Data publikacji:

Jedziemy na biwak. Przydatne drobiazgi, które warto mieć zawsze przy sobie

Piękna pogoda zachęca do wypadów w plener. Co, poza namiotem i śpiworem, warto wziąć na taką wyprawę? Kilka przydatnych gadżetów może znacząco ułatwić nam życie.


Latarka: Olight H1 Nova Blue


Latarka to bez wątpienia jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Jaki model warto zabrać? Wśród licznych źródeł światła wszechstronnością wyróżniają się latarki kątowe, jak Olight H1 Nova Blue. W razie potrzeby możemy użyć jej w roli zwykłej, trzymanej w dłoni latarki. Jeśli mamy coś metalowego – np. stelaż czy nóż wbity w kawałek drewna – możemy przymocować ją w pożądanym miejscu dzięki silnemu magnesowi, umieszczonemu na końcu korpusu.
Dzięki dołączanemu klipsowi możemy zaczepić latarkę np. o krawędź kieszeni, a także postawić ją pionowo. Gdy będziemy potrzebowali obu wolnych rąk, dzięki prostej opasce z uchwytem użyjemy jej w roli wygodnej czołówki. Co istotne, latarka jest bardzo mała (59 mm długości) i lekka (50 gramów). Jest zasilana baterią 3V Cr123 albo akumulatorem RCR123A, co – w zależności od trybu pracy – zapewnia od 170 minut do 360 godzin (15 dni!) ciągłego świecenia.

Olight H1 Nova Blue XM-L2 Neutral White

(18)
od 169,00
Zobacz
Olight H1 Nova Blue XM-L2 Neutral White
Opinia od aki2018-02-25 Czołówka solidnie wykonana, lekka. Fajny pomysł z magnesem i możliwością zrobienia z niej latarki ręcznej.Mocno świeci i posiada 5 trybów światła stałego oraz tryb SOS.Bardzo fajna propozycja w tej cenie. Zamawiana w militaria pl

Multitool: Leatherman


Signal Skrzynka narzędziowa, którą można schować w kieszeni, wydaje się doskonałym pomysłem. Warto jednak zadbać, aby były to narzędzia faktycznie przydatne w plenerze. Wprawdzie swoją rolę spełni większość multitooli znanych marek, jednak w ofercie Leathermana znajdziemy model Signal, dedykowany sztuce przetrwania, który wydaje się idealnym sprzętem na biwak.
Leatherman Signal to duży multitool, wyróżniający się kilkoma dodatkowymi akcesoriami, jak krzesiwo, gwizdek ratowniczy i diamentowa ostrzałka. Poza nimi multitool oferuje standardowe bogactwo narzędzi jak kombinerki, szydło, różne rodzaje kluczy, piłę do drewna czy częściowo ząbkowane ostrze noża. Niespodziewane awarie, konieczność naprawy naszego wyposażenia czy zwykłe prace obozowe – z takim sprzętem poradzimy sobie w każdej sytuacji.

Leatherman Signal (832265)

(6)
od 429,00
Zobacz
Leatherman Signal (832265)
Opinia od babicz2018-03-19 Mam go od niedawna i poki co jestem bardzo zadowolony z jego wszechstronnosci jak chodzi o ilosc narzedzi. Co wiecej narzedzia bardzo dobrze wykonane. Faktycznie jest to sprzet na lata. Kupiłem swojego w militaria.pl

Kuchenka produkująca prąd: Biolite Campstove 2


Pomysł, by zabrać na wycieczkę telefon, wydaje się oczywistością. Problem polega na tym, że współczesne smartfony – nawet te z dużymi bateriami – zużywają wiele energii i trzeba je często ładować. Skąd wziąć prąd z dala od cywilizacji? Jednym z dostępnych rozwiązań jest samodzielne wyprodukowanie potrzebnej energii, w czym pomoże kuchenka turystyczna Biolite Campstove.
Rozpalając w niej ogień możemy nie tylko ugotować wodę czy podgrzać posiłek, ale także wyprodukować prąd. Wszystko dzięki dołączanemu do kuchenki modułowi, wykorzystującemu ciepło płomienia do zasilania małego generatora. Biolite Campstove jest wyposażona w akumulator ze wskaźnikiem naładowania i gniazdo USB, dzięki czemu – nawet gdy płomień zgaśnie – będziemy mogli naładować nasze wiecznie głodne prądu, elektroniczne gadżety.

Butelka z filtrem: Lifestraw Go


Jak uzdatnić wodę czerpaną z przygodnego źródła? Skuteczną metodą (choć nie dotyczy to wszystkich zanieczyszczeń) uzdatniania jest gotowanie, ale istnieje jeszcze prostszy i wygodniejszy sposób. Jest nim użycie butelki z wydajnym filtrem, takiej jak Lifestraw Go. Wystarczy zaczerpnąć wodę do butelki, zakręcić zakrętkę z filtrem i… pić. Woda jest wówczas oczyszczana przez filtr znajdujący się przed ustnikiem.
Skuteczność tego rozwiązania imponuje – filtr zatrzymuje nawet 99,9 proc. bakterii, a także inne zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne o średnicy powyżej 0,2 µm. Jest przy tym bardzo wydajny – można z jego pomocą przefiltrować 1000 litrów wody, po czym należy wymienić filtr w butelce. Sama butelka jest wykonana z wytrzymałego tworzywa bez związków BPA i zaopatrzona w karabinek, którym łatwo przypniemy ją np. do plecaka, aby była zawsze pod ręką.

Lifestraw Butelka Go

(1)
od 199,00
Zobacz
Lifestraw Butelka Go
Opinia od DataTraveler2018-06-22 Dużo lepsza butelka, niż tanie butle z marketów.

Nawigacja turystyczna: Garmin GPSmap 64


Jeśli planujemy zapuścić się w rejony odległe od cywilizacji, dobrym pomysłem okaże się zabranie specjalistycznej nawigacji. Czym różni się ona od tej w telefonie i czy w czasach lekkich, zazwyczaj całkiem solidnych i wyposażonych we wszelkie możliwe udogodnienia smartfonów używanie wyspecjalizowanej nawigacji ma sens? Wiele zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach będziemy z niej korzystać.
Nawigacje opracowane z myślą o turystyce, jak Garmin GPSmap 64, są zazwyczaj bardzo solidne, mają wygodne, fizyczne przyciski pozwalające na łatwy dostęp do kluczowych funkcji, a do tego zapewniają długi czas pracy. Co więcej, w przypadku zasilanego bateriami AA Garmina wystarczy po prostu wziąć kilka zapasowych baterii, by nie martwić się o konieczność doładowania urządzenia. Ważną zaletą jest czytelność wyświetlacza. Choć pod względem odwzorowania kolorów czy rozdzielczości nawigacja turystyczna znacznie ustępuje ekranom smartfonów, to ma nad nimi istotną przewagę – obraz jest widoczny nawet w pełnym słońcu. Atutem turystycznych nawigacji GPS jest także duża odporność na warunki zewnętrzne, jak np. bardzo wysokie lub niskie temperatury, w których smartfony mogą nie pracować poprawnie.

Garmin GPSMap 64 (010-01199-00)

(8)
od 898,96
Zobacz
Garmin GPSMap 64 (010-01199-00)
Opinia od Adam2017-02-09 Pancerne wydanie odbiornika GPS. Może nie mały, jednak jego wykonanie i użyte materiały gwarantują działanie w każdych warunkach. Szybko łapie sygnał, łatwość obsługi nawet w grubych rękawicach, mnogość ustawień i profili. Możliwość stosowania oryginalnego akumulatora, jak i zwykłych akumulatorków. Zasilanie długo wytrzymuje (oczywiście przy...

Apteczka: Lifesystems Explorer


Wśród wyposażenia biwakowego warto znaleźć również miejsce na coś, czego – miejmy nadzieję – nie będziemy musieli używać. To ten element ekwipunku, który docenimy dopiero wówczas, gdy wydarzy się coś niespodziewanego: wypadek, jakaś kontuzja czy mniej lub bardziej groźny uraz. Turystyczna apteczka powinna być lekka, a jednocześnie zawierać zestaw akcesoriów, który pozwoli na opatrzenie ran czy doraźną pomoc w przypadku skręceń czy złamań, albo np. w razie konieczności usunięcia kleszcza.
Przykładem gotowych, wartych uwagi zestawów pierwszej pomocy są apteczki Lifesystems, przygotowane z myślą o różnych aktywnościach – od turystyki, poprzez wyprawy górskie po sporty zimowe. Na krótkim biwaku dobrym wyborem okaże się apteczka Lifesystems Explorer, zawierająca m.in. rękawiczki, zestaw bandaży i jałowych opatrunków, plastry, a także żel na oparzenia słoneczne, pęsetę, agrafki i nożyczki. W innych, wyspecjalizowanych zestawach znajdziemy również takie dodatki, jak światło chemiczne czy środki do szybkiego zamykania ran

Autor: Matylda Łańska