementów, na który zwraca się uwagę przy wyborze nawigacji samochodowej jest ekran. Zacznijmy od wielkości. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, które mają przekątną ekranu 4,3 cala a nawet 6 cali. Jaka wielkość będzie najlepsza? Nie zawsze ta największa. Kompaktowe nawigacje mogą świetnie posłużyć w małych samochodach osobowych oraz wszędzie tam gdzie są wykorzystywane raczej sporadycznie. 

Duży ekran z kolei ma bardziej pokaźne gabaryty, ale lepiej prezentuje on treści wyświetlane na ekranie. Co więcej, na takiej nawigacji samochodowej w jednym miejscu znajdziecie informację, które nie zmieściłyby się na tej mniejszej. Większe urządzenie to z pewnością lepszy komfort, jednak nie przekreślamy kompaktowych rozwiązań. 

Pozostając jeszcze przy ekranie nawigacji, należy wspomnieć, że niezwykle istotna jest jego rozdzielczość i jasność. Ta pierwsza wpływa na jakość wyświetlanych treści, im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz. Podobnie jest w przypadku jasności, ona jednak wpływa na widoczność np. w dużym słońcu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, żeby był odpowiednio wysoki. 

Jakie mapy najlepiej wybrać? 


Zanim kupisz nawigację odpowiedz sobie na pytanie, gdzie zamierzasz jej używać. Jeśli interesują Cię podróże po Polsce i raczej nie masz zamiaru udawać się na wyprawę zza granicę, to mapa kraju będzie w zupełności wystarczająca. Z pewnością obniży to także koszty takiej nawigacji i umożliwi dołożenie pieniędzy np. do lepszego wyposażenia czy ekranu. 

Jeśli jednak dużo podróżujesz po krajach Europejskich to nie zastanawiaj się i zakup rozszerzony pakiet map. Przy wyborze warto zwrócić uwagę jakie kraje są dołączone do zestawu, bo zdarza się czasami, że producenci pomijają niektóre państwa. 

Nie zapominaj o aktualizacjach! 


Mapy to bez wątpienia nieodłączna i najważniejsza część każdej nawigacji. Użytkownicy czasami skupiają się na nich tak bardzo, że zapominają o jeszcze jednym ważnym aspekcie. Chodzi o aktualizacje. Wiele dróg w Polsce jak i Europie zmienia się albo pojawiają się zupełnie nowe odcinki. Regularne dodawanie tych obszarów, pozwoli być na bieżąco i tym samym bez problemu dojechać do celu. Dobrej klasy nawigacje samochodowe oferują dożywotnią aktualizację map. Tutaj zdecydowanie przewodzą nawigacje Tom Tom, które w praktycznie wszystkich modelach oferują takie udogodnienie. 

Czym jeszcze powinna się charakteryzować dobra nawigacja? 


Bezproblemowe działanie nawigacji samochodowej zapewniają podzespoły. Przy zakupach warto zwrócić uwagę na procesor jaki jest montowany w takim urządzeniu. Dobrej klasy sprzęt, powinien charakteryzować się taktowaniem procesora na poziomie 500 Mhz. Dzięki temu każda interakcja będzie odbywać się płynnie i nie będzie mowy o jakimkolwiek zacinaniu. 

Kupując nawigację należy także sprawdzić ile pamięci wewnętrznej ona posiada. Często są to niewielkie wartości. Można to jednak zmienić za pomocą karty SD, która umożliwia zamontowanie większej pamięci. Ważne jest, żeby nawigacja samochodowa taką opcję miała! 

Jakie dodatkowe funkcje warto mieć przy sobie


Współczesne nawigacje samochodowe są wyposażone w wiele użytecznych funkcji, które warto mieć. Podróżujący po mieście powinni poszukać nawigacji, która będzie informowała o natężeniu ruchu na trasie. Dla przykładu Auto Mapa nie tylko pokazuje korki, ale również wyznacza alternatywną, szybszą trasę. To świetne rozwiązanie podczas dojazdów do pracy. 

W mieście przydatny może być także asystent parkowania, pokazujący, gdzie dostępne są parkingi w danym mieście. To przydatne jeśli podróżujemy po raz pierwszy do jakiegoś miejsca. W trasie przydać może się asystent pasa ruchu, pokazujący dokładnie w jakim miejscu mamy skręcić lub zmienić pas. Ponadto warto zwrócić uwagę na komunikaty o występujących fotoradarach.

Podsumowanie 


Nawigacje samochodowe Przy zakupie koniecznie zwróćcie uwagę na takie aspekty jak ekran, procesor, mapy czy dodatkowe wyposażenie. Pozwoli to na wybór dobrego sprzętu, który zaprowadzi do celu bez większych kłopotów. 

Polecane modele 

Tom Tom Start 25M  EU45 

Nawigacje Tom Tom uchodzą z jedne z najlepszych na rynku. Dożywotnia aktualizacja map obejmujących całą Europę. Ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 480x272 px zapewnia bardzo dobrą widoczność. Warto odnotować także, że nawigacja Tom Tom została wyposażona w asystenta pasa ruchu, bazę fotoradarów a także asystenta parkowania. Cena nie jest najniższa, ale zdecydowanie jest warta zakupu. 

Navitel MS400 


Czy można kupić wysokiej klasy nawigację za niewielkie pieniądze? Odpowiedź brzmi tak! Przykładem tego jest firma Navitel, która prezentuje model MS400 wyposażony w 5 calowy ekran, procesor Cortex A7 oraz mapy Europy aktualizowane przynajmniej 4 razy w roku. Ilość funkcji jest trochę mniejsza niż w nawigacji Tom Tom, jednak cena tutaj powinna zrekompensować ich brak. Nawigację MS400 i jeszcze tańszy model MS100 porównał Ekspert Ceneo. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak funkcjonują oba urządzenia.