Data publikacji:

Jaki książkowy horror przeczytać? Polecamy 6 tytułów

Twórcy filmów oraz gier mają ułatwione zadanie w straszeniu odbiorców, ponieważ mogą bazować na obrazie i dźwięku. Prawdziwe wyzwanie stoi więc przed twórcami literatury grozy, ponieważ ich jedynym narzędziem jest słowo pisane i wyobraźnia czytelników. Poniżej przedstawię kilka książkowych horrorów, które do perfekcji opanowały sztukę straszenia bądź obrzydzenia.

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści – H.P. Lovecraft


Mitologia Cthulhu wymyślona przez Samotnika z Providence to prawdopodobnie jedna z bardziej przerażających rzeczy w historii literatury. H.P. Lovecraft był człowiekiem nietuzinkowym, co odzwierciedlał w swoich dziełach. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” to zbiór najważniejszych opowiadań i nowel w dorobku pisarza. Znajdziecie tam między innymi kultowego „Dagona”, niepokojące „Sczury w murach”, a także tajemniczy „Kolor z innego wszechświata”.

Autor, jak nikt inny, potrafił opisywać grozę w sposób realistyczny, pomimo tego, że w jego książkach działy się niestworzone rzeczy. Ponadto, motywem przewodnim większości opowieści jest coraz to większe popadanie w szaleństwo głównych bohaterów. Uważajcie, obłęd udziela się również czytelnikowi.

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

4,88 25 głosów
od 35,54 zł‚
Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
Opinia od AndriejK2018-01-04 Jestem w trakcie czytania, zamówiłem przed świętami ( w połowie grudnia) jednak trochę trwało zanim paczka dotarła do kiosku "Ruch"u. I tu pojawia się pewna sugestia - zamawiałem już parę książek do odbioru w punktach "Ruch" jednak nie były to zawsze te same kioski gdyż nie było ich na liście "dostępnych punktów Ruch w twojej okolicy" - mimo że...

Miasteczko Salem – Stephen King

Jaką wartość miałoby zestawienie książkowych horrorów bez uwzględnienia w nim chociażby jednej pozycji z dorobków Stephena Kinga? Amerykański pisarz w swoim życiu zdążył wydać tak wiele horrorów, że niezwykle ciężko jest wybrać ten najlepszy. Na pewno warto wyróżnić „Miasteczko Salem” podejmujące w ciekawy sposób tematykę wampiryczną.

W tytułowej miejscowości zaczyna dochodzić do dziwnych zjawisk – ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, dzieci i dorośli zaczynają umierać, a wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są ze sobą powiązane. Przez piętnaście rozdziałów będziecie śledzić losy pisarza Bena Mearsa, który postanawia rozwiązać zagadki jego rodzinnego miasta. Jak łatwo się domyślić, śledztwo nie doprowadzi go do niczego dobrego.

Miasteczko Salem

4,96 14 głosów
od 7,80 zł‚
Miasteczko Salem
Opinia od lukasz04082018-03-08 Jedna z najpopularniejszych powieści Kinga. Uwielbiam te wczesne książki Króla. To nie jest banalna historia o wampirach, ale pelnokrwista opowieść w dobrym, starym stylu.

Drakula – Bram Stoker

Postać wykreowana przez Brama Stokera w 1897 roku to prawdopodobnie najpopularniejsze monstrum, które nieustannie wykorzystywane jest w najróżniejszych adaptacjach filmowych czy grach wideo. Brytyjski pisarz w swojej gotyckiej powieści opowiedział o walce grupki ochotników z tytułowym wampirem – Drakulą. Książka nie jest typową powieści, gdyż składa się w dużej mierze z wycinków gazet, listów oraz wpisów pamiętnikowych tworzonych przez bohaterów historii.

„Drakula” to pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się wampirami. To z niej wywodzi się większość motywów przerabianych następnie w innych dziełach kultury wysokiej i popularnej. Mowa m.in. o spaniu w dzień a żerowaniu w nocy, pożądaniu krwi ofiar czy nierzucaniu odbicia w lustrze.

Dracula - Bram Stoker

5,00 2 głosy
od 30,94 zł‚
Dracula - Bram Stoker
Opinia od 2Monika192018-05-08 Moja ukochana książka, film obejrzałam setki razy.

To – Stephen King

Szukacie książki, która wystarczy wam na długie wieczory? W takim razie powinniście koniecznie zapoznać się z „To” Stephena Kinga. Ten nietuzinkowy horror o morderczym klaunie został rozpisany „raptem” na trochę ponad tysiąc stron. Co najważniejsze, pomimo kosmicznej objętości, powieść nawet przez moment nie nudzi. Praktycznie wszystkie wątki są niezwykle ciekawe i absorbujące.

A dzieje się tutaj naprawdę sporo – w kanałach miasteczka Derry zalęgło się zło, polujące na dzieci. Żeby było trudniej, nieletni nie mają co polegać na swoich rodzicach, dlatego sami muszą rozwiązać problem z przerażającym klaunem czyhającym na ich życie. „To” jest nie tylko przerażającym horrorem, ale również fantastyczną opowieścią o dorastaniu i próbie odnalezienia swojego miejsca na świecie. Powieść została dwukrotnie zekranizowana, w 1990 roku w formie mini serialu oraz w 2017 roku jako pierwsza odsłona kinowej serii. Kontynuacja zadebiutuje w przyszłym roku.  

To

4,89 31 głosów
ostatnia cena 40,15 zł‚
To
Opinia od Lewy2018-12-05 Najlepsza książka Kinga jaką do tej pory czytałem. Nie mogę o niej zapomnieć, chociaż skończyłem czytać już jakiś czas temu. Magiczna amerykańska mieścina, wspaniałe postaci, historia która wciąga i przeraża. Od razu przypominają się czasy kiedy człowiek był dzieckiem, oczywiście czasy bez komputerów i telefonów. To nie dziwne, ze historia...

Opowieści niesamowite – Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe to prawdziwy Mistrz Grozy, którego dzieła były inspiracją dla takich literatów jak Lovecraft czy King. Powieści i opowiadania Bostończyka były w dużej mierze kryminałami, ale nie brakowało w nich elementów charakterystycznych dla horroru oraz fantastyki. Kilka takich prac znajdziemy w zbiorczym wydaniu zatytułowanym „Opowieści niesamowite”.

Poe w umiejętny sposób potrafił wywołać u czytelnika strach. Nie robił tego w sposób dosłowny, jak to mają w zwyczaju współcześni twórcy. Próbował metodami podprogowymi sprawić, że odbiorcy mimowolnie zaczynali odczuwać niepokój. Jednocześnie nie zapominał przy tym o przekazaniu jakichś wartości i zwróceniu uwagi na problemy społeczeństwa, z alkoholizmem na czele.

Opowieści niesamowite

od 13,31 zł‚
Opowieści niesamowite
Opinia od krymak2018-06-19 wydanie bardzo dobre

Frankenstein – Mary Shelley

Książka „Frankenstein” to kolejna obok „Drakuli” klasyczna powieść gotycka, mająca ogromny wpływ na przyszłe dzieła literackie i inne wytwory popkulturowe. Co ciekawe, pomimo dwustu lat od premiery angielskiego wydania, nadal błędnie uważa się, że tytuł książki pochodzi od nazwy monstrum stworzonego przez naukowca.

Historia Wiktora Frankesteina próbującego rozwikłać zagadkę śmierci wielokrotnie była przerabiana przez innych twórców, pod postacią seriali, gier czy filmów. Warto jednak zapoznać się z oryginałem, który nadal czyta się bardzo dobrze, pomimo specyficznego stylu pisania charakterystycznego dla XIX wieku.

Autor: Łukasz Morawski

Frankenstein

4,00 2 głosy
od 31,82 zł‚
Frankenstein
Opinia od horrorysta2018-07-19 Strach się bać. Nie no, klasyka to rzecz ważna, ale porównując z dzisiejszymi tytułami to raczej bajka a nie horror.

Przeczytaj również