Karta rowerowa — jak przygotować dziecko do bezpiecznej jazdy

Z roku na rok przybywa w Polsce miłośników jazdy na rowerze, co przekłada się na wzrost liczby ścieżek rowerowych. Wśród rowerzystów jest także wiele dzieci. Zanim jednak staną się one uczestnikami ruchu drogowego, warto je odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy.
W Polsce niemal w każdym sezonie wiosenno-letnim przybywa miłośników rowerów. Potwierdzają to także dane. Według raportu Instytutu Badań IPC, przygotowanego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego, sprzedaż rowerów rośnie w naszym kraju w tempie 10% rocznie. Pod tym względem plasujemy się na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 5-procentowym udziałem w całym unijnym rynku rowerowym, ale skutecznie gonimy inne kraje. Na czele od kilku lat pozostają Niemcy (19-procentowy udział w rynku) i Brytyjczycy (17-procentowy).

Spośród polskich rowerzystów 53% jeździ na swoich jednośladach codziennie, pokonując przeważnie dystans od 11 do 20 km, najczęściej na rowerze górskim (MTB) lub miejskim. Niestety gorzej jest z bezpieczeństwem rowerzystów na drogach — aż 62% nie czuje się bezpiecznie, jadąc ulicą, a 89% wskazuje na niebezpieczne zachowanie kierowców wobec rowerzystów w ruchu drogowym, najczęściej wymuszanie pierwszeństwa, jakby kodeks drogowy ich nie obowiązywał, a przepisy dla rowerzystów tylko były tworzone.

Właśnie względy bezpieczeństwa są najważniejsze dla Polaków jeżdżących na rowerach. Szczególnie istotne jest, aby do bezpiecznej jazdy odpowiednio przygotować dzieci.

Nie tylko testy na kartę rowerową, czyli jak dziecko zdobywa uprawnienia

Jak wynika z policyjnych statystyk, po kierowcach samochodów osobowych i ciężarowych to właśnie rowerzyści są trzecią grupą użytkowników dróg, którzy najczęściej powodują kolizje i wypadki. Przyczyną tego nierzadko jest lekkomyślność, lecz bywa, że także brak znajomości przepisów o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 96 kodeksu drogowego kartę rowerową muszą mieć jedynie osoby poniżej 18. roku życia. Póki co nie funkcjonuje w Polsce karta rowerowa dla dorosłych, chociaż w Ministerstwie Infrastruktury pojawiały się plany jej wprowadzenia. W tej sytuacji ważne jest, aby dobrze przygotować dzieci do bezpiecznej jazdy i zapoznać je z przepisami dla rowerzystów, żeby mogły korzystać z tej wiedzy także, gdy dorosną.

W Polsce dziecko, które chce zdać test na kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat, powinno wykazać się odpowiednią wiedzą na temat kodeksu drogowego, poznać przepisy dla rowerzystów oraz zdobyć umiejętność praktycznej jazdy na rowerze. Konieczna jest także pisemna zgoda rodziców.
Po zdaniu przez dziecko testów na kartę rowerową i egzaminu dokument potwierdzający uprawnienia wydają odpowiednio: w przypadku uczniów podstawówek — dyrektor szkoły, w przypadku pozostałych dzieci — dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, a nawet właściciel ośrodka szkolenia kierowców, jeśli ma odpowiednie uprawnienia.

Szkoła podstawowa jest także standardowym miejscem, w którym odbywa się kurs i zdaje test na kartę rowerową. Zajęcia prowadzą w tym wypadku nauczyciele, jednak muszą mieć odpowiednie kwalifikacje (art. 9 Karty nauczyciela). Pedagodzy sami dobierają metody szkolenia oraz pomoce dydaktyczne (coraz częściej także materiały multimedialne). Zajęcia może też prowadzić policjant, ale tylko jako osoba uzupełniająca proces dydaktyczny i przekazująca informacje na temat przepisów dla rowerzystów. Jeśli kandydaci na rowerzystów nie są uczniami szkoły podstawowej, uczęszczają wtedy na kurs zorganizowany w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub w wybranym ośrodku szkolenia kierowców. Kursy te są bezpłatne, podobnie jak wydanie karty rowerowej.

Sprawdzanie umiejętności dziecka, które chce zdobyć uprawnienia do jazdy na rowerze, dokonuje przeszkolony z zakresu ruchu drogowego nauczyciel, policjant, egzaminator WORD-u lub instruktor. Egzamin składa się z dwóch części — teoretycznej i praktycznej. Pierwsza to testy na kartę rowerową w formie pisemnej. Po nich następuje część praktyczna, w trakcie której dziecko musi umiejętnie wykonać takie zadania, jak przygotowanie roweru do użytkowania, jazda na wprost, zwracanie uwagi na znaki drogowe, bezpieczna zmiana pasa ruchu, pokonanie ósemki bez podpórek, slalom, ustępowanie pierwszeństwa.
Po pozytywnym zaliczeniu testu na kartę rowerową i zdaniu egzaminu praktycznego dziecko otrzymuje dokument uprawniający do prowadzenia roweru w formie dwustronnego blankietu ze zdjęciem. To jednak jeszcze nie koniec przygotowywania dziecka do bezpiecznej jazdy.

Przepisy dla rowerzystów a bezpieczeństwo

Zdanie testów na kartę rowerową to jedno, a poruszanie się na co dzień w ruchu drogowym to zupełnie inne wyzwanie i nowe niebezpieczeństwa. Jeśli dziecko dobrze opanowało kodeks drogowy, na pewno zwiększy to jego bezpieczeństwo na drodze. Warto jednak zadbać także, aby rower naszej pociechy wyposażony był we wszystkie elementy, które zminimalizują zagrożenia w trakcie jazdy.
Przepisy dla rowerzystów dokładnie określają, jakie wyposażenie powinien mieć każdy rower. Zostało to ujęte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. Nr 997 z 7 września 2012 r. z późniejszymi zmianami). Przede wszystkim powinniśmy koniecznie wyposażyć rower naszego dziecka w co najmniej jedno światło przednie (ciągłe lub migające) oraz w co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe tylne. W tym samym miejscu powinniśmy także zamontować światło tylne migające lub ciągłe. Oczywiście jednym z najistotniejszych elementów jest sprawny hamulec. W rowerze musi być co najmniej jeden, ale bezpieczniej jest zamontować dwa. Konieczne jest także wyposażenie pojazdu w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Ważne jednak, aby dźwięk nie był przeraźliwy. Trzeba też pamiętać, że jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie skrętu ręką, należy wyposażyć pojazd w kierunkowskazy. Dziecko powinno wiedzieć, w jakie elementy obowiązkowe powinien być wyposażony jego rower, ale zdając test na kartę rowerową, zapewne ma takie informacje.
Obowiązkowe wyposażenie roweru to jedno, warto jednak zaopatrzyć nasze dziecko w dodatkowe akcesoria, które zwiększą jego bezpieczeństwo na drodze. Niestety zdane testy na kartę rowerową nie gwarantują, że dziecko zachowa rozsądek w ruchu drogowym (podobnie bywa w przypadku dorosłych kierowców). Warto rozpocząć od skompletowania odpowiedniego stroju dla młodego rowerzysty. Dobrej jakości kask rowerowy to podstawa dla osób w każdym wieku, które jeżdżą na rowerze. Na drodze może przecież zdarzyć się wszystko. Rzeczywistość jest bardziej nieprzewidywalna i niebezpieczna niż sytuacje opisywane w niejednym teście na kartę rowerową. Oprócz kasku warto też pomyśleć o ochraniaczach na kolana i łokcie, które mogą skutecznie uchronić dziecko przed otarciami i skaleczeniami, szczególnie gdy trasy przejazdu biegną nie tylko po drogach utwardzonych. Przy dłuższych wycieczkach dobrze jest ponadto wyposażyć młodego rowerzystę w rękawiczki oraz odpowiednie buty — wygodne i zapewniające ochronę podczas upadku.

Testy na kartę rowerową i egzamin praktyczny to zaledwie początek przygody dziecka z rowerem. Wyjeżdżając na publiczną drogę, nie zawsze będzie pod naszą opieką. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować młodego rowerzystę do bezpiecznej jazdy. Zadany test na kartę rowerową to istotny element przygotowania, ale trzeba też uczyć dziecko właściwych nawyków na drodze oraz przede wszystkim rozsądku i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły