Data publikacji:

Kamień w czajniku? Oto 5 sposobów, jak się go pozbyć!

Kamień w czajniku odbiera mu walory estetyczne, lecz co ważniejsze – negatywnie wpływa na jego działanie oraz na twoje zdrowie. Z tego względu, niezwykle ważne jest regularnie czyszczenie czajnika z uporczywego osadu. Szukasz sposobów na kamień w czajniku? Mamy dla ciebie 5 prostych metod, dzięki którym pozbędziesz się go w kilka chwil.

Sposoby na kamień w czajniku

  1. Ocet spirytusowy
  2. Soda oczyszczona
  3. Sok z cytryny
  4. Kwasek cytrynowy
  5. Gotowe produkty do czyszczenia czajnika

Zła wiadomość jest taka, że kamień nie ominie absolutnie żadnego czajnika – prędzej czy później, pojawi się na czajniku zwykłym bądź elektrycznym. Powodem jego powstawania jest twarda woda w kranach. Dobre wieści są takie, że żywotność twojego czajnika oraz jego doskonały wygląd możesz przedłużyć, stosując banalne, domowe metody. Wypróbuj jeden ze sposobów na naturalne i proste czyszczenie czajnika i pożegnaj się z kamieniem.

Kamień w czajniku – zapobieganie

Niestety, nie masz wpływu na to, jakiej jakości woda doprowadzana jest do twojego domu. Najczęściej jest twarda, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania kamienia na domowych urządzeniach. Sposobem na zmiękczenie wody jest montaż specjalnych filtrów lub używanie dzbanków filtrujących. Te urządzenia, dodatkowo poprawią smak wody pitnej.

Sposoby na czyszczenie czajnika w domu

1. Ocet spirytusowy

To jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na kamień w czajniku. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody, wszystko razem zagotujesz i pozostawisz na około godzinę. Po upływie tego czasu, wylej ocet z czajnika i wypłucz go zimną wodą. Jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzyma – wystarczy zagotować wodę.

2. Soda oczyszczona

Wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej do czajnika i pozostaw w nim na 15 minut. Po tym czasie, bardzo dokładnie wypłucz czajnik.


3. Sok z cytryny

Sok z cytryny to naturalny odkamieniacz. Już szklanka wystarczy, aby pozbyć się osadu z dna czajnika. Wlej do niego sok, pozostaw na 30 minut, wylej, a następnie wypłucz czajnik. Skórka z cytryny doskonale sprawdzi się również w polerowaniu zewnętrznej powłoki czajnika.

4. Kwasek cytrynowy

To alternatywa dla soku z cytryny. Podobnie, jak w jego przypadku, szklankę kwasku wlej do czajnika i zagotuj. Wylej i obserwuj, jak kamień z czajnika znika.

5. Gotowe produkty do czyszczenia czajnika

 Alternatywą dla naturalnych metod czyszczenia czajnika są gotowe środki. Działają silniej i szybciej, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że są zwykle formułowane na bazie chemicznych składników. Zadowolą jednak tych, którym zależy na błyskawicznym efekcie, uzyskanym w prosty sposób.

Durgol, uniwersalny odkamieniacz

Nadaje się do stosowania w czajnikach różnego typu, ale również ekspresach do kawy. Możesz użyć go również w czyszczeniu łazienki.

Scanpart, odkamieniacz do czajników i ekspresów

Stworzony z ekologicznych składników, nadaje się do czyszczenia ekspresów oraz czajników.

Kamix, odkamieniacz

Unwiersalny odkamieniacz Kamix nadaje się do czyszczenia ekspresów, czajników, a nawet kabin prysznicowych oraz sedesów.

Pamiętaj, aby regularnie czyścić swój czajnik – nagromadzenie kamienia powoduje większe zużycie energii, ale i wpływa źle na twoje zdrowie. Naturalne metody oraz gotowe środki do odkamieniania pomogą pozbyć ci się tego problemu szybko i skutecznie.

Autorka: Joanna Stanuch