Data modyfikacji:

Jaki tornister wybrać dla pierwszoklasisty

Właściwy wybór tornistra dla pierwszoklasisty jest ważnym aspektem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Oczywiście nie jest to rzeczą łatwą, gdyż rynek oferuje bogaty asortyment różnych plecaków dla pierwszoklasisty i tornistrów. Rodzice nie muszą kierować się wyłącznie estetyką i kryterium pojemności. Każdy chce, aby jego dziecko czuło się komfortowo, chodząc do szkoły. Jeżeli chcemy uniknąć w przyszłości u dziecka różnych problemów i wad postawy, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników podczas wyboru tornistra szkolnego.

Waga

Podstawowym elementem dla komfortowego noszenia tornistra dla pierwszoklasisty jest jego waga. Rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na ciężar plecaka oraz wybierać modele lżejsze, ponieważ czasem aż trudno wyobrazić sobie, ile będzie plecak ważyć, kiedy w nim będą podręczniki, zeszyty, piórnik, a może jakaś zabawka, butelka wody czy też strój sportowy. Według norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalna waga tornistra szkolnego nie może przekraczać 10% masy ciała dziecka. To znaczy, że dla malucha ważącego 20 kg maksymalna waga tornistra wynosi 2 kg.

Rozmiar


Istotnym jest również, aby zwrócić uwagę na rozmiar i kształt tornistra. Istotnym jest  dopasowanie tornistra do wzrostu i sylwetki dziecka. Spód plecaka szkolnego nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców dziecka, aby po prostu nie przeciążać go do tyłu. Góra „zdrowego” tornistra powinna kończyć się na wysokości ramion malucha. Dlatego, jeżeli góra tornistra sięga szyi, kontynuujemy nasze poszukiwania.

Szelki i plecy


Koniecznie należy zwrócić uwagę na szelki, przecież one powinny być lekkie oraz szerokie (co najmniej 4-centymetrowe). Niezbędną jest opcja ich regulowania, aby rodzice mogli optymalnie umieścić go na ramionach dziecka. Trzeba także sprawdzić, żeby nie zbiegały się ku sobie na dole oraz powinny one zostać ustawione równolegle. Tornister szkolny powinien mieć sztywne plecy, ponieważ sprzyjają one prostowaniu się dziecka. Dodatkowym atutem plecaka będą pasy biodrowe, które chronią kręgosłup malucha równomiernie rozkładając ciężar.

Materiał tornistra oraz jego wytrzymałość


Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób dzieci będą testować trwałość swojego tornistra. Dlatego rodzice muszą zadbać o wysoką jakość wykonania. Warto zwracać uwagę z jakiego materiału został uszyty tornister. Dziś prawie wszystkie wykonane są z poliestru. Dużą zaletą będzie również wodoodporność. Taki tornister szkolny nie boi się deszczu, a wszelki brud zostanie zmytym z jego powierzchni zwykłą mokrą szmatką. Zwykle z tyłu wszystkie miękkie części są pokryte siatką zapewnia to prawidłową cyrkulację powietrza.

Pojemność i wygląd zewnętrzny


Tornister dla pierwszoklasisty powinien być nie tylko pojemny, ale także funkcjonalny, a przede wszystkim powinien podobać się naszemu dziecku. Modele dla uczniów szkół podstawowych powinny mieć dużą główną komorę na zeszyty i książki, oraz jedną lub dwie mniejsze kieszenie na drugie śniadanie, termos czy też piórniki.
Wygląd nie jest oczywiście głównym kryterium wyboru, jednak wygląd zewnętrzny jest priorytetowym wskaźnikiem dla dziecka. Właśnie z tego powodu, rodzice muszą nie tylko zwracać uwagę na elementy wskazane powyżej takie jak waga, rozmiar, czy też materiał z jakiego zostały wykonane, ale również wziąć pod uwagę preferencje swojego malucha. Na szczęście coraz więcej tornistrów dla dzieci szytych jest w taki sposób by sprostać wymaganiom rodziców, a za razem wpadają w gusta dzieci pod kątem walorów wizualnych.

Bezpieczeństwo

Niezależnie od wyboru tornistra dla naszego dziecka najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo malucha. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na możliwość zawieszenia elementów zwiększających widoczność na drodze, które nie tylko urozmaicają wygląd ale także dbają o bezpieczne powroty naszych pociech do domu.

Pamiętamy o tym! Życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że każdemu rodzicowi się uda dokonać właściwego wyboru!