Data publikacji:

Jesień to najlepsza pora na zakup górala! Jaki rower górski kupić? [Poradnik] 

Rower górski jest idealnym wyborem dla osób, które chcą poruszać się po praktycznie każdym terenie. Teraz jest najlepszy moment na zakup, bo w sklepach można znaleźć duże obniżki! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru. 

Rama - zadbaj o wygodę 

Rama to absolutnie jeden z najważniejszych elementów całego roweru. Podczas zakupów trzeba zwracać na nią największą uwagę. Odpowiedni wybór zagwarantuje wygodną jazdę, a także niezawodność przez wiele kilometrów. Bardzo istotne, aby rama była dobrana odpowiednio do wzrostu użytkownika. Wielu producentów wskazuje, jaki rozmiar będzie dobry dla danego użytkownika. 

Ramy w rowerach górskich na ogól są wykonywane z aluminium. To solidny materiał, który zapewnia dobrą odporność na uszkodzenia. Dla amatora jazdy po ścieżkach i szlakach górskich taki wybór jest idealny. Minusem takiego rozwiązania jest waga, która powoduje, że masa całego roweru jest znacznie wyższa. Ramy aluminiowe są też mniej sztywne, co dla osób biorących udział w wyścigach może mieć ogromne znaczenie. 

Alternatywą są ramy wykonane z włókna węglowego. Ten materiał charakteryzuje wysoka sztywność, a także niska waga i dla osób podchodzących do jazdy na rowerze na poważnie to najlepszy wybór. Karbon jest świetnym materiałem, jednak wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Czasami jednak warto zainwestować w niego, bo taki zakup może zaprocentować lepszymi wynikami. 

Rowery górskie są wykorzystywane często w trudnym terenie, dlatego producenci oferują ich dwa typy: 

Sztywne - zdecydowanie najchętniej wybierane rowery górskie. Charakteryzują się tym, że amortyzacja jest zastosowana tylko w przednim widelcu. Pozostałe elementy ramy są w pełni sztywne. Takie konstrukcje bardzo dobrze spisują się na łagodnych ścieżkach i w lekkim terenie. Sztywne ramy są też zdecydowanie lżejsze, dlatego wielu zawodników decyduje się na ich wybór. Tego typu konstrukcja gwarantuje łatwiejsze pokonywanie podjazdów. Na zjazdach jest nieco mniej komfortowo i to można uznać za minus. 

Amortyzowane - ramy amortyzowane mają zawieszenie umieszczone z przodu jak i z tyłu. Tylny wahacz z trójkątem ramy jest połączony łożyskami i amortyzatorem. Taki system odpowiada za wybieranie napotkanych nierówności. Przy dużych jak i małych wybojach komfort jest nieporównywalnie większy od roweru sztywnego. Do jazdy po trudnych, technicznych szlakach to doskonały wybór. 

Rozmiar kół - jeden z kluczowych elementów podczas wyboru 

Jeszcze kilka lat temu rowery górskie były oferowane w jednym rozmiarze kół 26 cali. Rozwój technologii sprawił, że uległo to zmianie i obecnie można kupić sprzęt w trzech rozmiarach: 

Rowery górskie z kołami 29-calowymi cieszą się ogromną popularnością i obecnie są jednymi z chętniej wybieranych. Duże koła umożliwiają łatwe rozpędzenie roweru i na dłuższych trasach spisują się znakomicie. Różnice są zauważalne i na takim sprzęcie można przejechać komfortowo wiele kilometrów. To idealny wybór dla osób, które lubią szybką jazdę a także chcą ścigać się w zawodach. Minusem kół 29-calowych jest gorsza zwrotność szczególnie na zakrętach. Rower jest trudniejszy w opanowaniu i zdecydowanie mniej zwinny. Szczególnie objawia się to na zjazdach z ciasnymi zakrętami.  

Rowery z kołami 27,5 calowymi to kompromis pomiędzy szybkim sprzętem a wygodą. Bardzo chętnie takie konstrukcje są wybierane przez osoby charakteryzujące się niższym wzrostem. Rower jest łatwiejszy w manewrowaniu, a jego właściwości są podobne do tych, co w 29-calowych. Także na zjazdach taki sprzęt zachowuje się lepiej i reaguje znacznie szybciej. Wiele testów pokazało, że koło 27,5-calowe jest równie szybkie, co te większe. To bardzo dobra alternatywa. 

Rowery z kołami 26 calowymi powoli odchodzą do lamusa. Na takim sprzęcie zdecydowanie trzeba włożyć więcej wysiłku w rozpędzenie. Plusem jest bardzo dobra zwrotność, jednak podobne właściwości zapewniają koła 27,5-calowe, które są szybsze. Stara technologia jest widziana szczególnie w tanich rowerach. Jeśli jeździsz okazyjnie, a nie chcesz wydawać majątku, to taki wybór może mieć dużo sensu. 

Wyposażenie - na co zwracać uwagę?

W rowerach górskich jednym z ważniejszych elementów jest amortyzator. To on odgrywa istotną rolę podczas pokonywania nierówności. Wyższej klasy modele mają również specjalną blokadę skoku, która umożliwia jego całkowite zablokowanie. To sprawdza się szczególnie podczas jazdy po asfalcie. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej rozpędzić rower nie męcząc się przy tym. 

W rowerach górskich warto też spojrzeć na zastosowane hamulce. Obecnie standardem są hamulce tarczowe montowane również w tańszych rowerach. Warto w nie zainwestować, ponieważ umożliwiają one zatrzymanie roweru praktycznie w każdych warunkach. W najtańszych rowerach są stosowane jeszcze hamulce typu V-Brake. System szczękowy raczej nie cieszy się już popularnością, jednak dla osoby korzystającej z roweru sporadycznie uznają takie rozwiązanie za wystarczające. 

Napęd to ważny element każdego roweru. Solidny system zmiany biegów umożliwi skuteczne pokonywanie odcinków zarówno płaskich, jak i tych górzystych. Obecnie tańsze rowery oferują 8-9 przełożeń z tyłu i 3 z przodu. W rowerach nieco droższych można znaleźć 2 przełożenia z przodu i 10 przełożeń z tyłu. Najlepsze rowery wyczynowe dysponują systemem 11 przełożeń z tyłu i 1 z przodu. Warto dodać, że do rowerów górskich powoli jest wprowadzany system 12 biegów. Jaki rodzaj wybrać? Podstawowy zakres 3x8 lub 3x9 dla amatora jest w dobry. Dla ambitnych amatorów i zawodowców polecam system 1x11. 

O kołach w rowerze górskim powiedziałem już sporo, ale podczas zakupu warto sprawdzić nie tylko jaki jest ich rozmiar. Warto zwrócić uwagę jaki rodzaj szprych, piast i obręczy zastosowano. Duże znaczenie ma sztywność, która spowoduje, że obręcz będzie bardziej odporna na uszkodzenia. W lepszych konstrukcjach nie ma obaw o to, że po wjechaniu na krawężnik zrobi się charakterystyczna ósemka. 

Jaki rower górski wybrać? 

Wybór dobrego roweru górskiego nie należy do łatwych zadań, jednak przed zakupem warto zastanowić się w jaki sposób będziesz go wykorzystywał. Jeśli szukasz sprzętu do okazyjnej jazdy po ścieżkach to sprzęt w zakresie 1000-2000 złotych będzie wystarczający. Jeśli lubisz wycieczki rowerowe lub chciałbyś od czasu do czasu wystartować w maratonie to warto poszukać roweru w przedziale 3000-6000 złotych. Rowery górskie powyżej 6000-10 000 złotych proponuję osobom, które uwielbiają jeździć. To świetny wybór do jazdy na zawody, a także górskie szlaki. W tej cenie można kupić już ramy z włókna węglowego wyposażone w całkiem niezły osprzęt. Taki rower na pewno posłuży bez problemu przez wiele sezonów. 

Nie czekaj na nowy sezon i kup rower już teraz! 

Wbrew pozorom końcówka sezonu rowerowego jest najlepszym czasem na zakup nowego roweru. Dlaczego? Wielu producentów szykuje się do wprowadzenia do oferty najnowszej kolekcji na rok następny, dlatego wielu z nich organizuje wielkie wyprzedaże aktualnych roczników. W ten sposób możesz dostać wymarzony rower nawet kilkaset złotych taniej. Zobacz ofertę rowerów na Ceneo.pl i wybierz odpowiedni model dla siebie! 

Autor: Bartłomiej Mazurek