Data modyfikacji:

 Jaki tablet do 400zł? Na co zwrócić uwagę przy zakupie taniego tabletu?

Przygotowaliśmy garść porad dla wszystkich, którzy zamierzają kupić nowy tablet. Jako górną granicę cenową wyznaczyliśmy 400 złotych.

Dla kogo tanie tablety?


Ranking najlepszych tabletów zazwyczaj zawiera droższe modele urządzeń. Jednak czy zawsze jest nam potrzebny drogi tablet z licznymi funkcjami i wysoką wydajnoscią? Od razu trzeba zadać sobie pytanie, do czego zamierzamy najczęściej używać naszego tabletu i jaka ma być jego rola. Czy najważniejszą kwestią jest tylko jego mobilność i ma nam służyć jako wygodny back up dla laptopa, czy jako narzędzie pracy? A może tylko do komunikacji bądź rozrywki? Poza wyjątkowymi okazjami tablet do 400 zł nie będzie zawierał modemu, będziemy więc mogli łączyć się z internetem tylko za pomocą wi-fi. Jeżeli zależy nam na urządzeniu bardziej wszechstronnym i samodzielnym, powinniśmy jednak zastanowić się nad przeznaczeniem na zakup tabletu wyższej kwoty.

Na co zwrócić uwagę wybierając tablet?


Decydując się na zakup taniego tabletu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry jak jego wymiary, waga, typ ekranu, procesor. Równie ważna jest pamięć RAM i wbudowana pamięć wewnętrzna, największa dopuszczalna pojemność obsługiwanych kart SD. Dla tych, którzy nie mogą obyć się bez aparatu fotograficznego, istotną kwestią będzie także jakość zdjęć, które można wykonać za pomocą tabletu.

Pierwsze, co rzuca się nam w oczy przy zakupie tabletu to jego obudowa. Tanie modele są zazwyczaj wykonane z plastiku, co ma swoją dobrą stronę - są lżejsze od tych z aluminium, a w dodatku tworzywo sztuczne dobrej jakości pozwala zatrzymać nagromadzone w tablecie ciepło w jednym miejscu, bez nagrzewania się całego korpusu. Łatwiej też jest chronić tego typu powierzchnię przed zabrudzeniami.

Jakie wady ma tani tablet?

Wybierając tani tablet trzeba mieć świadomość, że aparat fotograficzny nie pozwoli nam na robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Większość tego typu urządzeń posiada wbudowany aparat i kamerę, ale o obiektywach, które mieszczą się zwykle w przedziale 3-5 megapikseli, co sprawia że jakość otrzymywanych zdjęć i filmów pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z modelami, w których urządzenie fotograficzne pełni niepoślednią funkcję.

Istotne znaczenie ma rozdzielczość ekranu. Wysoka rozdzielczość bardzo sprzyja przeglądaniu stron internetowych, dokumentów czy oglądaniu plików JPEG albo wideo. Warto zwrócić uwagę także na kąty widzenia i to, czy tablet wyposażony jest w funkcję podświetlenia ekranu.

Sprawdź, czy jest stereo

Rodzaj zamontowanego głośnika wpłynie pozytywnie lub ujemnie na jakość słyszanego dźwięku. Niektóre tablety posiadają tylko głośniki monofoniczne inne oferują stereo. Jeszcze przed zakupem warto sprawdzić jak reaguje głośnik na zmiany natężenia dźwięku, czy dobrze uwydatnia basy, czy sam dźwięk jest odpowiednio donośny.

Zobacz także, jaki tablet do 500 złotych kupić.

Zwróć uwagę na baterię

Jedną z najważniejszych cech tabletu jest jego akumulator. W końcu zależy nam na tym, aby nasze urządzenie było naprawdę mobilne i zdolne pracować jak najdłużej bez konieczności podłączania go do zewnętrznego źródła zasilania. Nie każdy tablet sprawdza się w intensywnym użytkowaniu. Mimo to wiele modeli pozwala na około dziesięciu godzin oglądania filmów wideo czy surfowania po internecie. Bateria potrafi wytrzymać dłużej kiedy ograniczamy się jedynie do przeglądania zdjęć, dokumentów czy plików muzycznych w formacie mp3. Czas ładowania standardowej baterii w naszym tablecie nie powinien przekraczać 3-4 godzin. Jeżeli zamierzamy dokupić power bank, powinniśmy się upewnić, że parametry wyjściowe obu urządzeń będą ze sobą kompatybilne.

Możemy sami sprawdzić jak dany model radzi sobie z każdą z najbardziej popularnych przeglądarek, a jeśli chodzi o jego ogólną wydajność i żywotność pozostaje nam zaufać zapewnieniom producenta, opinii użytkowników, którzy już go zakupili i wiedzy samego sprzedawcy.

Najważniejszy jest stosunek jakości do ceny

Na rynku jest sporo dostępnych tabletów w cenie do 400 zł i sam zakup któregokolwiek z tych modeli nie stanowi większego problemu nawet dla klientów z ograniczoną zasobnością portfela. Warto się jednak upewnić przed zakupem, że urządzenie na które się decydujemy rzeczywiście okaże się produktem wartym wydania na niego pieniędzy, a nie sezonowym bublem. Stosunek jakości do ceny pozostaje najważniejszym kryterium przy zakupie taniego tabletu.