Data modyfikacji:

Jaki mikrofon do komputera wybrać?


Rozmowy z bliskimi przez Skype, telekonferencje biznesowe, rozgrywki gier komputerowych, nagrywanie vlogów  w każdej z tej sytuacji źle dobrany mikrofon, może nam zepsuć rozmowę czy nagranie. Jak zatem wybrać odpowiedni mikrofon do naszych potrzeb? Wbrew pozorom dobry mikrofon do amatorskich zastosowań wcale nie musi być drogi. Poniżej znajdziecie krótki poradnik o tym, jak wybierać mikrofon komputerowy oraz które modele godne są polecenia.

Jak działa mikrofon? 

Aby wybrać odpowiedni mikrofon do komputera, warto wiedzieć, jak naprawdę działa mikrofon. Jeśli bardzo uprościmy proces to można powiedzieć, że rejestrowanie dźwięku, jest po prostu zamianą fali dźwiękowej na sygnał cyfrowy. Membrana w naszym mikrofonie wychwytuje drgania powietrza, przekształcając je do postaci cyfrowej. To właśnie w tym momencie w tanich modelach powstaje najwięcej zakłóceń, które nasi odbiorcy słyszą jako nieprzyjemne trzaski.

Rodzaje mikrofonów. Czym różnią się pojemnościowe od dynamicznych?

Mikrofony zazwyczaj dzielimy na pojemnościowe i dynamiczne

Mikrofony pojemnościowe zbierają dźwięk przy pomocy cienkiej metalowej membrany, która przewodzi prąd. Równolegle do niej, znajduję się druga płytka będąca elektrodą. Obydwa te elementy stanowią obudowę kondensatora. Pod wpływem fali dźwiękowej, zmienia się jego objętość i na podstawie tych zmian, fala zamieniania jest na sygnał cyfrowy. Warto wiedzieć, że tego typu mikrofony potrzebują źródło zasilania. 

Mikrofony pojemnościowe mają zazwyczaj szersze, bardziej wyrównane pasmo częstotliwościowe od porównywalnych mikrofonów dynamicznych. Charakteryzują się też większą czułością napięciową. W dużym uproszczeniu znaczy to, że potocznie mówiąc, lepiej „zbierają dźwięk” dookoła siebie, są bardziej czułe. Ze względu na swoją cahrakterystykę, mikrofony pojemnościowe są często używane do zastosowań profesjonalnych, np. W studiach nagrań czy na scenie. Dobrze sprawdzają się do rejestrowania nagrań wokalu lub chóru, ale też instrumentów strunoych czy blach perkusyjnych.

Budowa mikrofonów dynamicznych jest prostsza. W ich wnętrzu, bezpośrednio do membrany przymocowana jest cewka, a całość znajduje się w polu magnetycznym otaczającego ją magnesu. Fala wprowadza w drgania membranę, która wywołuje napięcie na cewce. Następnie sygnał ten konwertowany jest do postaci cyfrowej i przekazywany dalej. 

Mikrofony dynamiczne mają dużo mniejszą skuteczność od mikrofonów pojemnościowych. Ich zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia oraz brak zewnętrznego zasilania – zazwyczaj są zasilane baterią. Najczęściej są spotykane wersje jednokierunkowe (odbierają dźwięki tylko dochodzące z przodu, ignorując dźwięki tła), ale istnieją też dwukierunkowe i wszechkierunkowe.

Specyfikacja mikrofonów. Co warto wiedzieć?

Skoro wiemy już jak dzielą się mikrofony, pora przyjrzeć się ich specyfikacji. 

  • Czułość: Zazwyczaj producenci wyrażają czułość w jednostce mV/Pa . Jeśli nagrywamy w domu i nie chcemy, aby słyszalne były dźwięki z naszego otoczenia, nie wybierajmy mikrofonów charakteryzujących się dużą czułością.
  • Charakterystyka częstotliwości: Oznacza ona w jakich zakresach częstotliwości rejestrowane będą dźwięki. Mikrofony z charakterystyką płaska, nagrywają dźwięk bez żadnego ‘koloryzowania’. Mikrofony z charakterystyką ukształtowaną, mają możliwość wyboru, które partie dźwięku będą eksponowane bardziej (na przykład bas naszego głosu).
  • Wielkość membrany: Wyróżniamy trzy, małomebranowe, średniomembranowe i wielkomembranowe. Różnią się tym w jaki sposób nagrywają barwę głosu. Nasz głos w mikrofonie wielkomembranowym będzie znacznie cieplejszy, niż w małomembranowym. Dobrym wyborem jest mikrofon średniomembranowy będący niejako kompromisem.
  • Kierunkowość: Oznacza on przestrzeń w której mikrofon rejestruje dźwięk. Mikrofony wielokierunkowe uznawane są za najbardziej uniwersalne. Mikrofon kierunkowy jest dobrym wyborem, jeśli chcemy nagrać wyłącznie nasz glos.

Polecane modele mikrofonów 

Skoro wiemy już mniej więcej jak wygląda specyfikacja mikrofonów i czym się one od siebie różnią, pora przejść do prezentacji polecanych modeli. Ranking jest czysto obiektywny a mikrofony ułożone są w sposób losowy. Przy każdym z nich zaznaczę do jakiego typu aktywności jest on szczególnie polecany.

ASUS ROG Strix Magnus - zaprojektowany z myślą o graczach

O jego przeznaczeniu już na pierwszy rzut oka, mówi nam jego wygląd. Agresywna sylwetka, ledowe podświetlenie, metaliczna obudowa. Wszystko to od razu przywodzi nam na myśl akcesorium dla graczy. Jaka technologia stoi jednak za tym produktem? Jest to mikrofon pojemnościowy, wielokierunkowy. Wyposażony w złącze USB oraz minijack. Twórcy tego produktu zadbali o automatyczną redukcję szumów, posiada on również kilka trybów nagrywania. Tryb kardiodalny został przygotowany z myślą o nagrywaniu jednej osoby. Tryb stereo,sprawdzi się przy nagrywaniu ilku źródeł dźwięku jednocześnie. Tryb ENC, jest przygotowany z myślą o graczach - redukuje dźwięki otoczenia takie jak kliknięcia myszy czy stuknięcia klawiszy.

Creative iRoar Mic - uniwerwsalny mikrofon do domu

Mały kompaktowy mikrofon dynamiczny przeznaczony do amatorskich zastosowań. Świetnie sprawdzi się w roli narzędzia do rozmów głosowych oraz okazjonalnie na imprezach karaoke. Dzieki kompatybilności z innymi urządzeniami firmy Creative, nada się jako gotowy, przenośny systemu nagłośnienia. Zastosowana w nim technologia RapidTalk, pozwala na bezprzewodowe przesyłanie wysokiej jakości dźwięku do odbiornika, co umożliwia pozbycie się zbędnych kabli w trakcie wystąpień. Z kolei Emotion Amplifier to funkcja modulująca głosu w czasie rzeczywistym. Mikrofon wyposażony jest standardowo w złącze USB oraz minijack.

Trust Elvii Vintage - stylowy, amatorski, dobry do rozmów

Design tego mikrofonu, przywodzi na myśl lata 50. Takie też było założenie twórców, jego bryła wygląda jak charakterystyczne studyjne mikrofony z tamtych lat. Jest to mikrofon stojący, który bez problemu możemy wyregulować do naszych potrzeb. Na wyposażeniu znajdziemy gniazdo minijack. Trust Elvii Vintage świetnie sprawdza się w roli mikrofonu do rozmów czy też komunikacji w grach. Niemniej jednak jest to sprzęt budżetowy i amatorski, więc nie spodziewajmy się po nim nieskazitelnej jakości dźwięki. Do użytku domowego w sam raz! 

Mikrofon Razer Seiren - dobrze sprawdzi się rękach vloggerów

Mimo że firma Razer, zajmuje się głównie produkcją sprzętu dla graczy, nie jest to model stricte pomyślany do wirtualnej rozrywki. Jest to mikrofon pojemnościowy, który w założeniu miał sprostać oczekiwaniom profesjonalnych muzyków. Działa on w czterech trybach kierunkowych, które możemy dopasować do naszych potrzeb w zależności od sytuacji. W jego wnętrzu znalazł się również wzmacniacz słuchawkowy, więc bez problemu możemy podpiąć do niego słuchawki wyposażone w gniazdo minijack. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB. 
Jak sprawdzić sterowniki karty graficznej

Jak sprawdzić sterowniki karty graficznej? Aktualizacja sterowników krok po kroku

2021-05-08
Bez poprawnych sterowników nawet najdroższa karta graficzna polegnie w starciu z nieskomplikowaną grą czy aplikacją. Dlatego też tak bardzo ważne jest instalowanie właściwej i najnowszej wersji oprogramowania kontrolującego pracę wszystkich podzespołów komputera. W tekście opisujemy, jak sprawdzić sterowniki karty graficznej i przeprowadzić ich aktualizację.
zasilacz modularny

Czym jest zasilacz modularny?

2021-05-07
Dobranie odpowiedniego zasilacza to jedno z podstawowych zadań, które musimy wykonać przy budowie nowego lub ulepszeniu starego komputera stacjonarnego. Urządzenia te dostępne są w szerokim przedziale cenowym oraz różnią się między sobą możliwościami technicznymi. Odpowiadamy na pytanie, czym są zasilacze modularne?
komputer biurowy

Jaki komputer biurowy wybrać?

2021-05-07
Komputer stacjonarny do biura dobiera się w zależności od typu zadań, jakie mają być na nim wykonywane. Inny komputer biurowy sprawdzi się do fakturowania, a inny do projektowania grafik i testowania oprogramowania. Czym powinien się cechować sprzęt do firmy? Jaki komputer stacjonarny do biura wybrać? Podpowiadamy.
jak sprawdzić wydajność karty graficznej

Jak sprawdzić wydajność karty graficznej?

2021-05-06
Karty graficzne są jednym z podstawowych elementów konstrukcji komputera. Stanowią więc kluczowy czynnik wpływający na działanie niektórych programów użytkowych oraz większości gier. Wielu posiadaczy pecetów zadaje więc sobie pytanie, jak sprawdzić wydajność karty graficznej, by przekonać się, czy pracuje ona w optymalny sposób.
iMac 24 specyfikacja

iMac z 24-calowym ekranem 4,5K i procesorem M1 już w sprzedaży!

2021-05-06
Apple po raz pierwszy od kilku lat kompletnie przeprojektowało stacjonarny komputer typu all in one. iMac M1 2021 ma teraz większy ekran 24-calowy, wyższą rozdzielczość, a także zupełnie nowy procesor Apple M1. Zobacz pełną specyfikację iMac M1 2021.
cl15 vs cl16

CL15 vs CL16. Porównanie pamięci RAM

2021-05-05
Dobierając nowe moduły pamięci RAM do komputera, zwracamy zazwyczaj uwagę na jej pojemność oraz taktowanie. Zapominamy jednak często o ich opóźnieniach (CL - CAS latency). Wokół tej wartości narosło sporo nieporozumień, dlatego też odpowiadamy, które kości RAM są lepsze, CL15 czy CL16?