Jakie walizki do samolotu? Walizki Puccini - recenzja 

Lecisz na wakacje? A może przed tobą weekendowy trip albo podróż służbowa ? Czas pomyśleć o bagażu. Na krótki wyjazd wystarczy walizka podręczna, na dłuższy z pewnością przyda ci się jedna większa albo cały zestaw. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Walizka daje wam pewnego rodzaju komfort, ale tylko wówczas, gdy zwrócicie uwagę na pewne elementy, jak np. kółka czy lekkość prowadzenia. Jest też nieodzownym elementem podróży, jeśli zależy nam na tym, by ubrania się nie pogniotły albo mamy do spakowania np. szpilki lub rzeczy, które łatwo uszkodzić w miękkich torbach.

Nie warto dokonywać zakupu ze względu na wygląd (choć to też ważne) czy niską cenę. Jeśli zależy nam na sprzęcie, który będzie praktyczny i posłuży nam kilka lat, powinniśmy mądrze dokonać wyboru, by nie żałować po pierwszej podróży. My od kilku lat latamy z walizkami firmy Puccini, która nie dość, że oferuje dobry jakościowo sprzęt w różnych cenach (w zależności od możliwości i potrzeb), to ma także szeroki wybór pod względem designu i koloru. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Wymiar ma znaczenie 

Jeśli potrzebujesz walizki, która ma pełnić rolę bagażu podręcznego, zwróć uwagę na jej wymiary oraz wymagania linii lotniczych. Niestety, w tanich liniach lotniczych te zasady czasem się zmieniają i nie są jednolite, toteż zawsze przed odlotem warto sprawdzić, czy nasza walizka spełnia wymagania. Przykładowo Wizzair pozwala wnieść na pokład walizkę o wymiarach 55x40x23 cm, ale już Ryanair kilka centymetrów mniejszą, bo 55x40x20 cm.

Nie bez znaczenia jest też jej waga, cały bagaż podręczny to max 10 kg, dlatego warto poszukać lżejszej walizki. Przykładowo walizka Puccini z kolekcji MIAMI waży 2,7 kg i ma wymiary 55x39x20 cm, więc zmieści się i do Ryanair i do Wizzaira (jak i do znaczącej większości innych linii lotniczych).

Materiał

Walizki mogą być miękkie lub twarde. Te drugie zapewniają większe bezpieczeństwo naszego bagażu, ale są odrobinę cięższe i droższe. Moim zdaniem warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie, choć tu mamy do wyboru kilka materiałów w zależności od tego, jakiej trwałości oczekujemy i jakim dysponujemy budżetem.

Najtańsze walizki wykonane są z poliestru. Bardziej odporne, ale też miękkie będą walizki wykonane z nylonu, choć ich cena będzie porównywalna do tańszych walizek twardych. Twarde walizki mogą być wykonane z policarbonu/poliwęglanu (największa odporność na uszkodzenia i najmniejsza waga, ale i najwyższa cena), ABS-u lub polipropylenu. Ten ostatni materiał został zastosowany w walizkach Puccini z kolekcji Miami. Pozwolił na połączenie trwałości, lekkości oraz sprawieniu, by produkt był w rozsądnej cenie.

Komfort użytkowania

Walizki mogą mieć dwa lub cztery kółka. Zdecydowanie polecamy te z czterema kółeczkami, najlepiej obrotowymi, szczególnie wówczas gdy podróżujemy z dziećmi. Są wygodniejsze i łatwiej się prowadzą. Można je za sobą ciągnąć jak i prowadzić pionowo obok siebie.

Istotna jest także teleskopowa rączka i obecność uchwytu, kiedy będziemy chcieli podnieść walizkę, np. podczas pakowania do bagażnika samochodu. Praktycznym rozwiązaniem jest, jeśli walizka ma zarówno uchwyt boczny, jak i górny, co jednak jest rzadko spotykane w najmniejszych walizkach.

Mówiąc o komforcie, należy też wspomnieć o łatwości pakowania. Walizki z kolekcji Puccini Miami, których używamy, mają dwie komory. Jedna zapinana jest szelkami (możemy schować tam większe rzeczy) oraz drugą - całkowicie zapinaną zamkiem. Dodatkowo na przegródce jest saszetka na kosmetyki oraz kieszonki na mniejsze rzeczy, dzięki czemu w naszym bagażu zapanuje porządek.

Dodatkowo walizki Puccini mają zamek szyfrowy TSA, który może być otworzony przez celników uniwersalnym kluczem, dzięki czemu unikniemy zniszczenia w przypadku kontroli. 

Wyróżnij się!

Pisałam na początku, że nie warto wybierać walizek ze względu na kolor czy design. Chociaż to także ma znaczenie, szczególnie wówczas, gdy podróżujemy samolotem i czeka nas oczekiwanie na bagaż przy taśmie z bagażem rejestrowanym, tzw. kołowrotku. Po podróży zazwyczaj jesteśmy zmęczeni i wypatrujemy naszego bagażu, dlatego tak bardzo istotne jest, by nasza walizka wyróżniała się z tłumu. Ciekawym kolorem, interesującym designem lub specjalnymi naklejkami, które zobaczymy z oddali. Walizki z kolekcji Miami dostępne są w sześciu intensywnych kolorach:
  • czarnym,
  • czerwonym,
  • zielonym,
  • niebieskim,
  • pomarańczowym.

Dostosuj walizkę do swoich potrzeb

Puccini oferuje walizki w trzech rozmiarach o pojemności 100 litrów, 65 litrów i 35 litrów. Ta ostatnia sprawdzi się jako kabinówka. Można kupić je w zestawie, dzięki czemu sprawdzą się na dłuższych wakacjach lub jeśli w podróżujemy w kilka osób.

Każdy z nas podróżuje inaczej. Ma inny budżet oraz oczekiwania. Warto zatem dostosować bagaż do swoich potrzeb. Jeśli ktoś podróżuje rzadko, niekoniecznie musi wybierać najtrwalsze walizki, bo nie będzie ich często eksploatował. Jeśli podróżuje często lub na planowanej trasie ma wiele przesiadek, warto aby zainwestował w dobry jakościowo sprzęt. 

Puccini w swojej szerokiej ofercie ma bagaż dosłownie dla każdego. Nasza pierwsza walizka kabinowa Puccini przeżyła ponad 100 lotów i dalej trzyma się dobrze – to chyba najlepsze świadectwo.


Autorką wpisu jest Magda Zbieraj z bloga zbierajsie.pl. Podróżująca mama dwulatki, wkrótce także noworodka. Nieustająco poszukująca produktów i gadżetów ułatwiających życie z dziećmi w podróży.