Data modyfikacji:

Królik miniaturka – cena, warunki hodowli, rasy

Ile żyje królik miniaturka? Co je? Jaką klatkę kupić? – Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące królików miniaturek znajdziesz w naszym artykule. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu uroczemu zwierzątku i podpowiedzieć, jak o nie dbać. Jeśli chcecie przygarnąć takiego pupila, przeczytajcie nasz poradnik.
królik
Ulubione małe zwierzątko dzieci to chomik, ale pewnie na drugim miejscu pod względem popularności znalazłby się królik. Warto dobrać zwierzątko do swojego stylu życia, warunków finansowych i mieszkaniowych oraz charakteru dzieci.

Królik  domowy milusiński

Wśród amatorów zwierząt domowych panuje powszechne przekonanie, iż królik jest zwierzątkiem niewymagającym i nie potrzeba mu wiele, by czuł się komfortowo. Prawda wygląda nieco inaczej. Tak jak każde stworzenie, królik potrzebuje odpowiednich warunków, które my jako właściciele musimy mu zapewnić.

Króliki miniaturki potrzebują dużo uwagi, ale jeśli dobrze zaaklimatyzują się w nowym otoczeniu to szybko przyzwyczają się i nie będą sprawiały problemów. Najistotniejszą sprawą jest zadbanie o odpowiednią klatkę i stworzenie wybiegu, gdzie nasz królik będzie mógł swobodnie się poruszać. W obrębie tej przestrzeni należy zabezpieczyć kable i urządzenia elektroniczne oraz wszystkie inne przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone.

Przed kupnem królika należy upewnić się, czy żaden z domowników nie cierpi na alergię na sierść zwierząt. Zastanów się także, czy w domu jest wystarczająco dużo miejsca, a w tobie dużo cierpliwości, której będziesz potrzebował mieszkając z królikiem pod jednym dachem.


Królik miniaturka – cena

Kwota jaką zapłacimy za zwierzątko waha się między 30-150 złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z wyposażeniem przeznaczonym dla zwierzątka. 

Klatka i akcesoria

Podstawą wyprawki dla królika jest przestronna klatka z odpowiednią wyściółką. Najlepiej sprawdzają się trociny połączone z sianem, w których królik będzie mógł uwić sobie gniazdo. Wyściółka nie jest droga - kosztuje kilka złotych.

Ceny klatek zależą od rozmiarów i wahają się między 50 zł a 190 zł. Jeśli chcecie zapewnić królikowi dodatkowy luksus w postaci króliczego domku, musicie przygotować swój portfel na wydatek w granicach 200 zł. 

Pokarm dla królików

Karmy dla królików to sucha karma w postaci granulatu lub mieszanka ziaren, owoców i ziół. Średnia cena za kilogram karmy dobrej jakości to około 20 zł. Króliki są także amatorami świeżych warzyw, owoców i traw. Zdrowa dieta dla twojego podopiecznego nie będzie nadwyrężała twojego portfela. 

Najpopularniejsze rasy królików miniaturek

Rasa i pochodzenie królika miniaturki z pewnością mają wpływ na cenę młodego osobnika. Oryginalne rasy – takie jak królik szynszylowy, angora czy popularny baranek – nie należą do najtańszych. Jeśli stawiamy na rasę, możemy poszukać odpowiedniej hodowli, która zagwarantuje nam pochodzenie zwierzęcia zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Hodowla jest jednak kosztowna. Jeśli nie zależy wam na czystości rasy, pamiętajcie, że istnieje możliwość zaadoptowania królika lub przygarnięcia go, np. od znajomych czy sąsiadów. W waszej kieszeni może zostać niemała kwota, a jednocześnie zwierzątko zyska odpowiedni, troskliwy dom.

Królik Baranek

Królik miniaturka rasy baranek to jeden z najczęściej wybieranych. Bez trudu znajdziecie je w większości sklepów zoologicznych. Baranki są nieco cięższe niż inne miniaturki, a charakterystyczne dla nich są długie, oklapnięte uszy. To wyjątkowo uroczy królik miniaturka. Cena jaką zapłacimy za zwierzątko zależy od odmiany. Na rynku dostępne są króliczki w odmianie krótko- i długowłosej.

Angor

Angor miniaturka to kolejna rozchwytywana rasa. Te króliki są rozpoznawalne dzięki swojej długiej sierści i krótkim sterczącym uszom. Decydując się na tę rasę musimy pamiętać o szczególnej pielęgnacji, jakiej wymaga futerko tych królików. Częste wyczesywanie, a nawet strzyżenie są niezbędne

Hotot

Królik miniaturka Hotot to rzadko spotykana odmiana, ale jednocześnie jedna z najciekawszych. Charakterystyczna dla tych królików jest biała sierść i czarne obwódki wokół oczu. Jest to niezwykle pogodna rasa, która uwielbia zabawy i ruch. Króliki rasy Hotot są niezwykle inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami codziennego życia.

Dlaczego króliki miniaturki są tak popularne?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, króliki miniaturki stały się rozpoznawalne na całym świecie. Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy po raz pierwszy hodowano króliki w domu, jednak tradycja opieki nad tymi zwierzętami rozpoczęła się już w średniowieczu. Prawdziwy boom na te urocze futrzaki wybuchł w XIX wieku, kiedy pojawiła się powszechna moda na posiadanie zwierząt domowych. 

Z czasem króliki przestały być blisko człowieka tylko ze względu na dostarczanie futra i pokarmu. Coraz popularniejsze stawały się wystawy królików rasowych, przez które wzrastało zapotrzebowanie na coraz to nowsze odmiany miniaturek. Rasy modyfikowano tak, by posiadały wszystkie pożądane cechy zwierzęcia domowego i zachwycały swoją urodą.

Dziś fankami króliczych miniaturek są nie tylko dzieci, ale także dorośli. Na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, znajdziecie mnóstwo zdjęć uroczych królików. Wiele z nich jest już sławnych i posiadają własne konta oraz profile.

Tekst: Nadia Pietrzak