Data publikacji:

Jakie buty do jazdy konnej wybrać?

Nauka jazdy na koniu z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rodzajem spędzania aktywnego wypoczynku. Powstają ośrodki jeździeckie, stadniny, mniejsze agroturystyki i stajnie dla koni. Jest to sport niosący ze sobą sporo przeżyć i emocji, ale należy także do tych bardziej wymagających. Musimy się do niego specjalnie przygotować i zakupić odpowiedni strój, czy buty do jazdy konnej. Jak je wybrać?

Jazda konna na pewno nie należy do sportów łatwych — wymaga wiele godzin pracy, nawiązania relacji z wierzchowcem, cierpliwości, czy zapału. Rozpoczynając swoją przygodę w siodle należy pamiętać o tym, że nie spodziewajmy się szybko zaskakujących efektów. Musimy pomału przyzwyczaić się do zwierzęcia, złapać z nim kontakt i nauczyć się podstawowych ruchów, komend i nabrać pewności. Ważne jest także to, żeby uczyć się od samego początku, że pięta w oficerkach do jazdy konnej ma być opuszczona w stronę podłoża. To pozwoli nam utrzymać pewniejszą pozycję na koniu.

Jakie są zalety jazdy konnej?

Każda interakcja człowieka ze zwierzęciem wpływa bardzo dobrze — oprócz oddziaływania na sferę fizyczną człowieka poprzez stymulację wszystkich mięśni ciała, kształtowanie prostej postawy, zwiększenie wydolności serca i kondycji, zmniejszenie napięcia mięśni wywołanego stresem — oddziałuje również na sferę psychiczną.  

Poprzez jazdę konną wyrabiamy sobie poczucie odpowiedzialności, pewność siebie oraz uczymy się współdziałania w grupie i wydawania konkretnych komend. Sukcesem w tej aktywności jest łatwość nawiązania więzi ze zwierzęciem — jeżeli to się stanie, wiele osób twierdzi, że zdobywa się najwspanialszego przyjaciela na świecie.

Jeżeli chcemy dobrze wykonywać ten sport, musimy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować dobrego sprzętu oraz butów jeździeckich. Pomożemy wam je wybrać!

Jak wybrać buty do jazdy konnej ?


Wśród adeptów najczęściej wybierane są krótkie buty jeździeckie. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ znane są od dawna. Są najtańszą i najbardziej sprawdzoną opcją. Z drugiej strony część osób wybiera wysokie oficerki do jazdy konnej, ponieważ tłumaczą, że są wygodne i eleganckie. Które wybrać?

Zadanie butów jeździeckich

Dlaczego tak ważne jest posiadanie specjalistycznych butów? Odpowiedź jest bardzo prosta: gwarantują bezpieczeństwo. Kask chroni głowę i oczywiście jest niezbędny, jednak buty zapobiegają urazom podczas upadków. Specjalistyczne obuwie posiada określony kształt i przystosowaną podeszwę dopasowaną do strzemion. Częstym przypadkiem przy upadku z konia jest utknięcie stopy w strzemieniu — jest to bardzo niebezpieczne. Dzięki butom jeździeckim możemy tego uniknąć.

Sztyblety do jazdy konnej

Buty te są krótkie, dzięki czemu nie blokują ruchów nogi. Zostały one zaprojektowane tak, aby ułatwiać jeźdźcowi wykonanie poprawnego dosiadu. Specyficzna budowa anatomiczna sztybletów wspomaga ułożenie nogi w odpowiedniej pozycji w strzemieniu — to zapewnia obecność antypoślizgowej podeszwy i wyższego obcasa. Takie buty powinny sięgać za kostkę, aby zabezpieczać ją przed urazami. Skórzane sztyblety oprócz komfortu i pewnego trzymania nogi w jeździe, są bardziej wytrzymałe i posłużą nam dłuższy czas.

Oficerki do jazdy konnej

Są to zdecydowanie najbardziej klasyczne i eleganckie buty jeździeckie. Wysoka cholewka delikatnie okala łydkę zapobiegac powstawaniu ran i zadrapań od siodła, czy strzemiona. Możemy wybrać zarówno opcję z szybkim zamknięciem zamkiem z tyłu buta, jak też sznurowane, które lepiej dopasują się do nogi. Osoby, które noszą te klasyczne buty, zazwyczaj kupują wersję skórzaną. Tłumaczą to lepszym dopasowaniem do nogi oraz stopy — nie robią się odciski, czy otarcia. Powinniśmy pamiętać o należytym dbaniu o buty — zaleca się kupienie specjalnych impregnatów do skóry.

Buty do jazdy konnej — skórzane, czy z tworzywa?

Jeżeli chodzi o buty skórzane, to najlepsze będą te wykonane z miękkiej skóry cielęcej. Świetnie układają się na stopnie — niemal nie czuć, że ma się coś na nogach. Są bardzo łatwe w konwersacji. Wymagają tylko raz na jakiś czas przetarcia specjalnym impregnatem. Bardzo długo utrzymują połysk i wyglądają jak nowe. Co ważne, wyróżniają się tym, że nie pękają na zgięciach. Są niestety bardzo drogie.

Jeżeli szukamy czegoś tańszego, to możemy wybrać buty do jeździectwa ze skóry bydlęcej, która jest troszkę twardsza. Z tego powodu nie są aż tak wygodne, jednak na rynku jest szereg preparatów, które powodują zmiękczenie skóry, co prowadzi do uzyskania większej elastyczności.

Ostatnią opcją są buty do jazdy konnej wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład ze skóry ekologicznej, gumowanej lub natłuszczanej. Jeżeli decydujemy się na takie buty, zwróćmy uwagę na wykończenie wewnątrz buta — lepiej żeby była to skóra naturalna. Dlaczego? W takich butach występuje słaba wentylacja, dlatego łatwo może dojść do odparzenia, czy obtarcia skóry. Takie buty z pewnością lepiej niż na koniu sprawdzą się w pracy w stajni — jest tam zazwyczaj brudno. Z tworzywa sztucznego łatwiej nam będzie nam usunąć wszystkie pozostałości.

Tekst: Natalia Świrska