Data publikacji:

Joga pomaga w walce z depresją?

Tak wynika z najnowszych badań. Pacjenci cierpiący na depresję, którzy uprawiają jogę są w stanie zmniejszyć objawy nawet o połowę! 
Depresja to choroba, która dotyka aż 10% całej populacji. Jej objawami są apatia, brak apetytu, obniżenie nastroju, zaburzenia snu, a także nierzadko zaburzenia seksualne. W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli i próby samobójcze, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie depresji i odpowiednie leczenie jej. Jeżeli zauważasz u siebie symptomy depresji, bądź też podejrzewasz ją u znajomego to koniecznie należy o tym rozmawiać i udać się do lekarza specjalisty.
 
Jak postępować z osobą chorą na depresję? Oprócz leków z grupy antydepresantów niezbędna jest odpowiednia opieka nad osobą chorą, stały kontakt z nią i wsparcie. Pomocy można udzielać na wiele sposobów.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Brown University wykazały, że bardzo dobry wpływ na pacjentów z depresją ma uprawianie jogi. Nie jest to coś, co jest w stanie całkowicie wyleczyć osoby z zaburzeniami, ale zdecydowanie poprawia samopoczucie i podejście do życia.

Badania zostały przeprowadzone na grupie ponad stu pacjentów. Około połowa z nich została wysłana na zajęcia z nauki o zdrowiu, a pozostałą część poinstruowano, aby zaczęli ćwiczyć jogę (oczywiście pod czujnym okiem profesjonalnego trenera). Cała grupa kontrolna brała dodatkowo leki antydepresyjne.

Wyniki pokazały jednoznacznie dobry wpływ jogi na zainteresowane osoby. Po sześciu miesiącach eksperymentu, lekarze zauważyli zmniejszenie symptomów depresji o 50% wśród praktykujących jogę. U pozostałej grupy symptomy zmniejszyły się o 31%.
To nie pierwsze badania, w których testowano wpływ jogi na organizm człowieka podczas depresji. Na King’s College w Londynie zauważono, że ćwiczenie jogi jest w stanie zredukować wydzielanie się hormonów odpowiedzialnych za stres (kortyzol), a także wpływa pozytywnie na koncentrację.
Tekst: Jakub Spiryn