Kominek koza, czy tradycjny piec? Ogrzewanie domu kominkiem bez tajemnic

Tlący się w kominku ogień wprowadza do domu nieprawdopodobną, przytulną atmosferę. Wyobrażając sobie długie, zimowe wieczory w towarzystwie kominka, każdy z nas chciałby go mieć w swoim domu, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Kominek koza to alternatywne rozwiązanie dla każdego wnętrza.

Koza- kominek dla małych wnętrz

Kominek koza to rodzaj pieca wolnostojącego. Pomimo swoich niewielkich gabarytów, potrafi porządnie wspomagać ogrzewanie domu w sezonie grzewczym. Na rynku znajdziemy kozy głównie w czarnym kolorze. Ich design potrafi być naprawdę zachwycający. Ten rodzaj piecyka nie tylko da wam ciepło w zimne dni, ale nada wyjątkowego charakteru wnętrzu waszego domu, mieszkania

Ogrzewanie domu kominkiem- jaki piec wybrać? 

Do kompleksowego ogrzewania wszystkich wnętrz domu, zdecydowanie lepiej nada się tradycyjny kominek. Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia, o której trzeba myśleć już na etapie budowy domu, czy urządzania mieszkania. To odpowiedni czas, by podjąć decyzję, czym chcemy ogrzewać nasz dom.

Montaż kominków tradycyjnych w gotowych mieszkaniach bywa problematyczny, czasochłonny i pochłania ogromne sumy pieniędzy. Jeśli w waszym domu nie da się zainstalować normalnego pieca ze względu na obecność innego sytemu grzewczego, kominek koza może być doskonałym rozwiązaniem dla was.

Zalety i wady tradycyjnego kominka

Kominek potrzebuje naprawdę dużo przestrzeni. Nie nadaje się do małych wnętrz. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie estetyczne, ale o funkcjonalność. Kominek, który będzie miał za mało miejsca, będzie rozprowadzał ciepło w chaotyczny i nierówny sposób.

Ogrzewanie domu kominkiem szybko może stać się powodem do waszej frustracji. Z czasem wokół niego będzie gromadził się bałagan, który codziennie trzeba porządkować. Drewno na opał i wszelkie rozpałki będą zajmowały dużo przestrzeni i potrzebują odpowiedniego miejsca do przechowywania. Dodatkowymi minusami jest pył i sadza, która może pojawić się w waszym domu.

Montaż tradycyjnego kominka to kosztowne przedsięwzięcie. Bez względu na to, czy zdecydujecie się na niego w trakcie budowy, czy później podczas generalnego remontu, pochłonie on duże nakłady waszych oszczędności.

Powietrze z kominka DGP jest rozprowadzane konwekcyjnie. Powoduje to stałą cyrkulację powietrza, która może być męcząca dla domowników alergików. 
Jednocześnie kominek tradycyjny jest w stanie zastąpić centralne ogrzewanie w przeciwieństwie do kominka kozy. Dodatkowo kominek można połączyć z systemem ogrzewania wody, co zdecydowanie obniży wysokość rachunków w twoim domu. Kominek koza nie nadaje się do takich rozwiązań. 

Ogrzewanie domu kominkiem to dobre rozwiązanie dla dużych domów, które wykorzystają pełnię możliwości, jakie daje posiadanie tego typu pieca. Jeśli nie macie zamiaru tworzyć systemu grzewczego w swoim domu, zdecydujcie się na mniejszy, wolnostojący piecyk.

Koza – kominek wolnostojący

Piecyki tego typu są znacznie tańsze w eksploatacji. Również ich montaż nie wymaga dużego budżetu. Kominek koza jest w stanie uświetnić każde wnętrze. Możecie zabrać ją ze sobą wszędzie, przestawić do innego pomieszczenia, czy zabrać ze sobą w przypadku przeprowadzki.

Koza- kominek sezonowy

Koza wolnostojąca może wspomóc centralny system ogrzewania w trakcie sezonu. Zużywany w niej opał, czyli drewno, nie jest drogie, a dodatkowo jest to ekologiczne paliwo, które nie zaszkodzi środowisku.  Wybór kozy musicie uzależnić od rodzaju wnętrza, któremu ma służyć i natężeniu ciepła jakie chcecie osiągnąć. 

Koza- kominek wolnostojący, oddaje ciepło z każdej strony. Jej przód i góra grzeją poprzez promieniowanie, a tył i boczne ścianki poprzez konwekcję. Chcąc ogrzać duże pomieszczenie, zdecydujcie się na piec żeliwny. Tego typu piecyk ustawiony w centralnej kondygnacji domu, jest w stanie rozprowadzać ciepło w każdym jego zakamarku.

Jeśli chcesz, by twój kominek koza był jedynie funkcjonalną ozdobą domu, zdecyduj się na piec wykonany ze stali. Ich design często wygląda bardziej nowocześnie, niż żeliwne propozycje, a dostarcza tyle samo ciepła. Doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, zarówno jasnych, jak i ciemnych.
Bezpieczna koza- kominek wolnostojący i jego wymagania montażowe
Kominek koza wymaga dostępu do szybu kominowego. Podłoże, które się pod nim znajduje musi być niepalne. Dla bezpieczeństwa dzieci, piecyk można osłonić blaszanymi płytami. W pomieszczeniu, w którym znajduje się koza, musi panować stała cyrkulacja powietrza, czy nie doprowadzić do zaczadzenia.
Pamiętajcie, że zbyt duża powierzchnia szybki kominka kozy może być przyczyną przegrzanie pomieszczenia.

Podsumowanie

Sezon grzewczy rozpocznie się już niebawem. Ogrzewanie domu kominkiem, może być stałym, rozległym systemem, który zapewni wam ciepłą temperaturę otoczenia i wody. 

Koza- kominek wolnostojący pomoże wam dogrzać mieszkanie i obniżyć rachunki za centralne ogrzewanie. Dostosujcie kominkowe rozwiązanie do swoich możliwości i oczekiwań. Kominek w domu to wspaniała rzecz i warto poważnie zastanowić się nad jego montażem

Autor: Nadia Pietrzak

pompa ciepła

Montaż pompy ciepła: poradnik

2021-09-21
Pompy ciepła cieszą się rosnącym zainteresowaniem, pomimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji. Docenia się walory ekologiczne pomp ciepła, ale inwestorów interesują głównie korzyści finansowe w postaci zmniejszenia kosztów ogrzewania domu oraz atrakcyjnych form dofinansowania inwestycji. Warunkiem wykorzystania tych możliwości jest prawidłowy montaż pompy ciepła. Jak powinien przebiegać i na co należy zwrócić uwagę?
gaźnik

Ażurowa zabudowa pieca gazowego. Jak wykonać?

2021-09-21
W wielu łazienkach czy kuchniach znajdują się dwufunkcyjne piecyki gazowe, które pełnią odpowiadają za grzanie wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewanie wody w kranach. Zajmują one sporo miejsca w pomieszczeniach, które z reguły są ciasne, a ich niezbyt atrakcyjny wygląd nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. W związku z tym wiele osób chciałby zabudować piecyk gazowy? Czy jest to dopuszczalne? Jak wykonać ażurową zabudowę pieca gazowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
biokominek pod telewizorem

Biokominek pod telewizorem: czy to dobry pomysł? Poradnik

2021-09-06
Biokominek to idealna alternatywa dla klasycznego kominka, opalanego drewnem. Najpiękniej prezentuje się w centralnej części salonu, czyli tej, która najczęściej jest zajęta przez telewizor. Czy można połączyć te dwa elementy w wystroju wnętrz? Wyjaśniamy, czy zamontowanie biokominka pod telewizorem jest możliwe, a przede wszystkim bezpieczne.
bojler

Jaki bojler wybrać?

2021-09-02
Elektryczny bojler do podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest prostym w montażu i efektywnym źródłem ciepłej wody w mieszkaniu lub niewielkim domu jednorodzinnym. Do wyboru mamy klasyczne bojlery pojemnościowe ogrzewające zapas np. 100 l wody, wystarczający dla 4-osobowej rodziny, albo nowoczesne wielopunktowe podgrzewacze przepływowe, ogrzewające wodę na bieżąco. Te pierwsze zajmują nieco więcej miejsca z racji dużego zbiornika, ale za to są tanie i można je podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego. Z kolei ogrzewacze przepływowe, jeśli mają być efektywne, muszą być podłączane do gniazda trójfazowego. To, jaki bojler wybrać, zależy zatem od liczby domowników, dostępnego miejsca oraz parametrów instalacji elektrycznej.
panele fotowoltaiczne

Ranking paneli fotowoltaicznych. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

2021-08-26
Uczciwy ranking paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju i sposobu użytkowania instalacji. Wybierając fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego, w pierwszej kolejności istotne będą kwestie techniczne, takie jak moc nominalna i wymiary paneli, a następnie rodzaj kryształów, osprzęt i wytrzymałość. Oprócz tego ważna jest renoma producenta oraz okres gwarancji, które pośrednio świadczą o jakości i trwałości produktu. Kwestia opłacalności ewentualnego wyboru paneli difacjalnych, czyli produkujących energię również ze światła odbitego od spodu paneli, również jest indywidualna i zależy od miejsca instalacji i kąta ustawienia.
kolektor słoneczny

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Poradnik krok po kroku

2021-08-16
Kolektor słoneczny służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domu. Najpopularniejszym sposobem jego połączenia z instalacją w domu jest zastosowanie czynnika grzewczego, najczęściej roztworu glikolu, który nagrzewa się w kolektorze, a później oddaje ciepło do zbiornika z wodą przez wymiennik. Innym rozwiązaniem są solarne ogrzewacze wody, które podłącza się bezpośrednio do instalacji wodnej – woda z kolektora płynie w instalacji. Oto krótka instrukcja jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera i jakie dodatkowe elementy instalacji, oprócz samego kolektora, należy zakupić. Pamiętajmy jednak, aby w razie wątpliwości skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.