Data publikacji:

Komputery Apple otrzymają nowy system macOS Mojave 

Apple na konferencji deweloperskiej WWDC przedstawiło zupełnie nowy system operacyjny macOS Mojave, który został przygotowany z myślą o komputerach przenośnych, jak i stacjonarnych. Oprócz odmienionego wyglądu wprowadzono kilka ciekawych funkcji. Czy korzystanie z macOS będzie łatwiejsze? 

System macOS Mojave 10.14 z nowym ciemniejszym motywem 

Na dzień przed konferencją WWDC w internecie pojawiło się kilka przecieków dotyczących nowego systemu operacyjnego. Rzeczywiście, plotki się potwierdziły i nowy macOS otrzymał nazwę Mojave. W tym roku Apple nie próżnowało i komputery na nowej aktualizacji na pewno zyskają. Tryb ciemny był wyczekiwany przez użytkowników od dłuższego czasu. Wszystkie okna systemowe będą teraz czarne. Apple zdecydowało się ujednolicić system operacyjny, dlatego także programy innych producentów będą w ciemniejszym kolorze. Do wyboru będzie wciąż dotychczasowy tryb jasny, który będzie można włączyć, bądź wyłączyć z poziomu ustawień.

Zmiana może wydawać się jedynie kosmetyczna, ale codzienne użytkowanie będzie o wiele przyjemniejsze. Czarny motyw uzupełniają tapety, które będą dostosowywać się do pory dnia. Pracując przez cały dzień na komputerze będzie można zobaczyć jak zmienia się oświetlenie. Mała rzecz, a cieszy! 

Nowy system operacyjny będzie miał kilka przydatnych funkcji 

Praca z wieloma plikami zwykle kończy się wielkim bałaganem na biurku komputera. Sam wielokrotnie zmagałem się z tym problemem, ale najwyraźniej Apple znalazło na to złoty środek. W macOS Mojave pliki będą grupowane według rodzaju. Dla przykładu wszystkie dokumenty będą pogrupowane pod jednym zbiorem, klikając na niego uzyskasz natychmiastowy dostęp. Pliki można grupować również według własnych upodobań. To rozwiązanie może się sprawdzić doskonale. 

Finder w nowym systemie operacyjnym jest nie tylko czarny, ale również jeszcze łatwiejszy w obsłudze. Klikając na wybrany plik można natychmiast dokonać jego edycji bez konieczności włączania programu. Dla przykładu wybrane zdjęcia możesz z łatwością obrócić i dodać do nich znak wodny. Po prawej stronie będą wyświetlać się także szczegółowe metadane. Możliwość zastosowania szybkich akcji do większych grup plików powinna wpłynąć na produktywność. 

Na komputerach z macOS bardzo przydatną funkcją jest wykonywanie zrzutów ekranu. W Mojave zostały one jeszcze bardziej usprawnione. Po zrobieniu zdjęcia wybranego obszaru, obraz natychmiast znajdzie się w prawnym dolnym rogu ekranu. Klikając na niego będzie można dokonać szybkiej edycji, aby następnie przenieść go do wybranego miejsca. Po uruchomieniu odpowiedniego skrótu pojawi się kilka możliwości do wykonywania zrzutu. Apple po raz pierwszy umożliwia nagrywanie ekranu lub jego wybranego obszaru. Nie trzeba już instalować żadnych zewnętrznych programów. 

Prywatność na komputerach ma być jeszcze lepiej chroniona. Nowy macOS będzie za każdym razem pytał o dostęp programu do kamery czy mikrofonu. W Safari pojawi się system zapobiegający śledzeniu. Każda akcja zostanie szczegółowo sprawdzona. Widać, że niedawno wprowadzone RODO zainspirowało Apple do wprowadzenia lepszych zabezpieczeń. 

Synergia pomiędzy urządzeniami mobilnymi, a komputerem jeszcze lepsza 

Ekosystem Apple w porównaniu do konkurencji działa bardzo sprawnie. Wykonując daną czynność na komputerze można było ją kontynuować na telefonie. Możliwości były duże, ale  amerykański producent postanowił je rozszerzyć. Mojave umożliwi skanowanie dokumentów i wykonywanie zdjęć bezpośrednio do Maila, Notatek, Pages, Keynote, Numbers i wielu innych. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że do tego będziesz używać kamery z twojego iPhone’a lub iPada. Wystarczy zrobić urządzeniem zdjęcie, a plik pojawi się bezpośrednio w programie. Teraz można jeszcze lepiej wykorzystać możliwości współpracy. Na pewno to może sprawdzić się w pracy biurowej, a także u uczniów i studentów. W komunikacji pomogą czaty grupowe przy pomocy Face Time. Do jednej rozmowy maksymalnie mogą dołączyć aż 32 osoby. Spotkania biznesowe, rodzinne czy towarzyskie będą jeszcze łatwiejsze do zorganizowania. 

AppStore został przeprojektowany 

Najpopularniejszy sklep z aplikacjami obchodzi swoje dziesiąte urodziny, dlatego Apple postanowiło go trochę odświeżyć. Nowy AppStore swoim wyglądem przypomina ten z systemu iOS 11. Na głównym ekranie będą wyświetlać się propozycje ciekawych aplikacji. Ich wyszukiwanie ma być także intuicyjne i zdecydowanie łatwiejsze. Trzeba przyznać, że nowy AppStore na macOS prezentuje się naprawdę nieźle. Podczas prezentacji na WWDC zapowiedziano także, że do sklepu trafią takie aplikacje jak Microsoft Office 365 czy Adobe Lightroom CC

Aplikacje systemowe wzbogacone zostały o te znane z mobilnych urządzeń. Użytkownicy otrzymają dostęp do Giełdy, Notatek głosowych, Domu a także aplikacji News, która wciąż nie jest dostępna w Polsce. Tim Cook zapowiedział, że powoli na komputery Mac będą implementowane aplikacje z iOS. Apple nie pójdzie śladami Microsoftu i przynajmniej na razie nie ujednolici aplikacji mobilnych z tymi przeznaczonymi na komputery. Można się spodziewać, że w przyszłym roku inne firmy zaczną dopiero wprowadzać takie rozwiązania. 

MacOS Mojave jest już dostępny do pobrania dla osób posiadający konta deweloperskie. Pozostali użytkownicy mogą zapisać się do publicznych beta testów. Dla wszystkich system operacyjny będzie udostępniony tej jesieni. 

Przeczytaj więcej o nowym systemie iOS 12. 

Autor: Bartłomiej Mazurek 

Przeczytaj również