Jaką torbę na zakupy wybrać?


Jeszcze do niedawna w Polsce zdecydowana większość z nas po zrobieniu zakupów otrzymywała od kasjerki lub ekspedientki foliową torbę lub siatkę za darmo. W sklepach z odzieżą damską, męską i dziecięcą, z zabawkami i artykułami domowymi zakupy pakowano w gratisowe, reklamowe torby na zakupy. Dziś jest inaczej, a to za sprawą rozporządzenia Komisji Europejskiej. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są ekologiczne torby bawełniane na zakupy. 

Torba shopper jest elementem modnym i funkcjonalnym. Dla osób starszych lepszym rozwiązaniem może być wózek na zakupy, a dla osób aktywnych fizycznie — plecak na zakupy. Na co powinniśmy się zdecydować? Przedstawiamy możliwe alternatywy wyboru torby zakupowej.

Foliowa torba na zakupy a ekologia

Szacuje się, że każda osoba zużywa po 200 plastikowych toreb na zakupy rocznie. W ciągu kolejnych 10 lat zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez różne instytucje Unii Europejskiej ich liczba ma spaść do 40 na rok, co przyniesie oszczędności rzędu 740 mln euro rocznie.

Parlament Europejski zarządził we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej znaczne ograniczenie zużycia torebek foliowych w sklepach. Z uwagi na kwestie środowiskowe każda taka torba na zakupy jest zagrożeniem dla przyrody.

Foliówki, zwane w niektórych regionach Polski „zrywkami”, zanieczyszczają środowisko, a utylizacja siatek z tworzyw sztucznych kosztuje majątek. Jednorazówki są zagrożeniem światowej ekologii, zwłaszcza że konsumenci szybko się ich pozbywali, a w konsekwencji przydrożne rowy, lasy i wysypiska śmieci były pełne siatek foliowych. Na domiar złego, sieci handlowe nie pobierały za foliówki żadnej opłaty. Obecnie trzeba za nie płacić, choć koszty nabycia jednorazowych siatek na zakupy są niewielkie — zaledwie kilka groszy za sztukę.

Powinniśmy sukcesywnie zmniejszać zużycie cienkich, foliowych toreb — ich liczba zużywana na jedną osobę powinna spaść o 90 sztuk na obywatela do 2019 roku oraz do 40 sztuk do końca 2025 roku. Do końca 2018 roku rządy poszczególnych państw powinny spowodować, że torby te nie będą rozdawane za darmo. 

Konsumenci powoli przyzwyczajają się do tego stanu rzeczy i na zakupy zabierają torby bawełniane wielokrotnego użytku lub kupują je na miejscu w sklepach. Trzeba jednak wyrobić w klientach nawyk zabierania z sobą wózka na zakupy czy plecaka, zamiast korzystania z foliowych siatek jednorazowego użytku. 

Z czego powinna być wykonana torba na zakupy?

Skoro wiadomo już, że foliowe torby i siatki na zakupy są ogromnym zagrożeniem środowiska, należy je czymś zastąpić. Do wyboru mamy wiele produktów, w które bez problemu zapakujemy wszystko, co kupimy w sklepie. Bardzo często jednak zapominamy zabrać torbę bawełnianą czy wózek na zakupy albo kupujemy spontanicznie. Wtedy musimy zapakować wszystko w to, co akurat oferuje nam dany sklep. Pomijając foliówki kosztujące kilka groszy za sztukę, możemy wybrać ekologiczne torby papierowe. Papier szybko się rozkłada i nie zanieczyszcza środowiska tak jak torba foliowa. 

Torby papierowe niekoniecznie ekologiczne

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że papierowe torby nie są w 100 procentach ekologiczną alternatywą. Przy produkcji papieru zanieczyszcza się wodę, a poza tym fabryki emitują do atmosfery szkodliwe gazy. Paradoksalnie wyprodukowanie zaledwie jednej papierowej torby może być bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż produkcja plastikowej torby na zakupy. Nie bierzemy przy tym pod uwagę kwestii czasu ich rozkładu i kosztów utylizacji.

Zamiast tworzyw sztucznych lub papieru można wybrać torby bawełniane wielokrotnego użytku, które nie dość, że są przyjazne dla przyrody i ich produkcja nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, to na dodatek spełniają funkcję torby shopper. 

Torba bawełniana jest modna, ekologiczna i funkcjonalna. Łatwo można ją zapakować do damskiej torebki czy do kieszeni męskich spodni. Wiele toreb bawełnianych pakowanych jest w specjalne małe etui, które ułatwiają ich schowanie w torbie czy plecaku na zakupy. Można wybrać albo torbę z logo danej firmy, z marką sklepu, w którym często dokonujemy zakupów, albo modną torbę shopper z dowolną grafiką lub aplikacją.

Torby bawełniane nadają się do personalizacji, dzięki czemu możemy zyskać zindywidualizowany gadżet, który będzie idealnie odpowiadać prezentowanemu przez nas stylowi ubierania się.

Torby materiałowe można podzielić na torby płócienne, bawełniane siatki czy zwykłe torby z włókien sztucznych lub syntetycznych. Lekka, niewielka, składana torba, która nie zajmuje wiele miejsca w formie zwiniętej, będzie idealna dla każdego. Co więcej, takie siatki są bardzo pojemne, można do nich sporo zapakować i nie ma właściwie niebezpieczeństwa, że urwie się ich ramię.

Torba shopper może mieć postać eleganckiej torby damskiej, w której umieszcza się drugą, mniejszą torebkę na ramię. Można ją mieć zawsze przy sobie i korzystać, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Torby shopper są bardzo modne, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. 

Wózki i plecaki na zakupy

Zupełnie odmiennym pomysłem zastępującym siatki foliowe i materiałowe będzie wykorzystanie wózków na zakupy, specjalnych koszyków — składanych lub tradycyjnych, wiklinowych oraz plecaków na zakupy.

Dla osób starszych, mających problemy z kręgosłupem, a także dla wszystkich konsumentów, którzy mają już dość noszenia ciężkich siatek ze sklepu do domu, odpowiednie będą wózki na zakupy. Jest to sposób na wygodne przemieszczanie nawet ciężkich przedmiotów na spore odległości przy użyciu minimalnej siły. Kupując wózek na zakupy, trzeba zwrócić uwagę na jego wytrzymałość. Powinien mieć solidny, mocny stelaż, który nie ugnie się pod ciężarem kolejnych butelek wody, soków i mleka, a także duże kółka, które wytrzymają takie obciążenie. Małe kółka powodują, że wózek na zakupy staje się mało funkcjonalny. Powinien mieć wygodne zamykanie, podpórkę do ustawiania w miejscu oraz rączkę z możliwością regulacji względem wzrostu użytkownika. Dobrze by było, aby wózek miał możliwość demontażu siatki i zaniesienia jej do domu bez stelaża, który możemy zostawić w garażu, w przedpokoju czy w piwnicy.

Alternatywą dla wózków będzie plecak na zakupy. Musi on spełniać podobne założenia co wózek — mieć stabilny stelaż, który ułatwi jego noszenie. Niekoniecznie powinien mieć stelaż metalowy, który jest niewygodny w użytkowaniu. Obecnie produkowane są umocnienia z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, które powodują, że tył plecaka jest sztywny. Poza tym plecak musi mieć wygodne, szerokie pasy na ramiona, które nie będą wrzynały się w ciało przy znacznym obciążeniu. Plecak na zakupy jest najbardziej polecany tym konsumentom, którzy np. do sklepu jeżdżą na rowerze i muszą mieć wolne ręce.

Torba na zakupy musi być pojemna, wytrzymała, wygodna w użyciu, a przy tym ekologiczna. Takie założenia spełniają składane torby bawełniane, jak również plecaki na zakupy lub wózki. Modne konsumentki mogą zaś zdecydować się na elegancką torbę shopper. Najlepiej, aby siatka była składana i spokojnie zmieściła się w damskiej torebce. Wtedy nawet na spontanicznych zakupach będziemy przygotowani na spakowanie wszystkich kupionych rzeczy w swoją własną torbę. 

Ostatnio dodane artykuły