Data modyfikacji:

Jaki podręcznik i kurs Excela wybrać?


Chciałbyś samodzielnie przyswoić podstawy Excela, lecz zupełnie nie wiesz, od czego zacząć? Używanie formuł Excela wydaje ci się trudne i skomplikowane, a nie rozumiesz instrukcji znalezionych w sieci? W takim razie potrzebny ci będzie dobry kurs Excela! W rzeczywistości program Excel nie jest wcale tak trudny w obsłudze, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Czasem wystarczy tylko dobry Excel samouczek, aby opanować tę aplikację szybko i na zadowalającym poziomie. Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie kurs Excela i na co zwrócić uwagę?
ZOBACZ PODRĘCZNIKI DO NAUKI EXCELA:

Program Excel — co to takiego?

Excel jest najbardziej popularnym programem będącym arkuszem kalkulacyjnym. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywany przez wiele branż oraz profesjonalistów — księgowych, analityków, nauczycieli, a także studentów. Oprócz wykonywania wszelkiego rodzaju obliczeń Excel pozwala także na przedstawianie wyników w postaci wykresów, wykonywanie operacji warunkowych, wyszukiwanie wartości oraz porządkowanie wprowadzanych danych.

Jest to program niezwykle funkcjonalny, lecz jego poprawna i swobodna obsługa wymaga pewnej wiedzy oraz przygotowania. Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju kursy Excela organizowane często na uczelniach, w zakładach pracy lub prywatnie. 

Coraz bardziej popularne stają się też jednak Excel samouczki, które pozwalają na  równie sprawne opanowanie programu we własnym zakresie. Dzięki nim będziesz mógł szybko przyswoić Excel formuły i samodzielnie korzystać z większości funkcji programu. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie będziesz musiał wychodzić z domu ani tracić czasu na dojazd na zajęcia, a także będziesz miał możliwość pracowania nad materiałem we własnym, indywidualnym tempie.

Excel formuły — co to takiego?

Korzystanie z Excela opiera się głównie na wprowadzaniu formuł zawierających określone polecenia. Formuły Excela są równaniami, które wykonują obliczenia i inne operacje z wykorzystaniem wartości wprowadzonych do arkusza. Zawsze rozpoczynają się one od znaku równości. Istnieją zarówno bardzo proste formuły Excela, które mogą być chociażby zwykłym dodawaniem lub mnożeniem, jak i znacznie bardziej skomplikowane operacje, pozwalające na wykonywanie zaawansowanych obliczeń.

Korzystanie z programu wymaga więc znacznej uwagi i precyzji, gdyż błędnie wprowadzona formuła może dać skutek w postaci niepoprawnych wyników. Nie bez znaczenia jest więc tutaj doświadczenie w zakresie obsługi aplikacji, które można nabyć wraz z praktyką.

Excel samouczek — książka, film, czy kurs online?

Kurs Excela może przybierać bardzo różne formy. Do najpopularniejszych należą tradycyjne, kursy książkowe, w których wszystkie zagadnienia są wyjaśnione w tekście, nierzadko opatrzonym grafikami. Coraz częściej przybierają one jednak formę filmów, która jest niezwykle wygodna, w bardzo przejrzysty sposób pokazuje kolejne aspekty korzystania z programu oraz daje możliwość przekonania się, jak formuły Excela działają w praktyce.

Powstaje także coraz więcej samouczków online, które są łatwo dostępne w sieci i bywają kombinacją wszystkich pozostałych form — są one najczęściej dostępne w formie PDF-ów lub animacji. To, jaki rodzaj kursu wybierzesz, zależy od ciebie i twoich preferencji odnośnie do sposobu nauki. Sam musisz zdecydować, jaka metoda będzie najbardziej skuteczna i najlepiej pomoże ci w przyswojeniu podstaw Excela. Niezależnie od wybranej metody pamiętaj jednak, że dobry kurs powinien być możliwie najbardziej przejrzysty oraz zawierać maksimum informacji przy minimalnej ilości treści.

Kurs Excela: Biblia, John Walkenbach

Ta pozycja to zdecydowanie najbardziej znany Excel samouczek, który jest prawdziwym kompendium wiedzy w tym zakresie. Jego autorem jest John Walkenbach — prawdziwy specjalista w obsłudze programu Excel, który został już uznany za światowy autorytet. Nie tylko opracował on wiele poradników dotyczących arkusza kalkulacyjnego, lecz także samodzielnie stworzył wiele poszerzających go aplikacji.

W Biblii prowadzi on użytkownika przez wszystkie funkcje programu, pozwalając mu na maksymalne wykorzystanie wszystkich jego funkcji i możliwości. Ponadto książka zawiera także wyjaśnienia dotyczące języka VBA, który pozwala na tworzenie własnych dodatków do istniejących aplikacji. Istnieje kilka wersji tej pozycji, jednak najnowsza została wydana w 2013 r., i to zwłaszcza po nią warto sięgnąć, gdyż zawiera najbardziej aktualne informacje. 

Poradnik ten nie tylko pozwoli na szybkie i skuteczne opanowanie podstaw Excela, lecz także może sprawnie rozwinąć już posiadane umiejętności. Będzie to więc idealny kurs zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników — warto zatem do niego zajrzeć niezależnie od poziomu opanowania programu.

Kurs Excel 2016 PL — Witold Wrotek

Ta pozycja to doskonała książka, która pozwoli każdemu na szybkie opanowanie podstaw Excela. Jednocześnie jest ona jednym z najbardziej aktualnych kursów dostępnych na rynku, gdyż została wydana w roku 2016. Pozwala nauczyć się niezwykle sprawnego poruszania się po programie Excel, nie tylko przez korzystanie z formuł, lecz także zabezpieczenie, grupowanie, przetwarzanie i uporządkowywanie danych.

Ponadto daje też wskazówki dotyczące sporządzania bardzo przydatnych tabel i wykresów, za których pomocą można przedstawiać uzyskane wyniki. Forma tego samouczka do Excela jest naprawdę przystępna, a dzięki zabawnym wskazówkom i porównaniom korzystanie z niego jest prawdziwą przyjemnością. 

Ta pozycja pokazuje użytkownikowi, że korzystanie z arkusza kalkulacyjnego stanowczo ułatwia wiele zadań, z jakimi możemy się spotkać w pracy, oraz znacznie ją przyspiesza, sprawiając, że nawet najbardziej żmudne obliczenia można wykonać choćby w kilka sekund. Poradnik ten jest bardzo przejrzysty, dlatego też doskonale nadaje się dla osób początkujących.

Mistrz Excela w 20 dni — Adam Kopeć

Główną zaletą tego samouczka do Excela jest to, że zawiera on bardzo logicznie i przejrzyście uporządkowane treści. Ma niecodzienną formę rozmowy między dwoma bohaterami. Jeden z nich właśnie dostał nową pracę i musi bardzo szybko opanować zaawansowane funkcje Excela, gdyż będą  one niezbędne na nowym stanowisku. Niestety, jest zupełnym laikiem, dlatego też poprosił o pomoc swojego znajomego, który jest specjalistą w tej dziedzinie.

Pozycja ta jest więc zapisem rozmów, jakie prowadzą między sobą bohaterowie, podczas gdy fachowiec wyjaśnia osobie zupełnie początkującej poszczególne zagadnienia i prowadzi go krok po kroku przez wszystkie podstawy Excela aż do znacznie bardziej zaawansowanych operacji. Książka ta przypadnie więc do gustu wszystkim, którzy oczekują bardzo przejrzystych wyjaśnień i prostego, przystępnego języka, a także tym, którzy znaleźli się w bardzo podobnej sytuacji i chcieliby naprawdę szybko opanować obsługę programu Excel. To właśnie ciekawa forma sprawia, że pozycja ta jest nie tylko jednym z najbardziej skutecznych, lecz także najbardziej intrygujących samouczków dostępnych na polskim rynku.

Podobne artykuły