Data modyfikacji:

Krokomierz – jak działa, ile kosztuje i dlaczego warto go mieć?


Siedzenie jest gorsze niż palenie – tak twierdzą naukowcy. Dlatego zacznij więcej chodzić. Dorosły człowiek dziennie powinien przebyć ok. 10 tys. kroków. Jak to zmierzyć? Krokomierzem.

Jak działa licznik kroków?


Krokomierz (inaczej pedometr) to gadżet mający monitorować aktywność i motywować do dalszych aktywności fizycznych. Jego podstawowe zadanie to liczenie kroków. Tym samym wskazuje on  jak mało aktywny lub zdrowy tryb życia prowadzimy. Warto tu zaznaczyć, że dziennie należy pokonać minimum 10 tysięcy kroków. Krokomierz nawet w podstawowej wersji, pokaże przemierzony dystans, spalone kalorie i oczywiście liczbę wykonanych kroków. Nowoczesny pedometr zawiera mnóstwo elektroniki i bazuje na akcelerometrze trójosiowym. Cechuje go doskonała dokładność, a więc i wiarygodność pomiarów.

Jaki krokomierz wybrać?


Na rynku znajdują się trzy podstawowe rodzaje krokomierzy. Różnią się pod względem funkcji i cech samego wyglądu. Zaczynając od najtańszych, prostych, kończąc na designerskich projektach znanych marek.

1. Krokomierz na rękę


Licznik kroków w podstawowej wersji. Wyglądem przypomina bransoletkę lub zegarek, więc spokojnie możesz go nosić na co dzień do szkoły czy pracy. Jest tanią i prostą wersją krokomierza. Niektóre modele posiadają dodatkowo wbudowany kompas, który przyda się miłośnikom spacerów po lesie.

2. Krokomierz na rękę z zegarkiem


Odliczanie kroków i czasu to główne zadania tego gadżetu. Zwykle posiadają dodatkowe funkcjonalności takie jak stoper czy timer. Z racji typu urządzenia (2w1) jest po prostu wygodny. Nie musisz pamiętać o zamianie klasycznego zegarka na krokomierz przed wyjściem na spacer czy trening.

3. Krokomierz do paska


Ten rodzaj krokomierza Przypina się do paska przy spodniach, więc możesz go łatwo ukryć pod ubraniem. Niektóre są na tyle małe, że można spokojnie nosić je w kieszeni. Nie rzucają się w oczy. Sporą zaletą tego typu urządzeń są dość duże wyświetlacze, dzięki którym nawet będąc w ruchu, bez problemu odczytasz statystki. Niektóre modele posiadają ulepszenia, na przykład wejście USB lub radio. Produkt dostępny jest na rynku w wielu wariantach kolorystycznych. Ze względu na najmniej rozbudowaną formę są najmniej awaryjne i najprostsze w obsłudze.

Jak wybrać odpowiedni krokomierz?

Szeroka gama modeli dostępnych w sprzedaży nie ułatwia wyboru. W związku z tym, przed zakupem najlepiej przemyśleć, jaki sposób noszenia urządzenia jest dla ciebie najwygodniejszy oraz jakie funkcję są najważniejsze. Zwróć również uwagę na tryb życia, jaki prowadzisz. Jeżeli jesteś kanapowcem, wybierz krokomierz z dodatkowymi funkcjami motywującymi do działania (np. urządzenie przypominające sygnałem dźwiękowym, że nadszedł czas na odrobinę ruchu). Jeżeli uprawiasz sport, ważne jest, aby sprzęt wytrzymał nurkowanie, wspinaczki górskie czy jazdę na rowerze po bezdrożach (sprawdź poziom wodoodporności i zabezpieczeń przed pyłami).

Skontroluj funkcje wyświetlacza, jego czułość, rodzaje podświetlenia, sprawdź intuicyjność rozmieszczenia przycisków. Zwracaj też uwagę na dokładność wykonywanych pomiarów. Bardziej szczegółowe statystyki gwarantują urządzenia rozbudowane i dostosowane do różnego rodzaju aktywności. Najtańsze i najprostsze liczniki mogą się nie nadawać do obliczeń podczas biegu (kroki mogą być dublowane).

Ceny krokomierzy


Krokomierz to dobra inwestycja. Oczywiście, im więcej funkcji, tym wyższa cena, ale zakup tego typu sprzętu traktuj jako inwestycję we własne zdrowie. Najtańsze urządzenia z tych przypinanych do paska (wyłącznie licznik kroków) można kupić za kilkanaście złotych. Niestety, takie krokomierze zwykle są toporne, niedokładne i awaryjne. Naręczne opaski bez zegarka (pomiar kroków, spalonych kalorii, przemierzony dystans) to wydatek rzędu 100-150 zł. Aby kupić zegarek z krokomierzem, należy nastawić się na koszt nawet kilkuset złotych. Najwięcej kosztują smartwatche, bo nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście, we wszystkich rodzajach krokomierzy dużą rolę odgrywają marki. Im bardziej ceniona i gwarantująca jakość oraz obsługę posprzedażową, tym wyższa cena.

Istnieją też aplikacje, które liczą kroki i które nawet za darmo możesz ściągnąć na swój telefon. Minusy? Porównując wyniki z aplikacji i profesjonalnych krokomierzy, zauważysz, jak bardzo są niedokładne. Do tego dochodzi szybciej rozładowująca się bateria w telefonie Poza tym pedometr ma za zadanie zliczać wszystkie pokonywane przez ciebie kroki, także te, które nabijasz, np. idąc do toalety w pracy. Czy zabierasz ze sobą telefon? No właśnie.

Autor: Katarzyna Sałamacha

Przeczytaj więcej:

praktyczny prezent na dzień matki

Prezent na Dzień Matki

2021-05-16
Zbliża się 26 maja, czyli święto wszystkich Mam. To dzień wyjątkowy, w którym warto docenić mamy za trud, jaki włożyły w nasze wychowanie, nieustanną opiekę, czułość i miłość. Warto przygotować coś, co na długo pozostanie w pamięci, pozwoli mamom poczuć się wyjątkowo.
glikogen jak uzupełnić

Glikogen – jak go uzupełnić? Jakie funkcje pełni?

2021-05-16
Glikogen jest jak paliwo dla mięśni, dlatego o jego poziom powinni troszczyć się przede wszystkim sportowcy. Dbając o jego zapas, możesz odbyć dłuższy i bardziej efektywny trening. Dowiedz się, co to jest glikogen i jak go uzupełnić.
okulary rowerowe

Okulary rowerowe: jakie wybrać?

2021-05-14
Okulary rowerowe to jeden z tych elementów ekwipunku rowerzysty, który nie jest obowiązkowy, ale znacznie wpływa na komfort jazdy. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prosty. W i nternecie znajdziesz wiele okularów na rower, które są niezdrowe dla oczu, a ich konstrukcja wręcz utrudnia jazdę rowerem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okularów rowerowych? Jakie przyciemnienie wybrać? Czy istnieją korekcyjne okulary rowerowe? Przeczytaj nasz artykuł.
buty do biegania

Buty do biegania po asfalcie: jakie wybrać?

2021-05-13
Mówi się, że sport to zdrowie. Aby jednak aktywność fizyczna nie tylko przynosiła oczekiwane rezultaty, ale także była bezpieczna, niezbędne jest odpowiednie obuwie. Zaczynasz swoją przygodę z przebieżkami po miejskich ulicach? Sprawdź, jakie buty do biegania po asfalcie wybrać!
rączki do roweru

Jakie rączki do roweru kupić? Wybieramy najlepsze chwyty do roweru

2021-05-13
Rączki do roweru stanowią kluczowy element układu kierowniczego każdego jednośladu. Mają one znaczący wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Gripy, rączki czy też chwyty, bo tak inaczej określane są elementy, które mają za zadanie zapewnić rowerzyście komfort jazdy, są aspektem, na który wiele osób zwraca uwagę podczas zakupu roweru. Jak więc wybrać odpowiednie rączki do roweru? Czym powinny się charakteryzować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
dzieci na rowerach

Rower dla 10-latka. Jaki rower dla chłopca i dziewczynki w wieku 10 lat?

2021-05-13
Planujesz zakup roweru dla 10-latka? Łatwo się pogubić w imponującej ofercie rynkowej. Podpowiadamy więc, jak wybrać rower dla chłopca w wieku 10 lat i rower dla dziewczynki 10-letniej. Na co zwrócić uwagę i jakie parametry techniczne są istotne – sprawdzamy.