Data modyfikacji:

Zdrowy sen: jaki materac wybrać?

To, na czym śpisz na co dzień, nie powinno być tylko kwestią przypadku. Podstawą zdrowego snu jest dobry materac, który będzie jednocześnie dobrany indywidualnie do twoich potrzeb. Zastanawiasz się, jaki materac wybrać, by w końcu się wysypiać? Spieszymy z poradą!

Materac – podstawa zdrowego snu

Odpowiedz sobie na pytanie – czy wysypiasz się odpowiednio? A może każdego ranka, nie zależnie od długości snu budzisz się obolały i ledwo przytomny? Powodów może być wiele – na przebieg snu wpływa twój codzienny tryb życia, dieta, nawodnienie, czy jakość powietrza w sypialni. Zwycięzcą w rankingu czynników obniżających komfort snu jest definitywnie… źle dobrany materac.

Sen to czas odpoczynku – chwila na regenerację twojego organizmu i ulgę dla mięśni. Nie ma być wyłącznie koniecznością, ale też przyjemnością. Śpiąc 8 godzin na dobę, aż 1/3 życia spędzasz w łóżku! To chyba dostateczny argument za tym, aby zadbać, by było ci jak najwygodniej. Dlatego decyzja, jaki materac wybrać, nie powinna być podejmowana pochopnie, a kupno danego produktu z rankingu materacy przemyślane.

Od materaca zależy twoje zdrowie

Dziś prawdziwą plagą są choroby kręgosłupa spowodowane siedzącym trybem życia. Warto zaznaczyć, że sytuację pogarszają również źle dobrane materace. W końcu 8 godzin snu to tyle, ile spędzasz na co dzień za biurkiem. Z tą różnicą, że w trakcie snu nie zrobisz sobie przerwy, by rozprostować kości. Dobrze dobrany materac to bardzo istotny element zdrowia twojego kręgosłupa na długie lata.

Jaki materac do spania? Wybierz idealny w 3 krokach

Tak naprawdę, kryteriów doboru materaca jest wiele. Nie wystarczy dopasowanie go do twojej wagi. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę, dobierając swój materac idealny.

Jak najczęściej śpisz?

Śpiąc na boku, musisz wybrać materac elastyczny, który dopasuje się do krzywizny twojego ciała. Dobrym wyborem okaże się materac sprężynowy kieszonkowy lub materac lateksowy o większej grubości. Zasypiasz na plecach, czyli na wznak? Tu wybór jest o wiele szerszy – w praktyce, możesz zdecydować się na każdy rodzaj materaca. Jeśli jednak podejrzewasz, że w nocy bardzo się wiercisz i często zmieniasz pozycję, postaw na materace wysokoplastyczne.

Z kim śpisz?

Jeśli poszukujesz materaca do łóżka małżeńskiego, możesz zdecydować się na jeden duży lub dwa mniejsze. Pierwsza opcja będzie doskonała, jeśli ty i twój partner macie podobną wagę i śpicie w podobnym ułożeniu. Jeśli jednak wagi waszych ciał bardzo się różnią, podobnie jak pozycje, w których śpicie, lepiej będzie zainwestować w dwa mniejsze materace, aby obydwu osobom było po prostu jak najwygodniej.

Ile ważysz?

Materace mają różne stopnie twardości, które należy dobierać stosownie do swojej wagi. Osoby o wadze ciała do 80 kg powinny wybierać materace o twardości H2. Ważący od 80 do 100 kg najlepiej będą spać na materacach oznaczonych symbolem H3. Stopień H4 dedykowany jest osobom, które ważą ponad 100 kg. Trzeba jednak zauważyć, że ten podział nie będzie stuprocentowo uniwersalny. Jedni wolą spać na materacach twardych, inni – na miękkich, bez względu na to, ile ważą. Jeśli lubisz sobie miękko pościelić, wybieraj materace z tworzyw elastycznych. Miłośnicy spania na twardym podłożu z pewnością będą zadowoleni z materacy lateksowo-kokosowych.

Miękki czy twardy – który zdrowszy?

Jaka twardość materaca jest najlepsza? W przypadku materaca, sprawdza się zasada złotego środka. Pamiętaj, że podczas snu twój kręgosłup powinien zachowywać anatomiczną krzywiznę „S”. Zbyt twardy materac może mu to uniemożliwiać, dodatkowo powodując sztywnienie mięśni, problemy z krążeniem. Z kolei zbyt miękki materac nie stabilizuje kręgosłupa w ogóle, prowadząc do jego krzywizny. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac do spania będzie dla ciebie najlepszy, po prostu stosuj się do prostych zasad jego doboru.

Pokrowiec też ma znaczenie

Kupując materac, zwróć uwagę na jego pokrowiec. Jeśli na materacu będzie spał alergik, jego pokrycie musi być wykonane z niepylących tkanin – np. tworzyw sztucznych czy bawełny o bardzo ciasnym splocie. Takie materiały ograniczają rozwój mikroorganizmów, a na dodatek – można prać je w gorącej wodzie. Osoby, które nie borykają się z alergią, zimą będą zadowolone z pokrowców wełnianych, które zapewniają przyjemne uczucie ciepła. Poza tym, można zdecydować się na bardzo wiele, innych rodzajów tkanin, w tym poliester czy wiskozę.

Jakie materace znajdziesz na rynku?

Materac sprężynowy-kieszeniowy

Każda ze sprężyn wewnątrz materaca umieszczona jest w oddzielnej kiszonce, dlatego podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Dobrze odciążają kręgosłup, dopasowują się do kształtu ciała. Wykorzystywane są w rehabilitacji.

Materac sprężynowy-bonelowy

Sprężyny w materacu połączone są ze sobą, dzięki czemu dobrze utrzymują nawet duże obciążenie. Materace bonelowe są wytrzymałe, jednak nie przodują w rankingu wygody. Sprawdzą się jako opcja budżetowa, np. do domku letniskowego czy pokoju dla gości.

Materac lateksowy

Zbudowany z bloku lateksowej pianki, doskonale przepuszcza powietrze. Nie zatrzymuje wilgoci, a tym samym, nie stanowi pożywki dla bakterii. Jest bardzo elastyczny. Doskonale nadaje się dla alergików i dzieci.

Materac piankowy termoelastyczny

Pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę ciała – im wyższa, tym podłoże bardziej się odkształca. Cechuje się dobrą wentylacją, zapewnia wysoki poziom wygody.

Materace kokosowe

Mata kokosowa w zestawieniu z pianką lub lateksem. Materac ten jest o wiele twardszy, niż pozostałe, jest również o wiele cieplejszy.

Jaki materac dla niemowlaka?

Specyficznym rodzajem materacy są te dedykowane noworodkom i niemowlętom. Po pierwsze: musi posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Po drugie – musi być doskonale dopasowany do łóżeczka tak, aby między nim a szczebelkami nie powstawała żadna luka. Po trzecie: niemowlęce materace są praktycznie zawsze produkowane z tworzyw antyalergicznych, takich jak lateks i pianka, które zapewniają dobrą wentylację i odporność na roztocza.
Wybór materaca nie może być przypadkowy – od niego zależy twój zdrowy sen, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wybierz materac, który dopasuje się do ciebie – nie odwrotnie!
Autorka: Joanna Stanuch