Data modyfikacji:

Kiedy zmienić opony na letnie/zimowe?

Konstrukcja opon samochodowych jest uzależniona od tego, jakie w danej porze roku występują warunki na drogach. W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon, ale dla bezpieczeństwa swojego oraz pozostałych uczestników dróg, powinno się je zawsze zmieniać przed sezonem letnim oraz zimowym. Kiedy dokładnie? Sprawdź.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Dobór opon nie jest trudny i nie wymaga żmudnych analiz. Na rynku dostępne są opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Opony letnie są produkowane ze specjalnej, dość twardej gumy, która jest odporna na wysokie temperatury wynikające z szybkiej jazdy, wysokiej temperatury powietrza i nagrzewającego się asfaltu. W niskich temperaturach staje się ona twarda i traci swoją przyczepność, przez co łatwo wpadamy poślizg na mokrej powierzchni.

Opony letnie mają również zmniejszyć użycie paliwa i generowanie hałasu. Na całkowicie suchej nawierzchni najlepiej sprawdzają gładkie powierzchnie opon, które jednocześnie nie wibrują a co, za tym idzie nie hałasują. Jednak nawet latem zdarzają się opady deszczu, podczas których gładkie opony się nie sprawdzają. W związku z tym, muszą być one wyposażone w specjalne rowki, które odprowadzają wodę z przestrzeni między nawierzchnią a oponą.

Wymiana opon na letnie powinna nastąpić w momencie, gdy temperatury dobowe sięgają powyżej 7 stopni. Wiemy jednak, jak zdradliwa potrafi być pogoda, dlatego należy patrzeć na nią długoterminowo. Jeśli na kolejny miesiąc zapowiadana jest już bardziej wiosenne pogoda, wtedy możesz przystąpić do wymiany. Jeśli w tym przejściowym okresie, planujesz dłuższe wyjazdy, lepiej wykonać je jeszcze na oponach zimowych.

Wymiana opon - Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe są wykonane z miękkiej, elastycznej gumy, która jest odporna na twardnienie w niskich temperaturach. Rodzaj użytego materiału oraz budowa opon sprawiają, że w warunkach letnich stają się one mniej energooszczędne i głośniejsze od letnich. Szybciej się też zużywają. W prawdzie jednorazowy wyjazd im nie zaszkodzi, zużycie będzie minimalnie większe. Gdybyś jednak codziennie jeździł latem na zimówkach, bardzo szybko by się zniszczyły.

Opony zimowe mają bardzo porowatą powierzchnię, a nacięcia na bieżniku muszą być bardzo elastyczne. Taka opona musi mocno zapaść się w śnieg, a następnie wyrzucić go za samochód. Przyjmuje się, że zmiana opon na zimowe powinna nastąpić kiedy dobowe temperatury spadają poniżej 7 stopni, ale najlepiej zrobić to w pierwszej połowie października i nie patrzeć w tym przypadku na temperatury i prognozy.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, pogoda jest zmienna. W okresie jesiennym potrafią występować duże różnice temperatur. O ile jazda w ciepły, jesienny dzień nie zaszkodzi ani nam, ani zimowym oponom, to już spadek temperatury w okolice zera może stanowić zagrożenie, jeśli nasz samochód ma wciąż letnie opony.

Kiedy wymienić opony..., a może nie trzeba robić?

Wymiana opon sezonowych wiąże się z tym, że musimy zakupić dwa komplety, co jest kosztowne i musimy mieć miejsce na przechowywanie tego kompletu, który aktualnie nie jest w użyciu.

Pewnym rozwiązaniem mogą być opony całoroczne, które stanowią kompromis między oponami letnimi i zimowymi. Są wykonane z miękkiej gumy, tak jak opony zimowe, przez co latem będą się szybciej zużywać, oraz mają mniej nacięć na bieżniku od zimówek, przez co gorzej poradzą sobie w śniegu.

Opony całoroczne będą najgorzej radzić sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych, czyli gdy jest bardzo gorąco lub bardzo zimno i pada śnieg. W ostatnich latach nie występują u nas tak trudne warunki, w wielu rejonach zimną nie pada śnieg, a lata nie należą do najcieplejszych. Dużo osób chwali sobie opony całoroczne.

Należy jednak pamiętać, że pogoda może zaskoczyć i powinieneś być na to przygotowany, a najlepiej przygotowany będziesz wtedy, gdy twój samochód będzie miał założone dedykowane opony letnie lub zimowe.

Sprawdź więcej najlepsze oferty dla twojego samochodu

Czeka Cię wymiana opon?