Data publikacji:

Jakie panele 3D na ścianę wybrać?

Myśląc o panelach naściennych mamy przed oczami obraz typowo PRL-owskiego mieszkania naszych babć oraz lokalów z młodości naszych rodziców. Modne wówczas plastikowe płytki w różnorodne wzory straszą dzisiaj we wnętrzach nieremontowanych od lat 80./90. Jednak, wbrew pozorom, rynek rozwinął się od tego czasu całkiem znacząco. Producenci wykreowali nowe trendy tworząc zupełnie świeże rodzaje paneli. Idealnym przykładem są płyty 3D na ścianę.

Nowy design

Kasetony 3D umożliwiają stworzenie oryginalnej aranżacji w każdym wnętrzu. Różnorodność dostępnych wzorów oraz samych możliwości wzornictwa jest ogromna, stąd też szeroka gama dostępnych stylizacji pomieszczenia. Dzięki temu, że panele 3D na ścianę są zróżnicowane i można je montować w dowolny sposób także na suficie każdy jest w stanie zaadaptować wystrój swojego lokum według własnego uznania.

Płyty 3D na ścianę to kasetony o wypukłych wzorach. Jak już zostało wspomniane ornamenty mogą być różnego rodzaju - od figur geometrycznych po motywy florystyczne. Wzór na panelach jest spójny, dlatego układając je w pionie lub w poziomie otrzymujemy na ścianie trójwymiarowy obraz co daje fenomenalny efekt wizualny.

Rodzaje paneli - który wybrać?

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego są wykonane panele 3D na ścianę, to nie można wskazać jednego konkretnego rodzaju. Najczęściej spotykamy płyty gipsowe, jednakże wielu producentów tworzy także panele betonu, płyt MDF, drewna lub poliuretanu. Wybór najlepszego należy do kupca.

Najpopularniejsze są kasetony 3D wykonane z gipsu. Nadają się one do niemal wszystkich pomieszczeń (należy wykluczyć jedynie te wilgotne, np.: łazienki). Są one łatwe w montażu i można malować je zarówno farbami akrylowymi, jak i winylowymi czy lateksowymi. Mogą być także lakierowane. Jednakże gipsowe płyty nie są najlżejsze. Jeśli najważniejszym aspektem jest dla kupca waga kasetonów, powinien on zdecydować się na poliuretan. Jest to pianka, którą można zamontować w każdym pomieszczeniu, nie tylko na ścianach, ale także na suficie. Natomiast jeżeli kwestią najistotniejszą jest gama dostępnego wzornictwa należy zdecydować się na płyty MDF.

Właściwości

Zamontowanie na ścianę paneli 3D równa się z pogrubieniem jej warstwy. W praktyce przekłada się to w znaczący sposób na właściwości izolacyjne. Innymi słowy tego typu panele pozwalają bardziej wyciszyć pomieszczenie i jednocześnie je ocieplić. Jeśli najbardziej zależy nam na wyciszeniu to idealne będą dla nas panele poliuretanowe. Dodatkowo płyty 3D cechują się duszą wytrzymałością. Trudniej jest zarysować takie kasetony niż na przykład zwyczajnie pomalowaną ścianę, nie mówiąc już o tapecie, która łatwo może się zerwać.

Warto również podkreślić jak proste "w obsłudze" są panele 3D. Rzecz jasna możemy zlecić ich montaż specjalistom, jednak wystarczy zastosować się do zaleceń producenta aby z sukcesem zamontować je samodzielnie.

Położenie na ścianę kasetonów 3D nie oznacza, że to koniec naszej ingerencji w jej wygląd. Nacinanie oraz nawiercanie paneli nie jest w żadnym wypadku zakazane, wystarczy robić to w odpowiedni sposób (np.: płyty poliuretanowe nacinamy nożykiem do tapet). Zatem nie ma się czego obawiać, posiadanie pięknych paneli wcale nie równa się marnotrawieniu przestrzeni dostępnej na wieszaki, półki czy fotografie.

Cechy takie jak wymiary, waga, kształty czy barwy paneli są zależne od oferty konkretnego producenta. Aktualnie jednak rynek pod tym względem jest tak szeroki, że każdy powinien znaleźć coś satysfakcjonującego dla siebie. Niektórzy wytwórcy oferują rozwiązania nietuzinkowe, na przykład pokrywanie paneli pluszem. Istnieją także produkty opatrzone specjalnymi certyfikatami, wymaganymi jeśli chcemy zastosować je w przestrzeni publicznej. W związku z tym można stwierdzić, że panele 3D nadają się także do biur, placówek publicznych, barów, restauracji i innych miejsc.

Pielęgnacja

Panele 3D ze względu na swoją konstrukcje ulegają podobnym zabrudzeniom, co meble. Często na przykład pokrywają się kurzem. Jest to powód, dla którego alergicy powinni dobrze zastanowić się zanim podejmą decyzję o montażu takich płyt. Jednakże samo czyszczenie i pielęgnacja kasetonów 3D są proste. Pozbyć się kurzu i paprochów można za pomocą odkurzacza, zmiotki lub specjalnej miotełki do kurzów. Jeśli chodzi o mycie, to paneli nie należy zbytnio moczyć, dlatego też wystarczy lekko wilgotna ściereczka. Sposób czyszczenia może też zależeć od tego czy i jaką farba pomalowaliśmy nasze panele - wówczas należy stosować się do zaleceń producenta farby. Pomalowane panele można impregnować i pielęgnować tak, jak robilibyśmy to ze ścianą pomalowaną wybraną przez nas farbą.

Jak widać kasetony naścienne 3D mają wiele właściwości i zastosowań. Są elementem bardzo praktycznym, pomagają wyciszyć pomieszczenie i utrzymać wyższą temperaturę. Stanowią także dekorację idealną dla praktycznie każdego wnętrza. Panele 3D to dobra inwestycja w funkcjonalną aranżację swoich pomieszczeń.

Przeczytaj również