Data modyfikacji:

Jaki rower trekkingowy będzie dla ciebie najlepszy? Kompleksowy poradnik zakupowy

Rowery trekkingowe są przeznaczone dla osób, które chcą jeździć rekreacyjnie po rozmaitych terenach. W naszym poradniku zakupowym podpowiemy, jaki rozmiar ramy wybrać, a także jakie wyposażenie powinien mieć dobry rower trekkingowy. Sprawdź, jaki rower trekkingowy wybrać.

rower trekkingowy

Co to jest rower trekkingowy i kiedy go wybrać?

Zastanawiasz się, jaki rower kupić? Jedną z opcji są rowery trekkingowe. Wyposażone są w duże 28-calowe koła, które montowane są także w rowerach szosowych. W połączeniu z cienkimi oponami gwarantują niskie opory toczenia, a także dobrą przyczepność. W ten sposób o wiele łatwiej rozpędzić się przy minimalnym wysiłku.

Charakterystyczna geometria ramy wymusza wyprostowaną pozycję, co przekłada się na komfort jazdy. Użytkownicy, którzy chcą zadbać o swoje plecy, powinni sięgnąć po taką konstrukcję.

Ze względu na swoją charakterystykę rowery trekkingowe są najlepsze do jazdy po asfaltowych, a także nieutwardzonych ścieżkach. Jeśli planujesz wypad za miasto z całą rodziną, ale jednocześnie chciałbyś mieć dobry środek transportu do pracy, to rower trekkingowy będzie stanowił idealny kompromis. Każdy, kto szuka roweru do rekreacyjnej jazdy, na pewno będzie z niego bardzo zadowolony.

Jaki rower trekkingowy, czyli dlaczego rozmiar ramy jest istotny

Przy zakupie praktycznie każdego roweru należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar ramy. Jest to ważne, aby wiedzieć, jak dobrać rower do wzrostu. Zbyt mały lub zbyt duży rozmiar będzie wymuszał nienaturalną pozycję podczas jazdy, a to może prowadzić do bólu pleców lub innych kontuzji. Może okazać się, że krótka wycieczka okaże się prawdziwą męczarnią.

Jaki rozmiar ramy w rowerze trekkingowym będzie dla ciebie najlepszy? Na rynku wyróżnia się cztery najpopularniejsze rozmiary: S, M, L oraz XL. Ramę najłatwiej dobrać do wzrostu, choć bardziej precyzyjną metodą jest zmierzenie długości nogi i pomnożenie tej wartości przez 0,63. Uzyskany wynik trzeba podzielić przez 2,54. Liczba określana jest w calach i przekłada się na dedykowany rozmiar ramy.

Rekomendowane rozmiary ram w rowerach trekkingowych:

  • Rozmiar S: 140-165 cm wzrostu
  • Rozmiar M: 165-178 cm wzrostu
  • Rozmiar L: 178-190 cm wzrostu
  • Rozmiar XL: powyżej 190 cm wzrostu

Jaki napęd roweru trekkingowego?

Wybór napędu powinien być uzależniony przede wszystkim od terenu, w jakim będziesz się poruszał. Jeśli planujesz jeździć po miejskich ścieżkach rowerowych, a także trasach pozbawionych wzniesień, to 7, a nawet 8 biegów z tyłu i 3 biegi z przodu spokojnie wystarczą.

Rowerzyści, którzy chcą zadbać o kondycję, poruszając się po zróżnicowanym terenie, powinni spojrzeć na rowery z 9- lub 10-biegową kasetą z tyłu. Trzy przełożenia z przodu pozwolą dostosować kadencję do kondycji, a także aktualnych warunków.

W zdecydowanej większości rowerów montowane są napędy firmy Shimano. To bardzo dobra firma, której produkty charakteryzują się bardzo dobrą jakością wykonania.

Lekki rower trekkingowy

Im lżejszy rower, tym łatwiej będzie nim manewrować, a także w razie potrzeby przenosić. Na ten parametr szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które mieszkają w bloku. Wnoszenie na trzecie czy czwarte piętro ciężkiego roweru nie będzie najprzyjemniejsze.

Dobre i lekkie rowery trekkingowe ważą około 13-14 kg. W tańszych modelach opartych na stalowych komponentach waga może wynosić nawet 17 kg.

Akcesoria do roweru trekkingowego

Producenci rowerów kuszą swoich klientów rozmaitymi dodatkami. Bagażnik, a także uchwyt do zamontowania torby lub sakwy rowerowej będzie bardzo przydatnym akcesorium. Do wielu modeli dołączany jest również komplet oświetlenia, błotniki czy osłona na łańcuch. W ten sposób otrzymujesz kompletny sprzęt do podróżowania po mieście, jak i poza nim.

Jaki dobry rower trekkingowy damski i męski?

Wyposażenie roweru trekkingowego jest bardzo ważne, ponieważ ma ogromny wpływ na efektywność oraz wygodę jazdy. Zobacz, jaki rower trekkingowy wybrać.

Amortyzacja w rowerze trekkingowym

To bardzo ważny element, który ma ogromny wpływ na komfort jazdy. W dobrych rowerach trekkingowych montowane są przednie amortyzatory o niewielkim skoku. Tłumienie małych nierówności jest bardzo dobre, dlatego jazda po kostce brukowej czy parkowej ścieżce jest dużo łatwiejsza. Amortyzator dodatkowo ułatwia podjeżdżanie pod krawężniki.

W niektórych rowerach trekkingowych montowane są również sztyce podsiodłowe z amortyzatorem. To również wpływa na wygodniejszą jazdę.

Przeczytaj również: Oświetlenie rowerowe: ranking najlepszego oświetlenia do roweru

Jak wybrać dobry rower trekkingowy damski?

Producenci rowerów przygotowali dla pań specjalne wersje trekkingowe. Czym różnią się od tych męskich? Przede wszystkim geometrią ramy. Górna rura jest wyraźnie obniżona, co wpływa na komfort jazdy. Na taki rower zdecydowanie łatwiej wsiąść, dlatego wiele kobiet docenia to rozwiązanie.

Pod względem wyposażenia wersje męskie i damskie są niemal identyczne. Zdarza się, że w komplecie z rowerem znajduje się koszyk.

Ile powinen kosztować dobry rower trekkingowy?

Ceny rowerów trekkingowych rozpoczynają się już od około 1000 złotych i sięgają mniej więcej 3 tys. złotych. Jeśli na rower wsiadasz od czasu do czasu, to nie ma większego sensu inwestować w zaawansowany model.

Najlepsze rowery trekkingowe są polecane dla osób, które często wyruszają na wycieczki za miasto. Jeśli wykorzystujesz swój rower nie tylko do rekreacji, ale również jako środek komunikacji, to rower za około 1500 złotych będzie odpowiedni. Stosunek jakości do ceny w tym przedziale cenowym jest zachowany bardzo dobrze.