Data modyfikacji:

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać?

Dziecko wierci ci dziurę w brzuchu, prosząc o zwierzątko? Posiadanie zwierzęcia w domu uczy najmłodszych odpowiedzialności, ale pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialny za nadzorowanie opieki nad czworonogiem. Sprawdź, jak długo żyją popularne zwierzęta domowe i jakiego nakładu czasu wymaga ich utrzymanie.

Pierwsze zwierzę w domu – chomik

Chomiki to małe gryzonie, o które najczęściej proszą dzieci. Żyją do kilku lat (zazwyczaj 2-4 lata). Zaleca się je trzymać w klatce z trocinami ze stałym dostępem do wody. Chomiki to zbieracze – instynktownie gromadzą zapasy żywności w swojej kryjówce, nawet jeśli mają stały dostęp do pokarmu. Ich utrzymanie wymaga niewielkiego nakładu pracy. Jeśli mają dużą klatkę, nie ma potrzeby go wypuszczać na zewnątrz. Klatkę należy sprzątać dwa razy w tygodniu a raz na dwa tygodnie wymieniać trociny.

Pierwsze zwierzę w domu – królik

Króliki żyją około 6 lat, chociaż zdarzają się także takie, które dożywają lat 12. Decydując się na jego zakup, musisz mieć to na uwadze, że będziesz musiał opiekować się nim przez dobrych następnych kilka lat. Króliki najlepiej trzymać w klatce z kuwetą wyścieloną trocinami.

Są to zwierzęta ciekawskie, ale też płoche. Swój niepokój manifestują tupaniem w podłoże tylnymi kończynami. Nie wszystkie lubią głaskanie i zabawy z dziećmi – rozzłoszczone mogą gryźć i kopać. Mają doskonały zmysł zapachu – wyczują zapach żurawiny lub orzechów z kilku metrów. Ich utrzymanie wymaga średniego nakładu czasu. Powinny móc biegać poza klatką przynajmniej raz dziennie przez kilka godzin, mieć stały dostęp do wody i siana.

Pamiętaj, by zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne, z którymi mogą mieć kontakt – ich przegryzienie może skończyć się dla nich porażeniem przez prąd. Dietę królików można wzbogacać w warzywa, owoce, gałązki drzew i orzechy. Gryzonie lubią towarzystwo innych królików, ale trzymanie dwóch niewykastrowanych samców to nie najlepszy pomysł – mogą walczyć między sobą i znaczyć moczem dom. Lepszym rozwiązaniem jest trzymanie wykastrowanego samca i wysterylizowanej samiczki.

Pierwsze zwierzę w domu – fretka

Fretki to żywotne ssaki, które potrzebują dużo ruchu. Nie lubią być zbyt długo w zamkniętej klatce, dlatego musisz się przygotować na to, że fretka będzie ci towarzyszyć w życiu codziennym. Są to bardzo ciekawskie i żądne zabawy zwierzątka. Wymagają średniego nakładu czasu od swoich właścicieli. Ich klatkę należy codziennie sprzątać, ponieważ ich mocz ma intensywny zapach.

Pierwsze zwierzę w domu – szynszyla

Szynszyle potrzebują towarzystwa innych szynszyli. Nie mogą być trzymane w pojedynkę. Te puchate, słodkie kulki nie są jednak polecane dla dzieci. Większość szynszyli nie lubi nadmiernego kontaktu z człowiekiem. Wolą swoje towarzystwo. Są płoche i wycofane.

Ich utrzymanie wymaga małego nakładu czasu. Wystarczy zapewnić im stały dostęp do wody, wymieniać trociny raz w tygodniu i codziennie wypuszczać z klatki na kilka godzin. Pamiętaj o zabezpieczeniu niebezpiecznych dla nich przedmiotów w pomieszczeniu, w którym je wypuszczasz.

Pierwsze zwierzę w domu – pies

Marzysz o tym, by ktoś z radością cię witał w domu po przyjściu z pracy? Pies to niewątpliwie najlepszy przyjaciel człowieka, jednak ta przyjaźń nie zawsze musi być oczywista. Szczeniakiem można nazwać psa do 1,5 roku życia. Oznacza to, że przez ponad rok wspólnego życia, musisz mu wybaczać szczenięce wybryki i konsekwentnie dawać mu do zrozumienia, że nie tolerujesz pogryzionych butów czy zniszczonych mebli.

Utrzymanie psa wymaga dużego nakładu czasu. Tyczy się to przede wszystkim szczeniąt, które trzeba wychować i temperować cierpliwie niepożądane zachowania. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być adopcja dorosłego psa, którego możesz wcześniej poznać. Dzięki temu ominiesz szaleństwo wieku szczenięcego w twoim domu.

Pierwsze zwierzę w domu – żółw

To zwierzę bardziej do oglądania niż głaskania. Żółw jest zmiennocieplny, najlepiej czuje się pod lampą UV w swoim domu. Zanim zdecydujesz się na hodowlę żółwia w domu, poznaj specyfikę ras żółwi. Te wodno-lądowe potrzebują pokarmu mięsno-roślinnego, natomiast te lądowe są wegetarianami. Zarówno żółwie lądowe, jak i wodno-lądowe muszą mieszkać w terrarium. Najlepszym rozwiązaniem jest terrarium szklane.

Utrzymanie żółwia w domu wymaga niewielkiego nakładu pracy. Nie trzeba go wypuszczać na spacery. Jego terrarium powinno spełniać jego wszystkie potrzeby. Zanim zdecydujesz się na hodowlę żółwia w domu, pamiętaj, że to decyzja na długie lata. Żółwie domowe mogą żyć nawet 30 lat.

Pierwsze zwierzę w domu – kot

Przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji kota, upewnij się, że nikt z domowników nie jest na nie uczulony. Koty żyją nawet do 18 lat, dlatego jego adopcja to decyzja na długie lata.

Utrzymanie kota wymaga średniego nakładu czasu. Codziennie należy czyścić mu kuwetę a raz na dwa tygodnie lub częściej wymieniać cały żwirek w kuwecie. Kot musi mieć stały dostęp do wody. Jeśli jesteś zabiegany, długo pracujesz i jednocześnie masz ochotę spędzić z kotem wieczór przy książce, to zwierzę dla ciebie. Pamiętaj jednak, że kot chodzi swoimi drogami i nie każdy lubi długie głaskanie i przytulanie.