Data publikacji:

Krótka rzecz o malarstwie, czyli dlaczego warto kupować obrazy ręcznie malowane

Obrazy ręcznie malowane, to nie tylko płótno pokryte mnóstwem farby, zawieszone na ścianie. Jest to połączenie ogromnej pracy, samozaparcia, pasji i czasu. Niestety w obecnych czasach służą głównie do dekoracji eleganckich pomieszczeń. Co stało się ze sztuką i dlaczego dziś już tak niewielu maluje tak jak kiedyś? Po jakiej rynkowej cenie można kupić obrazy? Jaki obraz do pokoju dziennego, a jaki do sypialni jest najlepszy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej. 

Malarstwo kiedyś i dziś

Smutna prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach bardziej opłaca się zostać malarzem pokojowym niż malarzem artystą – pozycja znaczenia sztuki malarskiej bardzo spadła. Obecnie większe zastosowanie mają wszelkie grafiki wykonywane komputerowo. Przyczyną tego jest fakt, że są mniej pracochłonne, mniej kosztowne, a obsługi programów graficznych łatwiej jest się nauczyć niż wszystkich technik malarskich. 

Malarze artyści byli w bardzo zamierzchłych czasach bardzo cenionymi postaciami. Przez swoją pracę  dostarczali rozrywki szlacheckim i królewskim dworom. Malowali zwykle na zamówienie – portrety, okoliczne pejzaże czy spotkania towarzyskie. Z większym szczęściem, niektórym z nich udawało się zostać nadwornym malarzem. Pechowcy, musieli nacieszyć się zyskiem, jaki przynosiły im ich pracownie, a jak to bywa w każdym biznesie „Raz na wozie, raz pod wozem”. Co lepsi, bardziej wykształceni malarze potrafili się utrzymać z lekcji dawanych początkującym adeptom tej sztuki.

A teraz?

Obecnie życie malarzy również nie jest usłane różami. Niestety prawdziwych koneserów sztuki również pozostało niewielu. Jak wynika z wielu rankingów, gorzej sprzedaje się sztuka nowoczesna, obrazy z przekazem artysty. Po za tym wystarczy popatrzeć po ścianach salonów Waszych znajomych, rodziny – w ilu z nich widzieliście sztukę współczesną? Podejrzewam, że w większości przypadków odpowiedź będzie: w niewielu lub w ogóle. Niewielu również rozumie sztukę współczesną i między innymi dlatego się nią nie interesuje. 

Jakie obrazy wybrać do poszczególnych pomieszczeń? 

Techniki 

Zanim przeczytacie o obrazach do pokojów, które będą dopasowane do ich funkcji, warto przeczytać o kilku podstawowych technikach malarskich, ponieważ mają one duże znaczenie przy wyborze obrazów. Obrazy ręcznie malowane na płótnie, wykonywane farbą olejną lub akrylem zazwyczaj oprawia się w ciężkie drewniane, najczęściej również pozłacane ramy, dzięki którym obraz wygląda na dwa razy większy. Jeśli macie zamiar powiesić na ścianach więcej niż jeden taki obraz, dobrze jest dobrać do siebie takie, o różnej kompozycji, tematyce i formacie. W ten sposób salon nie będzie wyglądał jak muzealne pomieszczenie.

Natomiast jeśli chodzi o malowanie gwaszem lub akwarelą, to podkładem dla tych obrazów jest po prostu specjalny papier. Takie obrazy najlepiej wyglądają w delikatnych i skromnych, oszklonych ramkach z passe-partout (to ta kartonowa ramka wokół obrazka, stosowana bardzo często w przypadku umieszczania w antyramach). Ten typ obrazów jest dużo bardziej klasyczny i akurat w tym przypadku lepiej wyglądają jeśli ramki mają podobne wymiary. W ten sposób obrazy, do pokoju wprowadzają delikatną nutkę galeriowego stylu.

Obrazy do pokoju dziennego

Najlepiej wybrać coś pasującego do wnętrza. Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie kolorystyki ale również kompozycję obrazu – dynamiczna kompozycja obrazu będzie pasować do wnętrza o stonowanych, ale jasnych barwach. W ten sposób nada ona pomieszczeniu drapieżności i delikatnie je ożywi. Nie powinno się jednak wieszać obrazów ręcznie malowanych o dwóch różnych technikach malowania, na przykład jeśli zdecydujemy się na obraz wykonany na płótnie farbą olejną, który zwykle wiesza się w ciężkiej drewnianej oprawie, nie powinniśmy już wieszać koło niego akwareli, ponieważ będzie ona wyglądać przy nim bardzo skromnie.
 
Jeśli kolorystyka ścian salonu utrzymywana jest raczej w ciemnych szarościach czy błękitach, dla rozświetlenia pokoju warto zainwestować w dynamiczny obraz raczej w ciepłych odcieniach, może to być na przykład pejzaż z ujętym ruchem lub wielobarwna nowoczesna abstrakcja. 

Obrazy do jadalni 

Do jadalni zwykle bardzo pasuje coś co nie odwraca uwagi od jedzenia, a wręcz przeciwnie, skupia na nim zmysł wzroku i potęguje jego doznania. Co więc powiesić na ścianie w kuchni? Martwa natura? Jak najbardziej! Namalowane połówki owoców? Bardzo proszę! Ogrodowa roślinność w ciekawej perspektywie? Naturalnie! A może orientalne targowisko, na którym królują warzywa i przyprawy? Czemu nie?! Wszystko co kojarzy nam się z jedzeniem będzie jak najbardziej nadające się do powieszenia w kuchni lub jadalni. Jednak pamiętajmy, że jadalnia to miejsce rodzinnych spotkań, spokoju, odpoczynku po całym dniu pracy, więc lepiej wybrać obraz o kompozycji statycznej, który doda posiłkowi więcej spokoju.

Obrazy do sypialni

Obrazy ręcznie malowane, umiejscawiane w sypialni to zwykle ciężki wybór. Niestety tutaj już liczą się Wasze preferencje, bo to Wy wypoczywacie w tym pomieszczeniu. To od Was zależy również, gdzie chcielibyście obraz umieścić – wiele osób decyduje się na powieszenie go nad łóżkiem, ale wcale nie mniejsza liczba kupujących lubi mieć obraz na wprost swojego wzroku. Jeśli traktujecie sypialnie jako główne miejsce odpoczynku i szukacie w nim błogiego spokoju, wskazane są wszelkiej maści krajobrazy, pejzaże, a nawet statyczne kwiatowe kompozycje. Ale niektórzy od sypialni oczekują nie tylko błogiego spokoju. I właśnie tym osobom, którzy pragną pobudzenia ciała i ducha w wiadomy wszystkim sposób, proponuję nie tylko odważne akty, ale i zmysłowe ujęcia dłoni, stóp lub frywolne abstrakcje.

Obrazy ręcznie malowane, wybierane do pomieszczeń, są tak różne jak wyobrażenie ich właścicieli, mam jednak nadzieję, że udało mi się choćby w minimalnym stopniu ułatwić Wam wybór obrazu do pokoi w Waszych domach.


Autor: Marta Nowak