Kompaktowe klimatyzatory


Wentylatory tradycyjne były przez wiele lat najlepszym sposobem na walkę z wysoką temperaturą. Działanie wiatraków jest oparte na wykorzystaniu śmigła, które wytwarza chłodne nawiewy powietrza. Urządzenia te wciąż cieszą się sporą popularnością, choć ich współczesna konkurencja jest znacznie większa. Nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych wiatraków mogą stanowić przenośne klimatyzatory czy klimatyzacja stacjonarna. Czy takie urządzenia gwarantują lepsze rezultaty w czasie pracy?

Klimatyzator przenośny — działanie, istotne parametry

Klimatyzacja od zawsze cieszyła się dużą popularnością, a rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie możemy korzystać ze specjalnych klimatyzatorów przenośnych. Oczywiście  urządzenia te mają liczne parametry, które istotnie wpływają na sposób ich działania. Czym powinniśmy się kierować, aby znaleźć najlepszy klimatyzator?

Jedną z najważniejszych informacji będzie wysokość tzw. mocy chłodniczej. Parametr ten jest najczęściej wyrażony w kilowatach (1 kilowat = 1000 watów), a wyższa wartość oznacza bardziej wydajną pracę urządzenia. Większość modeli ma moc chłodniczą w przedziale 2‒4 kW. Dla uproszczenia wyliczeń możemy przyjąć, że urządzenie o mocy mniejszej niż 3 kW będzie wystarczające do ochłodzenia powierzchni nieprzekraczającej 25 metrów kwadratowych. Jeśli chcemy wykorzystać klimatyzator przenośny do bardziej intensywnej pracy, warto zdecydować się na urządzenie o większej mocy chłodniczej.

Drugim istotnym parametrem są dostępne tryby pracy, ponieważ urządzenia te zazwyczaj nie służą wyłącznie do chłodzenia powietrza. Spora część klimatyzatorów przenośnych umożliwia także nawilżanie, ogrzewanie oraz osuszanie powietrza. Urządzenia sprzedawane przez renomowanych producentów powinny zawierać dodatkowe funkcje, dzięki czemu sam klimatyzator staje się maszyną wielofunkcyjną.

Musimy wziąć pod uwagę, że każdy klimatyzator przenośny w czasie działania emituje dźwięk. Czynnik ten będzie szczególnie istotny w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Poziom maksymalnego natężenia dźwięku nie jest regulowany przez żadne normy, choć wysoka emisja może być dla nas bardzo niekomfortowa. Dlatego warto zdecydować się na urządzenie, które emituje dźwięk o natężeniu niższym niż 55‒60 decybeli.

Klimatyzacja pokojowa — orzeźwiająca bryza o każdej porze dnia i nocy

Montaż klimatyzacji stałej jest kolejną alternatywą, która pozwala nam ograniczyć uciążliwe oddziaływanie wysokich temperatur. Ten rodzaj klimatyzacji jest często spotykany w pokojach hotelowych, aby goście mogli dostosować warunki panujące w pokoju do swoich preferencji.

Klimatyzacja pokojowa zostaje zainstalowana na jednej ze ścian, a zmiana ustawień urządzenia odbywa się przy użyciu specjalnego pilota. Jakie ustawienia mają największe znaczenie podczas użytkowania klimatyzacji? Oczywiście najbardziej znaczącą funkcją będzie regulacja temperatury powietrza. 

Producenci zazwyczaj programują swoje maszyny w taki sposób, aby wspomniana regulacja odbywała się z przybliżeniem do jednego stopnia Celsjusza. Ważny jest także zakres dostępnych temperatur. Jeśli nie mamy dużych wymagań dotyczących temperatury powietrza, warto zdecydować się na urządzenie mające regulację w przedziale 20‒30 stopni Celsjusza.

Czy montaż klimatyzacji jest skomplikowany? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie bez omówienia schematu działania klimatyzacji pokojowej. Cała instalacja składa się z dwóch części — jedną jest wspomniane urządzenie montowane na ścianie, a druga znajduję się na zewnątrz budynku. Obie części zostały połączone w taki sposób, aby wewnętrzna gwarantowała napływ schłodzonego powietrza oraz pochłaniała ciepło, które następnie zostaje odprowadzone do urządzenia znajdującego się po zewnętrznej stronie.

Co warto wiedzieć o klimatyzacji pokojowej? Bardzo częstą cechą tych urządzeń jest głośna praca wentylatora, co istotnie wpływa na natężenie emitowanego dźwięku. Przed podjęciem decyzji o montażu klimatyzacji musimy pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z wszelkimi parametrami wybranego systemu. Nowsze urządzenia zostały wyposażone w udoskonalone elementy, dzięki czemu praca klimatyzacji jest znacznie cichsza. 

Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym zamierzamy zainstalować cały system. Założenie wygląda następująco — większa moc urządzenia sprawia, że obie części mogą znajdować się w większym oddaleniu od siebie. Dopuszczalna odległość powinna zostać podana przez producenta, a stosowną informację możemy znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Klimatyzacja pokojowa jest urządzeniem bardzo podatnym na działanie różnorakich czynników, dlatego podczas montażu klimatyzacji należy bezwzględnie przestrzegać pewnych założeń. Urządzenie nie powinno znajdować się w sąsiedztwie telewizora oraz innych radioodbiorników. Musimy także uważać na urządzenia emitujące ciepło (kaloryfery, grzejniki), ponieważ mogą one zakłócić pracę klimatyzacji.

Klimatyzator przenośny czy klimatyzacja pokojowa — które urządzenie warto wybrać?

Otrzymaliśmy już najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania dwóch rodzajów klimatyzacji. Nadszedł więc odpowiedni moment, aby podsumować opisane urządzenia.

Klimatyzatory przenośne są bardzo praktycznymi urządzeniami, które doskonale radzą sobie ze schładzaniem powietrza w pomieszczeniach o wielkości do 25 metrów kwadratowych. Oczywiście droższe modele mogą działać na większej powierzchni, ale ich cena sprawia, że zakup urządzenia staje się poważnym wydatkiem. Montaż klimatyzacji polega jedynie na podłączeniu urządzenia do gniazdka elektrycznego, co jest niezwykle użytecznym rozwiązaniem.

Klimatyzacja stacjonarna działa oczywiście na określonym obszarze, a więc nie mamy możliwości przenoszenia systemu. Niemniej jednak urządzenie wykazuje niezwykle efektywne działanie, a doskonałym przykładem będzie opisana możliwość regulacji temperatury powietrza z dokładnością do jednego stopnia. Montaż klimatyzacji zakłada instalację dwuczęściowego systemu, który zostanie połączony dzięki wykorzystaniu miedzianych przewodów.

Na zakończenie warto dowiedzieć się nieco o kosztach związanych z zakupem oraz eksploatacją poszczególnych urządzeń. Klimatyzatory przenośne mają mocno zróżnicowany przedział cenowy, ale większość modeli możemy nabyć za cenę wynoszącą około 1200‒1700 złotych. Oczywiście ostateczna wartość urządzenia jest zależna od poszczególnych parametrów. Eksploatacja takiego klimatyzatora wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej, co musi zostać wkalkulowane w koszty.

Stacjonarny klimatyzator jest znacznie droższym przedsięwzięciem, ponieważ ceny urządzeń wynoszą minimum 2 tysiące złotych, a najdroższe systemy to koszt nawet 10 tysięcy złotych. Należy podkreślić, że taki klimatyzator jest długofalową inwestycją, która zapewni nam stały komfort w miejscu zamieszkania lub pracy. Jeśli zdecydujemy się na instalację całego systemu, zadbajmy także o profesjonalny montaż urządzenia, aby zyskać stuprocentową pewność, że klimatyzacja będzie działać prawidłowo.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły