Data modyfikacji:

Jaki system operacyjny smartfona wybrać - iOS, Android czy Windows? 


Nawet najlepszy smartfon bez dobrze przygotowanego systemu operacyjnego nie będzie działał tak jak możemy tego oczekiwać. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z dostępnych systemów jest obecnie najlepszy. 

Android - najpopularniejszy system na świecie 


Jak podaje serwis Statista, w drugiej części 2017 roku, system Android był obecny na niemal 88 procentach smartfonów. Dla porównania konkurencyjny iOS miał 12 procentowy udział w rynku. Nie da się ukryć, że liczba telefonów z Androidem stale rośnie i najprawdopodobniej w 2018 roku te liczby jeszcze wzrosną. Najwięksi producenci telefonów komórkowych korzystają z systemu od Google. Wśród nich można znaleźć m.in Samsunga, LG, Sony czy Huawei. 

Niegdyś Android był uważany za awaryjny system, któremu towarzyszyły liczne zawieszenia i bugi. Przez lata inżynierowie Google’a pracowali, aby takie sytuacje nie miały już miejsca. Oczywiście, wciąż zdarzają się drobne potknięcia, jednak u konkurencji również możemy je zauważyć. Obecnie najnowszą odsłoną Androida jest wersja 8.0 Oreo, powoli wdrażana na większość nowych smartfonów. Póki co, użytkownicy mogą korzystać z wersji 7.1 Nougat. 

Ale przejdźmy do konkretów. Dlaczego użytkownicy chętniej wybierają Androida? Przede wszystkim ze względu na zdecydowanie większy wybór telefonów. Apple instaluje system iOS jedynie na swoich Iphone’ach, których wybór jest raczej ograniczony. Obecnie mamy do wyboru kilka podobnych do siebie wersji z Iphonem X na czele. 

W przypadku Androida użytkownik może wybrać smartfon w praktycznie każdym przedziale cenowym. Zarówno flagowce takie jak Samsung Galaxy Note 8 jak i tańsze urządzenia jak Huawei P10 Lite działają na nowym Androidzie. 

Samo korzystanie z tego systemu jest bardzo wygodne. Argument, który niezwykle często pada ze strony użytkowników Androida to możliwość pełnego dostosowania telefonu do własnych potrzeb. Zmiana wyglądu czcionki, ikonek czy całego interfejsu to wielki plus. Na Androidzie można także zainstalować sporo aplikacji umożliwiających zarządzanie procesorem i jego taktowaniem. System operacyjny od Google ma także wbudowany inteligentny system zarządzania baterią. Telefony Apple również go mają, ale nie jest on tak mocno rozbudowany. 

Google na swój system przygotował także sporą ilość aplikacji, które z tymi systemowymi od Apple wygrywają zdecydowanie. Mowa tutaj zarówno o mapach - Google Maps vs Mapy Apple a także klientach poczty - Gmail vs Mail. W tych przypadkach możliwości Androida są zdecydowanie większe. 

Czy coś jeszcze? Tak naprawdę system Android może przeważać w jeszcze jednej kwestii. System iOS dawniej miał Jailbreaka, który pozwalał na ingerowanie w oprogramowanie. Programy tworzone przez użytkowników dawały nie mniejsze możliwości jak na Androidzie. Niestety ten sposób nie jest już możliwy, ponieważ urządzenia Apple bardzo ciężko złamać. W telefonach z systemem Google mamy Root - specjalna zmodyfikowana wersja systemu pozwala aktualizować telefon znacznie wcześniej, ingerować w jego ustawienia a także instalować rozmaite aplikacje. To ogromna zaleta. 

System iOS tworzy mocną konkurencję 


Systemy od Apple może określić jedno słowo - prostota. Twórcy przygotowali go tak, aby był w pełni intuicyjny i prosty dla każdego. Nie ma tutaj zbyt wielu możliwości zmiany wyglądu czy ingerowania w działanie podzespołów. Zablokowany ekran daje dostęp do kilku widżetów, które mimo wszystko nie są tak rozwinięte jak u konkurencji. Dużą zaletą iOS jest AppStore. Liczba aplikacji jest nieco mniejsza niż w przypadku Sklepu Play, ale to na iOS lądują najlepsze gry a także wiele aplikacji. Niestety, mimo że są one lepsze to w wielu wypadkach trzeba za nie zapłacić. Tutaj Android ma przewagę, bo liczba darmowych aplikacji jest wyższa. 

iOS nad Androidem przoduje w przypadku aktualizacji. Kilka razy do roku użytkownicy telefonów Apple mają dostęp do nowych uaktualnień. Nawet posiadacze starszych telefonów jak np. Iphone’a 5S , wciąż mogą z niego korzystać. 

W kwestii komunikacji posiadacze tych samych telefonów mogą korzystać z FaceTime (rozmów przez kamerę) a także iMessage, czyli wysyłania wiadomości tekstowych przez internet. Ponadto Apple mocno stawia na Emoji, których wybór jest naprawdę imponujący. 

iOS jest systemem dla osób, które nie potrzebują ogromnych możliwości zmian wyglądu czy bawienia się w ingerencję w system. Jest on przygotowany z myślą o tym, aby po prostu działać i ułatwiać codzienne obowiązki. 

A co z Windows Phone? 


Wiele osób jeszcze nie tak dawno stało przed dylematem, co wybrać - Windows czy Android. W wielu budżetowych telefonach były to najpopularniejsze systemy. Niestety, Microsoft całkowicie porzucił całą gamę telefonów i mimo, że są one jeszcze obecne na rynku to raczej jest to tendencja spadkowa. Największą bolączką Windowsa zawsze była mała liczba aplikacji.

Płynność systemu nie była najgorsza, jednak i to okazało się niewystarczające. Smartfony z serii Lumia zaczęły sprzedawać się po prostu słabo. Gdy w 2017 roku na rynek powróciła Nokia z nowymi urządzeniami, nikt nie zastanawiał się nad Windows Phonem, czysty Android na Nokii okazał się o wiele lepszy. 

Podsumowanie 


iOS, Windows czy Android? W naszej ocenie wygranym systemem jest Android, który po prostu jest bardziej przystępny dla szerokiego grona użytkowników. Swoją wydajnością jak i możliwościami często przewyższa iOS. Zdajemy sobie sprawę, że mimo to szerokie grono klientów postawi na rozwiązanie od Apple. Nie ma w tym nic złego, ponieważ jest to równie dobry system, a możliwości jakie oferuje mogą być dla nich w zupełności wystarczające. Niestety, Windows odszedł w zapomnienie a na rynku pozostali dwaj gracze. Tylko od was zależy na jaki system  się zdecydujecie.