Data modyfikacji:

Krokomierz – jak działa, ile kosztuje i dlaczego warto go mieć?


Siedzenie jest gorsze niż palenie – tak twierdzą naukowcy. Dlatego zacznij więcej chodzić. Dorosły człowiek dziennie powinien przebyć ok. 10 tys. kroków. Jak to zmierzyć? Krokomierzem.

Jak działa licznik kroków?


Krokomierz (inaczej pedometr) to gadżet mający monitorować aktywność i motywować do dalszych aktywności fizycznych. Jego podstawowe zadanie to liczenie kroków. Tym samym wskazuje on  jak mało aktywny lub zdrowy tryb życia prowadzimy. Warto tu zaznaczyć, że dziennie należy pokonać minimum 10 tysięcy kroków. Krokomierz nawet w podstawowej wersji, pokaże przemierzony dystans, spalone kalorie i oczywiście liczbę wykonanych kroków. Nowoczesny pedometr zawiera mnóstwo elektroniki i bazuje na akcelerometrze trójosiowym. Cechuje go doskonała dokładność, a więc i wiarygodność pomiarów.

Jaki krokomierz wybrać?


Na rynku znajdują się trzy podstawowe rodzaje krokomierzy. Różnią się pod względem funkcji i cech samego wyglądu. Zaczynając od najtańszych, prostych, kończąc na designerskich projektach znanych marek.

1. Krokomierz na rękę


Licznik kroków w podstawowej wersji. Wyglądem przypomina bransoletkę lub zegarek, więc spokojnie możesz go nosić na co dzień do szkoły czy pracy. Jest tanią i prostą wersją krokomierza. Niektóre modele posiadają dodatkowo wbudowany kompas, który przyda się miłośnikom spacerów po lesie.

2. Krokomierz na rękę z zegarkiem


Odliczanie kroków i czasu to główne zadania tego gadżetu. Zwykle posiadają dodatkowe funkcjonalności takie jak stoper czy timer. Z racji typu urządzenia (2w1) jest po prostu wygodny. Nie musisz pamiętać o zamianie klasycznego zegarka na krokomierz przed wyjściem na spacer czy trening.

3. Krokomierz do paska


Ten rodzaj krokomierza Przypina się do paska przy spodniach, więc możesz go łatwo ukryć pod ubraniem. Niektóre są na tyle małe, że można spokojnie nosić je w kieszeni. Nie rzucają się w oczy. Sporą zaletą tego typu urządzeń są dość duże wyświetlacze, dzięki którym nawet będąc w ruchu, bez problemu odczytasz statystki. Niektóre modele posiadają ulepszenia, na przykład wejście USB lub radio. Produkt dostępny jest na rynku w wielu wariantach kolorystycznych. Ze względu na najmniej rozbudowaną formę są najmniej awaryjne i najprostsze w obsłudze.

Jak wybrać odpowiedni krokomierz?

Szeroka gama modeli dostępnych w sprzedaży nie ułatwia wyboru. W związku z tym, przed zakupem najlepiej przemyśleć, jaki sposób noszenia urządzenia jest dla ciebie najwygodniejszy oraz jakie funkcję są najważniejsze. Zwróć również uwagę na tryb życia, jaki prowadzisz. Jeżeli jesteś kanapowcem, wybierz krokomierz z dodatkowymi funkcjami motywującymi do działania (np. urządzenie przypominające sygnałem dźwiękowym, że nadszedł czas na odrobinę ruchu). Jeżeli uprawiasz sport, ważne jest, aby sprzęt wytrzymał nurkowanie, wspinaczki górskie czy jazdę na rowerze po bezdrożach (sprawdź poziom wodoodporności i zabezpieczeń przed pyłami).

Skontroluj funkcje wyświetlacza, jego czułość, rodzaje podświetlenia, sprawdź intuicyjność rozmieszczenia przycisków. Zwracaj też uwagę na dokładność wykonywanych pomiarów. Bardziej szczegółowe statystyki gwarantują urządzenia rozbudowane i dostosowane do różnego rodzaju aktywności. Najtańsze i najprostsze liczniki mogą się nie nadawać do obliczeń podczas biegu (kroki mogą być dublowane).

Ceny krokomierzy


Krokomierz to dobra inwestycja. Oczywiście, im więcej funkcji, tym wyższa cena, ale zakup tego typu sprzętu traktuj jako inwestycję we własne zdrowie. Najtańsze urządzenia z tych przypinanych do paska (wyłącznie licznik kroków) można kupić za kilkanaście złotych. Niestety, takie krokomierze zwykle są toporne, niedokładne i awaryjne. Naręczne opaski bez zegarka (pomiar kroków, spalonych kalorii, przemierzony dystans) to wydatek rzędu 100-150 zł. Aby kupić zegarek z krokomierzem, należy nastawić się na koszt nawet kilkuset złotych. Najwięcej kosztują smartwatche, bo nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście, we wszystkich rodzajach krokomierzy dużą rolę odgrywają marki. Im bardziej ceniona i gwarantująca jakość oraz obsługę posprzedażową, tym wyższa cena.

Istnieją też aplikacje, które liczą kroki i które nawet za darmo możesz ściągnąć na swój telefon. Minusy? Porównując wyniki z aplikacji i profesjonalnych krokomierzy, zauważysz, jak bardzo są niedokładne. Do tego dochodzi szybciej rozładowująca się bateria w telefonie Poza tym pedometr ma za zadanie zliczać wszystkie pokonywane przez ciebie kroki, także te, które nabijasz, np. idąc do toalety w pracy. Czy zabierasz ze sobą telefon? No właśnie.

Autor: Katarzyna Sałamacha

Przeczytaj więcej:

ile razy w tygodniu ćwiczyć

Ile razy w tygodniu powinno się ćwiczyć?

2020-09-23
Zastanawiasz się, jak często ćwiczyć, aby osiągnąć wymarzone efekty? Zależy to nie tylko od twojej kondycji i umiejętności, ale również od rodzaju wysiłku. Zarówno zbyt rzadki, jak i zbyt częsty trening może mieć niekorzystne skutki. Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Sprawdź w artykule!
ile kroków dziennie

Ile kroków dziennie powinnaś robić?

2020-09-21
Chodzenie nie jest specjalnie docenianą aktywnością fizyczną, tymczasem jest ono nie tylko przyjemne, ale też bardzo ważne dla zdrowia. Dowiedz się, ile kroków dziennie należy robić według WHO, zapoznaj się ze wszystkimi korzyściami chodzenia i sprawdź, jak chodzić więcej na co dzień.
weekend w górach

Weekend w górach. We dwoje lub z rodziną

2020-09-21
Gdzie na weekend w góry? Do wyboru masz wiele opcji. Jeśli szukasz sposobu na budżetowy wypad lub na romantyczny weekend w górach we dwoje, zobacz kilka propozycji na ciekawe wędrówki w czterech najpopularniejszych polskich pasmach.
morze zimą

Dlaczego warto spędzić zimę nad morzem?

2020-09-14
Chcesz wyjechać nad Bałtyk, ale zatłoczone plaże i kurorty pełne turystów to nie twoja bajka? Wybierz się nad morze zimą. To dobry sposób, aby poznać Wybrzeże z zupełnie innej strony – malowniczy nadmorski pejzaż przyprószony śniegiem może być równie zachwycający, jak w letnim wydaniu. Zobacz, dlaczego warto wybrać się zimą nad morze oraz jak spędzić czas nad Bałtykiem, gdy plażowanie odpada.
kobieta

Trening dna miednicy – najlepsze ćwiczenia

2020-09-11
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o ich kondycję – zdziwisz się, jak wiele zmieni się dzięki regularnym treningom dna miednicy.
skarpety do biegania

Jak wybrać skarpety do biegania? Szukamy idealnych skarpet biegowych

2020-09-11
Uwielbiasz biegać, ale nie wiesz, jakie skarpety treningowe wybrać? Nic straconego. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz skarpety do biegania, które zapewnią ci wsparcie podczas każdego treningu.