Wybieramy kimono do trenowania japońskich sztuk walki


Japońskie sztuki walki zawsze cieszyły się dużą popularnością ze względu na to, że są to sporty o długoletniej tradycji, które rozwijają zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Rodzajów takich sztuk jest bardzo wiele, jednak w niniejszym artykule skupimy się głównie na karate oraz judo, i to właśnie do nich dobierzemy odpowiednie kimona. 

Japońskie sztuki walki — karate i judo

Karate to sport swoje powstanie zawdzięczający mieszkańcom Okinawy, którzy stworzyli go jako metodę na samoobronę. Nie wolno w nim używać broni. Choć od początku była to metoda walki, to bardzo szybko przerodziła się także w sposób na samodoskonalenie się, między innymi w wyniku przechodzenia przez poszczególne stopnie wtajemniczenia. Mimo że dzisiejsze karate różni się od pierwszych założeń, to spójne jest użycie zarówno nóg, jak i rąk. Istnieje ponad 20 stylów walki karate.

Judo natomiast jest odmiennym stylem walki niż karate i polega na takich zmaganiach z przeciwnikiem, aby jeden z graczy upadł na matę. Trenuje się pady, stosuje dźwignie oraz rzuty przeciwnika. Zawodnik musi się charakteryzować dużą siłą oraz techniką. Jest to sport mniej dynamiczny niż karate. Jednak tym, co łączy obydwie sztuki walki, jest to, że respektuje się przeciwnika, zasady fair play oraz doskonalenie własnej techniki. Cechą wspólną jest także korzystanie przez zawodników ze specjalnych strojów, zwanych kimono.

Kimono do karate — jakie wybrać?

Jedną z najbardziej znanych japońskich sztuk walki jest karate. Jest to bardzo dynamiczny sport, wymaga więc odpowiedniego stroju, który nie będzie krępował ruchów zawodnika. Kimono do karate jest dość luźne i zwyczajowo produkuje się je w kolorze białym. Natomiast kolor pasa do kimona odzwierciedla poziom naszych umiejętności.

Wybierając kimono do karate, przede wszystkim zwracajmy uwagę na jego rozmiar. Rękawy góry nie powinny być dłuższe nić do łokcia, aby nie blokować ruchów. Zarówno bluza, jak i spodnie powinny być wykonane z wysokiej jakości bawełny, która wchłonie pot. Powinny mieć też odpowiednią gramaturę — zbyt duża będzie krepować ruchy, zbyt mała może sprawić, że podczas ćwiczeń materiał się porwie. Spodnie mają wszytą specjalną gumkę w pasie, dzięki której trzymają się w biodrach.

Kimona do karate mają to do siebie, że po kilkunastu praniach mogą się skurczyć. Jest to normalna rzecz, więc trzeba stosować się do zaleceń producenta odnośnie do prania, aby nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pas do kimona nie może być za krótki ani za długi — inaczej będzie nam przeszkadzał. Kimono do karate to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych — wszystko zależy od rozmiaru, rodzaju materiału oraz stopnia zaawansowania danego zawodnika. 

Pasy w karate — jakie są rodzaje?

Pasy w karate są to różnego koloru odznaczenia, które mają za zadanie odzwierciedlić poziom zaawansowania danego zawodnika. Na początek należy wspomnieć, że mimo, że rozróżniamy siedem podstawowych kolorów pasów, to tak naprawdę jeden kolor może dotyczyć dwóch czy nawet czterech stopni zaawansowania. Przede wszystkim mamy rozróżnienie na stopnie uczniowskie określane jako „kyu" (biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy) oraz mistrzowskie „dan" (czarny). W pasach uczniowskich nie ma ograniczeń wiekowych, natomiast w mistrzowskich wiek warunkuje zdobycie kolejnego stopnia. Pasy w karate dzielimy więc na:

biały — pas w karate dla początkujących, którzy nie odbyli więcej niż dwunastu treningów. Jego oznaczenie to 9KYU.

żółty — pas do kimona przeznaczony dla osób, które potrafią już wykonywać podstawowe akcje oraz zapoznały się z prawidłową techniką chwytów i uderzeń. Muszą też uczęszczać na zajęcia przez około trzy miesiące, co daje około 24 treningi. Jego oznaczenie to 8KYU.

• pomarańczowy — pas do kimona, który oznacza, że karateka osiągnął już poziom żółtego, jednak dalej się szkoli i podnosi swoje umiejętności. Jego oznaczenie to 7KYU.

zielony — tak jak w dwóch pozostałych pasach kyu wymagane jest, aby karateka ćwiczył minimum trzy miesiące. Odzwierciedla dalszy rozwój jego umiejętności i przechodzenie na wyższy poziom. Jego oznaczenie to 6 KYU.

niebieski — pas do kimona, który ma niejako dwa stopnie wtajemniczenia: niebieski I i niebieski II.  Wymagane są już duże postępy w technice oraz znajomość przepisów sportu. Jego oznaczenie to  5 KYU I 4 KYU.

brązowy — pas w karate, który dzieli się na trzy stopnie. Pierwsze dwa wymagają około 24 treningów, natomiast trzeci już 32 treningów. Można brać już udział w zawodach organizowanych przez Polski Związek Karate Tradycyjnego. Jego oznaczenia to 3 KYU, 2 KYU oraz 1 KYU.

czarny — najbardziej pożądany pas w karate, przenosi zawodnika na poziom mistrzowski. Dzieli się aż na 10 stopni, w zależności od stażu oraz umiejętności walczącego. Ostatni stopień w tej japońskiej sztuce walki jest nadawany zazwyczaj pośmiertnie. Osoba mająca czarny pas karate musi doskonale znać wszystkie techniki oraz nieustannie dążyć do poprawiania własnych umiejętności. Czynnie bierze udział w zawodach oraz może stać się instruktorem. Wszystkie stopnie są nadawane po osiągnięciu przez karatekę odpowiedniego wieku. Stopnie mają oznaczenia od 1 do 10 DAN.

Kimono judo — jakie wybrać?

Wielu osobom, które lubią japońskie sztuki walki, bardziej podoba się judo niż karate. Aby je uprawiać, potrzebny jest strój, który nazywa się judoga. Kimono judo składa się z trzech części: Joi, Obi oraz Shitibaki. Joi to po prostu góra, która musi być niezwykle wytrzymała, gdyż judo jest sportem, w którym chwyty, unoszenia i rzuty na matę są bardzo częste. Dlatego też kimono judo jest o wiele trwalsze niż kimono do karate. Obi jest pasem do kimona, którym zawodnik przewiązuje się w pasie. Shitibaki to spodnie, które nie mogą kończyć się wyżej niż 5 centymetrów nad kostką. Najważniejsze jest, aby przy wyborze kimona judo dobrać odpowiedni rozmiar.

Kimono nie może być ani za małe, ani za duże. W razie źle dobranego rozmiaru możemy zostać zdyskwalifikowani bądź może ono nam znacznie utrudniać pojedynek.

Materiał, jaki jest używany przy produkcji kimona judo, to bawełna, jednak jest ona specjalnie pleciona oraz musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Włókna plecionki są przeplatane w specjalny sposób, co zwiększa ich trwałość. Nie może ona krępować zawodnika, więc stroje są luźne. Kupując kimono, zostaniemy zapytani o interesującą nas gramaturę materiału przedstawianą w gsm. Może ona przybierać wartości od 450 do 1300 gsm. Im więcej, tym materiał lepszy, a co za tym idzie — droższy. Warto zwrócić uwagę na szwy — najlepiej, aby były one jak najmocniejsze, a szczególnie wzmocnione na ramionach i dekolcie.

Osoba, która chce zakupić swoje pierwsze kimono, będzie stała przed wyborem: pojedyncze czy podwójnie tkane. Dylematem jest, czy wybrać lżejsze, ale za to mniej wytrzymałe kimono, czy lepiej zainwestować w trwałość i liczyć, że przyzwyczaimy się do ciężkiego stroju. Większość osób wybiera drugą opcję, czyli kimono judo podwójnie tkane. Jednak nie zawsze chodzi o trwałość, lecz jeszcze o jedną zależność — kimono podwójne ciężej jest chwycić przeciwnikowi. Może się to okazać kluczowe w ferworze walki. Początkujący zazwyczaj wybierają lżejsze gramatury.

Japońskie sztuki walki uczą wytrwałości, samodyscypliny oraz poszanowania rywala. Dlatego rodzice tak chętnie przyprowadzają swoje pociechy na zajęcia z karate czy judo

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły