Data publikacji:

Jaką odśnieżarkę spalinową wybrać? Przygotuj się na zimę!

Odśnieżenie niewielkiego podjazdu do garażu łopatą do śniegu to wręcz przyjemność i dobra poranna rozgrzewka. Problem zaczyna się wtedy, gdy do odśnieżenia ma kilkudziesięciometrową drogę lub duży plac. Wówczas warto rozważyć zakup odśnieżarki spalinowej, która zrobi większość pracy za siebie. Czym jednak kierować się podczas wyboru odśnieżarki spalinowej i która będzie najlepsza dla Ciebie?

Rodzaje odśnieżarek spalinowych


Choć odśnieżarki spalinowe różnią się wieloma cechami, największa różnica dotyczy liczby stopni, które są swego rodzaju fazami pracy ze śniegiem. Wyróżniamy odśnieżarki jednostopniowe, dwustopniowe oraz trójstopniowe.

Odśnieżarki jednostopniowe wyposażone są w jeden wirnik, który odpowiada zarówno za zagarnianie śniegu, jak i jego wyrzut. Ze względu na łączenie dwóch funkcji wyrzut śniegu nie jest zbyt duży, więc przy większych areałach może dojść do konieczności zagarniania wiele razy tego samego śniegu. Odśnieżarka jednostopniowa najlepiej sprawdzi się więc na niewielkich powierzchniach lub na długich, acz wąskich pasach (np. na drodze dojazdowej). To najprostsza i najtańszy rodzaj odśnieżarki spalinowej.

Odśnieżarki dwustopniowe mają osobny wirnik do zagarniania śniegu i osobny do jego wyrzucania. Takie rozwiązanie pozwala na dalszy wyrzut, co jest niezwykle ważne w przypadku odśnieżania placów o kształcie kwadratu. Mocne odśnieżarki dwustopniowe są w stanie wyrzucić śnieg nawet na 20 metrów. 

Odśnieżarki trójstopniowe należą do najcięższych i najdroższych. Oprócz wirnika do zagarniania śniegu i jego wyrzucania, mają dodatkowy wirnik służący do rozdrabniania śniegu. To szczególnie ważne w momencie, gdy na śniegu pojawia się gruba warstwa lodu bądź też jest on wyjątkowo mokry. W takim przypadku odśnieżarki jednostopniowe lub dwustopniowe mogłyby zawieść. Odśnieżarki trójstopniowe stosowane są także w górach, gdzie pokrywa śnieżna ma kilkadziesiąt centymetrów.

Wielkość robocza frezu


Zanim wybierzesz odśnieżarkę spalinową, musisz zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będziesz jej używać. Jeśli w Twojej okolicy śnieg spada sporadycznie lub też zamierzasz pozbywać się do często, lepiej wybrać niski, a szeroki frez. Do domowych zastosowań wystarczy ślimak o szerokości 50 cm, zaś te większe mają nawet 90 cm. Do obsługi kilkunastometrowej warstwy śniegu nie ma sensu angażować wysokiego frezu.

Przyda się on jednak np. w terenach górskich, gdzie na nic zda się duża szerokość otworu doprowadzającego śnieg, jeśli odśnieżarka nie będzie w stanie obsłużyć wysokiej zaspy. Odśnieżarki o wysokim, lecz węższym frezie przydadzą się też wszędzie tam, gdzie nie możesz odśnieżać śniegu regularnie. Połączenie szerokiego i wysokiego frezu wiąże się zaś z koniecznością kupienia odśnieżarki o bardzo dużej mocy i wadze.

Moc silnika


Na pokładzie odśnieżarek spalinowych znajdują się silniki dwu- lub czterosuwowe o pojemności od 150 cm3 do 350 cm3. Czym różnią się oba silniki? Silniki dwusuwowe mają większą moc przy tej samej pojemności niż silnik czterosuwowe oraz umożliwiają korzystanie z odśnieżarki na pochyłych terenach. Z drugiej zaś strony silniki czterosuwowe charakteryzują się wyższą kulturą pracy, są znacznie cichsze oraz nie wymagają dodatku oleju do benzyny.

Wybierając odśnieżarkę, warto zwrócić uwagę na jej moc. Przekłada się ona bezpośrednio na prędkość odśnieżarki czy odległość wyrzutu. Odśnieżarka o wyższej mocy lepiej poradzi sobie także z mokrym, ciężkim śniegiem. Moc odśnieżarek spalinowych waha się pomiędzy 5 a 20 KM. Nie zawsze jednak duża moc jest zaletą. Jeśli masz do odśnieżenia niewielką powierzchnię, nie ma sensu marnować paliwa do zasilana dużego motoru.

Waga odśnieżarki


Duże trójstopniowe odśnieżarki mogą ważyć nawet powyżej 200 kg. Co oczywiste, nie ma mowy wówczas o chowaniu jej do piwnicy lub przenoszeniu nad przeszkodami. Jeśli więc zamierzasz chować ją np. w ogrodowej kanciapie, piwnicy, schowku z progiem lub chcesz często wozić ją samochodem, wybierz niewielki model odśnieżarki, który podniesiesz bez pomocy innej osoby (najlepiej do 40 kg). Lekką alternatywą dla odśnieżarki spalinowej jest też odśnieżarka elektryczna.

Dodatkowe funkcje odśnieżarki


Jakie funkcje dodatkowe przydadzą się podczas odśnieżania śniegu? Niewątpliwie będzie to własny napęd odśnieżarki. Tanie modele wymagają pchania urządzenia, co na stromych terenach może być sporym problemem. Prędkość napędu regulowana jest poprzez biegi lub przekładnię bezstopniową, dzięki czemu można ją dostosować do grubości śniegu lub własnych upodobań. Ciężkie odśnieżarki mają także biegi wsteczne, ułatwiające manewrowanie.

Przydatne jest także wbudowane oświetlenie LED, wszak odśnieżarka używana jest najczęściej wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze całkiem ciemno. Warto zwrócić uwagę, czy odśnieżarka spalinowa jest wyposażona w dwupłaszczyznową regulację wyrzutu śniegu. Ważny jest nie tylko kierunek wyrzutu, ale i możliwość kontrolowania odległości. Wygodę użytkowania podnosi elektryczny starter odśnieżarki, gdyż nie każdy poradzi sobie z odpaleniem za pomocą linki.

A może odśnieżarka elektryczna?

Alternatywą dla odśnieżarki spalinowej jest odśnieżarka zasilana prądem. Zazwyczaj jest tańsza i lżejsza, więc świetnie nadaje się do odśnieżania niewielkich powierzchni. Dodatkowymi zaletami odśnieżarki elektrycznej jest znacznie mniejszy hałas, łatwość uruchomienia oraz to, że nie trzeba wybierać się na stację benzynową po paliwo. Do wad należy jednak ograniczony kablem zasięg lub konieczność ładowania akumulatora.

Dobra odśnieżarka spalinowa to narzędzie, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i jeszcze więcej sił. Są lepsze sposoby na spędzenie poranka niż mozolne odśnieżanie podjazdu za pomocą łopaty.