Kolczyk w pępku - hit czy kit?

Moda na kolczyki w pępku zapanowała kilkanaście lat temu. Kolczyki do pępka można było zaobserwować u wielu gwiazd muzyki tamtych czasów, na przykład Britney Spears, Janet Jackson czy Jennifer Lopez. Wraz z upływem czasu przekłuwanie pępka przestało być chwilową modą i dziś interesuje raczej zagorzałych fanów piercingu.

Co to jest piercing?


Wspomniany piercing to sztuka ozdabiania ciała przez wykonywanie przekłuć w specyficznych, często nietypowych miejscach. Tego rodzaju zabiegi razem z tatuażami czy wszczepianiem implantów podskórnych zaliczane są do praktyk modyfikacji ciała. 

Techniki wykonywania piercingu pępka

Specjaliści, którzy podejmują się tego typu zabiegów, zwykle stosują trzy metody, aby prawidłowo założyć kolczyki do pępka. Być może niektóre osoby zastanawiają się, czy nie powierzyć tego zadania koleżance czy koledze, który amatorsko zajmuje się piercingiem. Z pewnością nie jest to dobry pomysł. Tylko w profesjonalnym gabinecie panują sterylne warunki, dzięki którym podczas zabiegu nie dojdzie do zakażenia. Komplikacje wynikające z niedopilnowania higieny mogą być bardzo kłopotliwe w skutkach. Dlatego warto bardzo starannie wybrać miejsce, w którym zamierzamy skorzystać z usług piercingu.
 1. Do najczęstszych technik zakładania kolczyków do pępka zalicza się przekłuwanie skóry tuż nad pępkiem, od góry do dołu. Dzięki temu pępek zostaje nienaruszony.
 2. Rzadziej praktykowaną metodą jest wykonanie nakłucia pod pępkiem.
 3. Dopuszcza się także umieszczanie kolczyków do pępka z jego lewej lub prawej strony. Warto jednak wiedzieć, że takie nakłucie goi się znacznie dłużej i może prowadzić do wystąpienia niepożądanych infekcji.

 4. Przed rozpoczęciem zabiegu należy porozmawiać z piercerem na temat doboru najlepszej metody.

Kolczyki piercing — jak wygląda ich pierwsze założenie?

Po starannej dezynfekcji skóry i oznaczeniu miejsca przekłucia piercer używa specjalnych szczypiec, którymi podtrzymuje wybraną partię skóry.

Następnie sięga po igłę z wenflonem, aby założyć kolczyki piercing, a więc specjalnie wybraną do tego celu biżuterię. Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale też nie jest bardzo bolesny.

Po jego wykonaniu warto porozmawiać z profesjonalistą na temat pielęgnacji przekłutego pępka, po to aby przyśpieszyć gojenie i zapobiec powstawaniu infekcji.

Jak pielęgnować skórę po piercingu?

Po wykonaniu zabiegu piercingu, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.
 • Okolice pępka należy przemywać roztworem z soli.
 • Można także sięgnąć po Octenisept, czyli antyseptyczny płyn na skórę i błony śluzowe. Preparat rozpyla się w odległości około dwudziestu centymetrów od ciała.
 • Poza tym do pielęgnacji rany po przekłuciu używa się szarego mydła, lecz nie należy pozostawiać go na skórze na dłużej niż pół minuty. Wszelkie pozostałości z mydła, szczególnie te zgromadzone wokół kolczyków do pępka, trzeba starannie usuwać.
 • Ranę suszymy jednorazowym ręcznikiem papierowym lub chusteczką. Ręczniki wykonane z materiału są zbyt szorstkie, a na ich powierzchni znajdują się bakterie, które powodują zakażenie. Włókna tekstylne mogą zahaczyć o kolczyki piercing, co prowadzi do wystąpienia obrzęku i zaczerwienienia, o bólu nie wspominając.
 • Po wykonaniu przekłucia mogą wystąpić podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego warto sięgnąć po antybiotyki w maści, aby nie dopuścić do ewentualnej infekcji. Dobrym wyborem będzie Neomycyna lub Tribiotic, który można kupić w saszetkach. Skórę należy smarować przez tydzień kilka razy dziennie, omijając kolczyki do pępka.
 • Jeśli objawy nie ustąpią, trzeba bezzwłocznie odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.
 • Podczas procesu gojenia kolczyki do pępka trzeba delikatnie obracać, aby nie przylgnął do nich skrzep krwi.
 • Należy unikać stresu, alkoholu oraz palenia papierosów. Ta ostatnia używka znacznie wydłuża proces gojenia się rany.

Kolczyki piercing — jakie wybrać?

Kolczyk w pępku ma być ozdobą. Osoby, które mają wykonany piercing, chętnie eksponują brzuch z tym biżuteryjnym dodatkiem. Wybór wzorów i kolorów uzależniony jest oczywiście od indywidualnych preferencji. Zwolennicy tego typu ozdób mogą wybierać spośród setek modeli.

Złote kolczyki do pępka to bardzo dobry wybór ze względu na szlachetny metal, z którego zostały wykonane. Nie powodują one uczuleń i podrażnień, w przeciwieństwie do biżuterii wykonanej z tworzyw sztucznych, która często zwiera w składzie nikiel.

Niektóre osoby są uczulone na ten metal. Jeśli kolczyki douszne z niklem wywołują opuchliznę i zaczerwienia, założenie kolczyków piercing z tym pierwiastkiem w składzie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Warto zainwestować w szlachetne materiały, które charakteryzują się precyzją wykonania i niezwykłą trwałością.  

Złote kolczyki do pępka mogą być wspaniałym prezentem dla osób zainteresowanych piercingiem. Jeśli ciepły kolor złota nam nie odpowiada, można zdecydować się na znacznie tańsze srebro.
Wśród osób mających przekłuty pępek jest spora grupa, która lubi eksperymentować z wzorami, kolorami i często decyduje się na zmienianie ozdób. Złote kolczyki do pępka nie wywołują reakcji alergicznych, są więc naprawdę bezpiecznym produktem. Dlatego wybór tego kruszcu do pierwszej ozdoby do pępka wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Jeśli rana zagoi się prawidłowo, można sięgnąć po tańsze zamienniki wykonane z tworzyw sztucznych i dobierać je w zależności od stroju czy upodobań.

Złote kolczyki do pępka — dozwolone w ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy z rzeczy, do których przywykły na co dzień, trzeba będzie w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy zrezygnować.

Kobieta, która ma przekłuty pępek, może zastanawiać się, czy wymiana syntetycznych tworzyw na rzecz złotych kolczyków do pępka jest dobrym rozwiązaniem.

Chociaż jest to szlachetny i dobry gatunkowo kruszec, należy raczej sięgnąć po sztyfty wykonane z teflonu. Charakteryzuje się on elastycznością i nie trzeba zdejmować go podczas badania ultrasonograficznego.

Może zdarzyć się tak, że lekarz prowadzący odradzi noszenie tego rodzaju biżuterii w czasie ciąży lub podczas porodu, ponieważ piercing może być przeszkodą w wykonaniu cesarskiego cięcia.

Podsumowanie

Zwolenników piercingu nie trzeba przekonywać do tej formy ozdabiania ciała. Przeciwnicy, którzy pozostają sceptyczni, mogą dać się skusić pięknem złotych kolczyków do pępka lub zainteresować się ogromnym wyborem biżuterii wykonanej z tańszych materiałów. Na korzyść przekłuwania pępka na pewno przemawia to, że kolczyk można w dowolnym momencie zdjąć, a po nakłuciu nie zostaje ślad czy blizna.

Chociaż piercing pępka na samym początku wymaga nieco uwagi i sterylnych warunków, z czasem przestaje być problematyczny, a osoba, która zdecydowała się na tę formę ozdabiania ciała, może z dumą prezentować swój brzuch z uroczym biżuteryjnym dodatkiem.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo