Jaką pralkę kupić? Ekologiczną i ekonomiczną!

Obchodzony w kwietniu Międzynarodowy Dzień Ziemi powinien być dla wszystkich czynnikiem budzącym refleksję nad pogarszającą się kondycją naszej planety. Aspekt ekologiczny to jednak tylko jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na najlepsze pralki obecnie dostępne na rynku. Drugi powinien być dla większości urządzających swoje cztery kąty jeszcze ważniejszy – mowa oczywiście o oszczędności. Postaramy się przekonać Was, że przy zakupie akcesoriów takich jak pralki automatyczne, warto jest myśleć długofalowo i postawić na jakość. Jednokrotny wydatek większej sumy niesie za sobą szereg mniej lub bardziej wymiernych korzyści.

Jaką pralkę kupić? Na tytułowe pytanie odpowiadamy: zaawansowaną technologicznie! Niech za przykład posłużą pralki automatyczne marki Samsung. Model WF 1702NHGW to typowy towar ze średniej półki – cenowej i jakościowej. Solidna klasa energetyczna A+, która jednak pod względem oszczędności prądu i wody znacząco odstaje od najnowszych cudów techniki.

Dla porównania wybraliśmy cztery produkty z tzw. półki wyższej. Każdy z nich wyposażony jest w funkcję AddWash, zapewniającą możliwość dorzucenia brudnej odzieży już w trakcie prania. Zyskujemy dzięki temu przede wszystkim na czasie – nie trzeba czekać na to, aż pranie się skończy. Do tego dochodzi oszczędność na pozostałych mediach. O innych nowinkach technologicznych opowiemy później – póki co zajmijmy się sprawą namacalną. Co z oszczędzaniem energii? 

Powyższe zestawienie wskazuje na dobitną różnicę w zużyciu energii elektrycznej jaka zachodzi między pralkami ze średniej i wyższej półki. W przypadku niektórych modeli jest to niemal dwukrotnie mniejsza liczba kilowatogodzin. Jak przekłada się to na stan naszego portfela?

Jak widzimy, zakup droższej pralki pozwoli nam rokrocznie zachować w portfelu kilkadziesiąt złotych. Nie jest to może wielka kwota, ale to przecież nie jedyne źródło oszczędności. Miejmy także ciągle z tyłu głowy świadomość, że oszczędzanie energii to również ochrona planety przed większym zanieczyszczeniem.

Podobnie ma się rzecz z wodą. Najlepsze pralki zużywają rocznie około 2000 litrów mniej od tych ze średniej półki. Biorąc pod uwagę często powtarzane w mediach zagrożenie wyczerpaniem zapasów wody jako jedno z bardziej realnych problemów XXI wieku, a także zwyczajną ludzką potrzebę płacenia niższych rachunków, warto zainwestować nieco więcej na starcie.

W co dodatkowo wyposażone są pralki automatyczne?

Liczby i wykresy najlepiej działają na wyobraźnię, jednak jak zmierzyć efektywność prania i święty spokój? Dla przykładu, technologia Eco Bubble powoduje, że przy użyciu piany nawet w niskich temperaturach nasze ubrania będą nieskazitelnie czyste i nie dojdzie do ich uszkodzenia. Z kolei opcja Bubble Soak poradzi sobie bez trudu nawet z najbrudniejszymi ciuchami. Programów i funkcji w prezentowanych pralkach jest zresztą znacznie więcej.

Rzadko kiedy zwraca się także uwagę na wydajność silnika. W nowoczesnych pralkach zwykle nie stosuje się szczotek, co istotnie wpływa na ich żywotność. Producent zdaje się ręczyć za swój produkt, dołączając do niego gwarancję nie roczną czy dwuletnią, ale obowiązującą aż przez 10 lat!

Ciekawostką dla zwolenników nowinek technicznych powinna być też aplikacja Smart Home, pozwalająca na komunikowanie się z pralką przy pomocy smartfona. Kilka prostych kliknięć i nawet z biura czy samochodu możemy w pełni kontrolować przebieg prania. Do tego rzecz jasna otrzymujemy raporty o kolejnych jego etapach.

Spokój – największa wartość

Co ze wspomnianym świętym spokojem? Z pewnością będzie go więcej, gdy w naszej łazience stać będzie sprzęt pracujący cicho. W nowych technologiach mocno postawiono na to, aby pranie nie zakłócało naszego codziennego rytmu – różnica w decybelach i poziomie wibracji jest znacząca. A przecież im mniej zakłóceń, tym lepsza kondycja psychiczna.

O komforcie płynącym z możliwości dorzucenia znalezionej pod łóżkiem czy za szafą porcji ciuchów już wspominaliśmy. Mamy nadzieję, że nie bez znaczenia pozostaje dla Was także kwestia dbania o środowisko. Wybierając ekologiczne produkty nie tylko będziemy mieli czystszą planetę, ale i sumienie. Dlatego – paradoksalnie – nie szczędząc grosza na pralkę, w dłuższej perspektywie oszczędzimy podwójnie!

Kacper Podgórniak

Kibic sportu, meloman, książkofil. Trzy wielkie pasje, którymi żyje i na zgłębianie ich zawsze znajdzie czas. Lubi też o nich pisać, nawet jeżeli - parafrazując klasyka - "mówić o muzyce to jak tańczyć o literaturze". Najbardziej interesuje go człowiek.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły