Kominki elektryczne – elegancja czy kicz?

Ogień trzaskający w kominku stwarza intymny, romantyczny, a także rodzinny nastrój w naszym salonie i w całym domu. Kominki są tradycyjnym elementem systemu ogrzewania w domach. Od lat dzięki nim w okresie zimowym możemy zapewnić sobie pożądany poziom komfortu cieplnego. W nowoczesnym budownictwie kominki najczęściej spełniają wyłącznie funkcję dekoracyjną czy co najwyżej wspierają system ogrzewania, lecz nie są jego jedynym elementem. Nowoczesne kominki elektryczne dają szerokie możliwości zastosowania nawet w mieszkania w blokach z wielkiej płyty, w których nie ma możliwości opracowania właściwego systemu odprowadzania dymu. Czy jednak takie elementy wyposażenia nie są kiczowate? Czy wybierając kominki, ceny powinny być dla nas istotnym czynnikiem wyboru? 

Jak działają kominki elektryczne?

Zasadniczo tradycyjny kominek podłączony jest do ciągu kominowego. Pali się w nim drewnem lub innym paliwem stałym, które po spaleniu wytwarza popiół oraz dym. Efektem spalania jest ciepło, które za pomocą odpowiednich rur może zostać rozprowadzone po pomieszczeniach mieszkalnych naszego domu.

W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, korzystając z ich elektrycznych odpowiedników, nie trzeba opracowywać wraz z kominiarzem systemu wentylacyjnego odprowadzającego dym powstający przy spalaniu drewna. Po prostu w ogóle nie mamy do czynienia z dymem, wybierając tego rodzaju kominki. Ceny kominków elektrycznych są obecnie na tyle przystępne, że zakup nie będzie bardzo obciążał budżetu przeznaczonego na remont.

Przy okazji kominki elektryczne cieszą się obecnie ogromną popularnością. Stanowią realną alternatywę dla wszystkich, którzy chcieliby spędzać długie zimowe wieczory przy blasku  ognia palącego się w kominku, a jednocześnie nie chcą inwestować w instalację kominową lub nie mają możliwości jej wykonania, ponieważ mieszkają w bloku z wielkiej płyty.

Elegancja czy kicz?

Z pewnością dla wielu kominki zasilane energią elektryczną, a nie takie, w których pali się drewno, będą kiczowate. Inni będą zafascynowani takim elementem wyposażenia dowolnego wnętrza i uniwersalnością jego zastosowania. Kominek elektryczny naścienny w nowocześnie urządzonym salonie lub sypialni w stylu góralskiej chaty może prezentować się elegancko i okazale. Będzie namiastką domowego ogniska wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania skomplikowanej instalacji kominkowej i zamontowania prawdziwego kominka. Poza tym takie kominki ceny mają znacznie bardziej przystępne dla przeciętnego kupującego. 

W kominkach elektrycznych ogień i dym są uzyskiwane dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, która pozwoliła na otrzymanie wiernej imitacji prawdziwego paleniska. Trójwymiarowy efekt płomieni, żarzące się polany drewna lub brykietu — do wyboru dla klienta — nie ustępują niczym prawdziwym, tradycyjnym kominkom. 

Jaki kominek wybrać?

Jeśli wybieramy elektryczne kominki, cena nie powinna być dla nas najbardziej istotnym czynnikiem decydującym o zakupie. Musimy wiedzieć, czy będą one pełnić funkcję dekoracji, czy też mają także wspierać system ogrzewania. W tym drugim wypadku należy więc zastanowić się nad doborem kominka elektrycznego naściennego lub wolnostojącego o odpowiednich parametrach grzewczych. Powinien mieć on termowentylatory lub grzałki do rozprowadzania ciepła, o mocy 1‒2 kW.

Do nabycia wśród kominków zasilanych energią elektryczną są następujące rodzaje:

- naścienne, przeznaczone  do montażu na ścianie lub w specjalnie przygotowanej do tego celu wnęce;

- do zabudowy, które dają ogromne możliwości aranżacyjne;

- wolnostojące, pozwalające na dowolne przemieszczanie ich w pomieszczeniach domowych;

- narożne, przeznaczone do montażu w rogu pokoju;

- z obudową, składające się z wkładu kominkowego oraz obudowy, nie wymagają montażu.

Dekoracyjny kominek elektryczny naścienny może dawać bardzo realistyczny obraz ognia. Jeśli jesteśmy skłonni zapłacić za kominki cenę wyższą od przeciętnej, uzyskamy efekt płomieni 3D, a generowana we wnętrzu kominka za pomocą ultradźwięków mgła wodna podświetlona diodami LED będzie imitowała dym, jaki powstawałby przy tradycyjnym palenisku. Do wyboru kupujący mają kominki z efektem żarzących się polan drewnianych lub brykietu.

W sklepach można wybrać kominek sterowany ręcznie lub zdalnie przy użyciu dołączanego przez producenta pilota.

Czynnikiem, który powinien być podstawą do podjęcia decyzji zakupowej przy wyborze kominka elektrycznego naściennego lub wolnostojącego, będzie zużycie energii elektrycznej. W przypadku kominków pełniących funkcję jedynie dekoracyjną rachunki za prąd nie będą zbyt duże. Kominek świeci z mocą od 60 do nawet 400 W i zużywa tyle prądu ile włączone jednocześnie 2‒3 żarówki. Jeśli jednak kominek elektryczny ma ogrzewać mieszkanie, to element grzewczy w takim urządzeniu zwykle ma moc około 2000 W. Wydatki na prąd zwiększą się więc znacznie w przypadku długotrwałego używania kominka. 

Zalety kominków elektrycznych

W porównaniu z tradycyjnymi kominkami egzemplarze zasilane prądem są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Pozwalają wmurować w ścianę kominek bez konieczności ingerowania w instalację kominową i wentylacyjną. W rezultacie możemy umieścić kominek wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam na to ochota i gdzie będzie możliwe podłączenie go do sieci energetycznej.

Wystarczy tylko gniazdo elektryczne. W sklepach dostępne są nawet modele, które można dowolnie przemieszczać z miejsca na miejsce i kreować przytulną atmosferę w pomieszczeniach, w których w danym momencie tego chcemy. Takie kominki występują bowiem w wersjach wolnostojących i przeznaczonych do zabudowy. Te ostatnie wymagać będą specjalistycznego montażu i pewnych prac remontowych.

Poza tym kominki elektryczne nie wymagają doprowadzania paliwa, jak w przypadku kominków gazowych, albo budowania komina i miejsca na składowanie opału. Dlatego mogą sobie na niego z powodzeniem pozwolić rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych, szeregówkach czy w domach wielorodzinnych.

Bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa użytkowania kominków elektrycznych. Nie ma przy nich ryzyka pożaru, mogą być użytkowane w domach, w których są małe dzieci, bez narażania ich na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Wszystkie te cechy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju kominków. Cena tych urządzeń jest zróżnicowana. Można kupić najprostszy kominek elektryczny naścienny za niską kwotę, jak również zaawansowany kominek z efektem płomieni 3D, który będzie kilka razy droższy. 

Koszty inwestycji

Chcąc kupić kominek elektryczny, należy liczyć się z inwestycją rzędu od 300 do nawet 4000 zł i więcej w zależności od modelu, wielkości i mocy kominka. Niemniej odchodzą przy tym koszty montażu i wykonania instalacji kominowej.

Eksploatacja w przypadku elektrycznych odpowiedników kominków tradycyjnych będzie nieco droższa, jeśli chcielibyśmy uzyskać podobne właściwości grzewcze. Przyjmując jednak, że kominek będzie służył nam głównie jako element dekoracyjny i dodatkowe źródło ciepła, rachunki za energię elektryczną nie powinny być zbyt wysokie.  

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły