Kilka książek, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat

Historie fabularne wciąż wiodą prym na półkach w bibliotece i chociaż lubimy czytać proste opowieści dla zabicia czasu czy też zwykłej rozrywki to czasami szukamy literatury ambitniejszej. Wtedy możemy zwrócić się w stronę klasyki i autorów uważanych za wybitnych, ale możemy też skierować swoje zainteresowanie w stronę dokumentów, biografii, przewodników, czyli całej gamy książek po angielsku nazywanych po prostu „non-fiction” (u nas nazywana „literaturą faktu”, chociaż to nie jest tak dobre określenie). Poniżej przedstawiam kilka subiektywnych wyborów „literatury faktu”, którą uważam za wartą przeczytania i poszerzającą horyzonty.

Jon Krakauer „Wszystko za Everest”

Krakauer to znany wspinacz wysokogórski i dziennikarz. W roku 1996 udał się wraz ze zorganizowaną wyprawą zdobywać szczyt najwyższej góry świata, aby opisać postępującą komercjalizację tej góry. Tego samego dnia, kiedy przeprowadzali atak na szczyt na Everescie rozpętała się burza, w wyniku której życie straciło wielu ludzi. Wydarzenia z tamtego dnia miały miejsce 20 lat temu, ale wciąż budzą wiele emocji wśród miłośników gór, a sama książka wywołała wiele kontrowersji w alpinistycznym świecie. Warto przeczytać tę książkę, gdyż mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jak wysokość wpływa na ludzki organizm i jak człowiek zachowuje się w tak zwanej „strefie śmierci” (powyżej 8000 m npm). Krakauer bardzo rzeczowo i dokładnie stara się opisać bieg wydarzeń, dzięki czemu możemy wnikliwie przeanalizować co stało się owego feralnego dnia na szczycie Everestu.

Thor Heyerdahl „Wyprawa Kon-Tiki”

Zdecydowanie bardziej pozytywny wydźwięk ma książka norweskiego etnografa Thora Heyerdahla, który postanowił swoje teorie przetestować w praktyce. Jego zdaniem ludy zamieszkujące obecną Polinezję są potomkami Inków i przybyli tam z Ameryki Południowej na tratwach wykonanych z drewna balsa. Podstawą jego teorii był podobny język, którym posługiwała się zarówno ludność Polinezji jak i Wysp Wielkanocnych oraz prymitywne ludy Ameryki Południowej. Dodatkowo odnalazł on podobieństwo pomiędzy rzeźbami wykonywanymi przez wszystkich tych tubylców. „Wyprawa Kon-Tiki” to dokumentacja jego podróży na tratwie z Peru do wysp Puka Puka w celu potwierdzenia swoich teorii. Całość napisana jest niezwykle lekko i czyta się to z zapartym tchem. Oprócz książki, Heyerdahl kręcił również film podczas swojej wyprawy, który został nagrodzony Oscarem w 1951 w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny".

Polecane biografie

Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza

od 26,36
Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza
Opinia od Aleksandra2019-01-31 Czapkinsa poznał chyba każdy kto usłyszał o jego historii związanej z górą Nanga, książka wprowadza nas w życie Tomka, pozwala poznać jego stronę medalu, miłość ogromną jaka podarował swojej pasji i walkę o to by spełnić swoje dążenie do celu, piękna książka do której uwielbiam wracać

BECOMING MOJA HISTORIA

od 26,85
BECOMING MOJA HISTORIA
Opinia od jerzy2019-02-14 ok

Pełnia życia - Agnieszka Maciąg

od 41,90
Pełnia życia - Agnieszka Maciąg
Opinia od m adamska2016-11-26 Ciekawie napisana. Niczym autobiografia Pani Agnieszki - personalna opowieść o wydarzeniach, które przeżyła i które pozwoliły jej zrozumieć życie. Książka niczym biblia - drogowskaz wskazujący właściwy kierunek, ale i błędy życiowe jednak nie jako porażki tylko jako życiowe doświadczenie. Nic nie dzieje się bez powodu. Wszystko co nas spotyka...

Władcy Polski

od 48,81
Władcy Polski
Opinia od Jan2019-01-18 Świetna książka o naszych władcach. Napisana przez fachowców w interesujący, nie szablonowy sposób i unikających w swoim dziele "polityki historycznej".

Moja walka o prawdę. Wyznania byłego księdza

od 34,93
Moja walka o prawdę. Wyznania byłego księdza
Opinia od Mariusz2018-11-26 Książka ciekawie napisane. Dobrze spisane przemyślenia i przeżycia. Ujawnia "ciemną stronę" Kościoła. Widać, że autor chciałby, aby Kościół "wrócił do swoich podstaw", czyli do Ewangelizacji, a nie "nabijania kabzy" i "mówienia, co chcą usłyszeć". Czy w książce jest "mowa nienawiści"? Jeżeli uznamy za to cytaty z Pisma Świętego, to tak. Minus...

Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia

od 23,80
Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia
Opinia od Magdalena_W2019-01-02 Generalnie książka jest ok chociaż czasami wieje nudą. Za dużo jak dla mnie głupich fragmentów np. o masturbacji... Niektóre przemyślenia autora fajne ale większość opinii skrajna. Książki jeszcze "nie zmęczyłam" w całości.

Gdańsk jako wspólnota

od 22,10
Gdańsk jako wspólnota
Opinia od Wiktor2019-02-12 Wszystko jest jak należy. Polecam.

Wyspiański Dopóki starczy życia - Monika Śliwińska

od 28,54
Wyspiański Dopóki starczy życia - Monika Śliwińska
Opinia od Ewa2018-12-21 Książka ładnie wydana, dużo stron. Dość jasny druk. Zafascynowana przebogatym dorobkiem Wyspiańskiego, który umarł w wieku zaledwie 38 lat, kupiłam na prezent. Nie czytałam, podczytywałam. Książka jest dla Taty, mam nadzieję, że mu się spodoba.

Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 1-3

od 77,77
Archipelag GUŁag 1918-1956. Tom 1-3
Opinia od zenon2016-11-24 Jeśli masz przeczytać w swoim życiu tylko 10 książek to jedną z nich po prostu musi być "Archipelag GUŁag". Leczy na zawsze z miłości do komunizmu, chorych idei i utopii, pozwala zrozumieć w jakim miejscu znajduje się nasza Polska i jakie zagrożenie czyha na nią ze wschodu, choć wschodni sąsiad przy pomocy propagandy i dezinformacji zawsze...

Mój ojciec Pablo Escobar Juan Pablo Escobar

od 23,40
Mój ojciec Pablo Escobar Juan Pablo Escobar
Opinia od Marta2017-09-21 Polecam książę jest napisana fajnym językiem. Czytając ma się wrażenie, że jest się z bohaterami. Wciąga na maksa i nie można się od biej oderwać. Pomimo że sprawy opisane w książe nie są łatwe i ciężko je oceniać, bo w sumie nie jesteśmy od tego, jednak czuję się lekkość w przekazie. Polecam jak najbardziej:-)

Randall Munroe „What if? A co gdyby?”

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką moc posiada Yoda? Albo co wydarzyłoby się, gdyby Ziemia nagle się zatrzymała? A może interesuje was, ile klocków Lego potrzebnych jest do zbudowania mostu łączącego Amerykę Północną z Europą? Na te oraz inne pytania odpowiada Randall Munroe, były pracownik NASA obecnie tworzący popularny internetowy komiks xkcd. Na jego stronie internetowej każdy może zadać swoje pytanie. Randall nie gwarantuje odpowiedzi na wszystkie, ale najciekawsze problemy stara się rozwiązać możliwie jak najbardziej naukowo. Te najlepsze pytania i odpowiedzi zostały zebrane, uzupełnione o dotąd nieopublikowane odpowiedzi i wydane w formie książki, która została przetłumaczona na język polski przez Sławomira Paruszewskiego. Książka stała się bestsellerem w Stanach i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zarówno pytania jak i odpowiedzi są zaskakująco zabawne, ale i interesujące za jednym razem. Można dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych faktów na temat otaczającego nas świata.

Henry David Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”

Jedna z najpopularniejszych książek „non-fiction” w Stanach. Nie jest to stricte autobiografia, ale raczej publikacja filozoficzna Henry’ego Thoreau, który spędził niecałe dwa lata mieszkając samotnie w chatce w lesie w stanie Massachusetts. Miejsce zamieszkania Thoreau wybudował sam nad jeziorkiem Walden (stąd nazwa książki) i przeprowadził tam swój eksperyment dotyczący pustelniczego życia. Wszelakie przemyślenia dotyczące natury człowieka spisał w formie 18 filozoficznych esejów będących krytyką konsumpcjonizmu i obojętności wobec niszczenia natury. Celem było sprowokowanie czytelników do bardziej świadomego życia. Filozoficzne postulaty Thoreau na pewno nie trafią do każdego, jednak jest to z pewnością pozycja warta przeczytania, nawet jeżeli nie będziemy zgadzali się z jego myśleniem.  

Polecana fantastyka

OGIEŃ I KREW. CZĘŚĆ 2

od 34,44
OGIEŃ I KREW. CZĘŚĆ 2
Opinia od Mateusz2019-01-30 Trzyma poziom pierwszej części. Dla fanów Westeros i George'a Martina pozycja obowiązkowa. Elegancka okładka. Ilustracje na najwyższym poziomie.

Harry Potter I-VII

od 171,48
Harry Potter I-VII
Opinia od Aga2015-04-28 Każda osoba dorosła czy dziecko, która oglądała filmy MUSI przeczytać książki. Bez obejrzenia książek się po prostu nie obejdzie. Ja, najpierw obejrzawszy filmy byłam sceptycznie nastawiona na czytanie książek, aby nie psuć sobie, jeśli można tak powiedzieć, wykreowanej wersji świata Harry'ego Pottera i postaci w tym świecie. Nic bardziej...

Ogień i krew cz. 1 - George R.R. Martin

od 33,98
Ogień i krew cz. 1 - George R.R. Martin
Opinia od Dawid2019-02-05 George R.R. Martin nadal nie skończył Wichrów Zimy. Ale nie można narzekać na brak lektur ze świata Pieśni Lodu i Ognia. Ogień i Krew to wprawdzie kolejna z "fikcyjnych kronik", ale czyta się ją znacznie lepiej niż poprzednie tego typu nowelki (Księżniczka i królowa, Książę Łotrzyk, etc...). Część materiału to lekko rozszerzona wersja tego, co...

Sapkowski. Wiedźmin (komplet)

od 399,99
Sapkowski. Wiedźmin (komplet)
Opinia od P.2014-12-04 Autor z łatwością potrafi przenieść czytelnika w inny świat pełen magii, tajemnic, trzymających w napięciu akcji, a także romansów. Nie można oderwać się od tej lektury. Polecam z całego serca. To jedyna książka, do której chce się wracać, nawet po stokroć!

Hobbit czyli tam i z powrotem

od 11,34
Hobbit czyli tam i z powrotem
Opinia od Ewelina2017-11-26 Gdy pierwszy raz czytałam "Hobbita", byłam jeszcze dzieckiem. Wróciłam do tej powieści po latach w związku z jej ekranizacją. I za każdym razem bawiłam się przy niej równie dobrze. Tolkien to marka sama w sobie, więc nie można mieć wątpliwości, że powieść, która wyszła spod jego pióra, będzie genialna. "Hobbit" opowiada o przygodach Bilbo...

Pakiet Harry Potter Tomy 1-7 - Joanne K. Rowling

od 177,39
Pakiet Harry Potter Tomy 1-7 - Joanne K. Rowling
Opinia od karina49652018-02-22 Każdy wie, że są to książki magiczne. Zabierają nas w fantastyczny świat pełen interesujących postaci. Przypominają o czasach dzieciństwa, kiedy marzyło się o tym, by dostać list z Hogwartu i móc samemu przeżyć niezapomniane przygody. Przyjemnością powtórnie przeczytałam i dałam się wciągnąć jak, przy pierwszym czytaniu. W tej cudownej oprawie...

Gra o tron

od 24,50
Gra o tron
Opinia od Ewelina2017-11-26 "Gra o tron" to pierwsza część sagi o tytule "Pieśń Lodu i Ognia", znana jest szerszej publiczności pewnie ze względu na serial HBO. Przyznam, że i ja w ten sposób poznałam "Grę o tron", jednakże szybko przerzuciłam się na słowo pisane. I była to najlepsza decyzja z możliwych. Wykreowany przez Martina świat jest niezwykły, świetnie dopracowany,...

Wiedźmin. Ostatnie życzenie. Nowe, poprawione wydanie

od 20,85
Wiedźmin. Ostatnie życzenie. Nowe, poprawione wydanie
Opinia od Bartłomiej2015-12-31 Andrzej Sapkowski potrafi naprawdę genialnie wykreować niezapomniany, barwny i niezwykle szczegółowy świat, wyrazistych i niepowtarzalnych bohaterów oraz cudownie oddać charakterystyczny styl poszczególnych "grup społecznych" (np. prostych chłopów, rubasznych krasnoludów, czy zadufanych czarodziei). Każde opowiadanie stanowi wspaniałą mieszankę...

Cukierku ty łobuzie

od 7,99
Cukierku ty łobuzie
Opinia od alagra2018-12-07 Bardzo pomysłowa seria książeczek. Moja czteroletnia wnuczka jest zachwycona i już kupiłyśmy inne części z tej serii. Piękne i dowcipne ilustracje. Wartka akcja, trochę śmieszna i straszna (jak na czterolatkę) a przy tym i nieco dydaktyki. Polecam dla przedszkolaków.

Królestwo kanciarzy Leigh Bardugo

od 29,25
Królestwo kanciarzy Leigh Bardugo
Opinia od lexiewinner2018-05-30 Dobra kontynuacja Szóstki Wron. Bardzo zżyłam się z bohaterami. Trzeba jednak przyznać, że ta część jest znacznie mniej zaskakująca niż poprzednia. Wielu rzeczy można się spodziewać. Wgl. lekko irytują mnie te typowo oczywiste wskazówki umieszczone przez autorkę. Nie tak łatwo mnie zaskoczyć. (taki pstryczek również dla innych...

Gregory David Roberts „Shantaram”

Ta ksiązka nie do końca wpisuje się w założenie niniejszego artykułu przedstawione we wstępie, jednak bardzo pasuje do tego zestawienia. Dlaczego? „Shantaram” to książka fikcyjna, jednak oparta na faktach. Roberts nie mówi wprost, które wydarzenia miały miejsce naprawdę, a które zostały przez niego wymyślone, ale część z nich da się zweryfikować jako prawdziwe. „Shantaram” to historia australijskiego zbiega, który ukrył się w bombajskim slumsie. Tam poznawał od podszewki życie biedoty w Indiach, a także przeniknął do hinduskiej mafii. I to samo co stało się z głównym bohaterem odzwierciedla prawdziwe wydarzenia z życia autora. Dalej Roberts utrzymuje, że postaci w książce zostały wymyślone, chociaż ktoś podobno zidentyfikował już Prabakera, sympatycznego kierowcę taksówki i przewodnika po Bombaju. Ta książka znajduje się w tym zestawieniu gdyż w bardzo dobry sposób opisuje prawdziwy Bombaj, ten którego turyści nie mają szans poznać. Dowiemy się jak wygląda życie codzienne w slumsie, jak działa mafia, a także co czeka nas w paskudnym więzieniu w Indiach.

Autor: Jakub Spiryn

Literatura sensacyjna

Zaginięcie

od 18,68
Zaginięcie
Opinia od Teresa2016-09-02 Książkę pisze mężczyzna a główną postacią jest kobieta - niestety autor trochę "przegiął" z tą prawniczką, czasem zachowanie i dialogi wypowiadane przez nią są tak nieprawdziwe i niewyobrażalne nawet, że aż nie chce się czytać dalej! Autor jednak nie do końca zna kobiety (bo niby ktoś zna??). Całość ratuje duża czcionka, ładne wydanie książki i...

RODZANICE

od 20,97
RODZANICE
Opinia od Aldona2019-02-01 Jak zwykle nie zawiodłam się,wartka akcja,ciekawe zwroty sytuacyjne i wątek sensacyjny.To już 10 tom serii o Lipowie i ciągle czuję niedosyt,więc czekam na kolejną część.

Kasacja

od 18,68
Kasacja
Opinia od Użytkownik Ceneo2017-04-04 Manipulacje, intrygi i bezwzględny prawniczy świat...Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Wina wydaje się oczywista, a morderca przez 10 dni nie pozbywa się ciał swych ofiar. Fani twórczości Remigiusza Mroza z pewnością nie będą zawiedzeni. Pisarz z wrodzoną sobie celnością nawiązuje do mrocznych realiów współczesnego świata i...

Literatura popularnonaukowa

Biologia Campbella

od 109,38
Biologia Campbella
Opinia od Użytkownik Ceneo2017-01-24 Ogromną zaletą książki są jej ilustracje. Za walorami merytorycznymi przemawia sam fakt iż jest to jeden z najpopularniejszych podręczników na świecie. Książka nadaje się nie tylko dla studentów ale może być także pomocna dla licealistów a nawet gimnazjalistów.

Ukryte terapie. Część 2. Czego ci lekarz nie powie

od 49,49
Ukryte terapie. Część 2. Czego ci lekarz nie powie
Opinia od ScrapGonkowa2016-11-25 Książka należąca do mojej listy "musisz mieć" i najczęstszy prezent dla znajomych. Po pierwszej, wciągającej i otwierającej szeroko oczy na świat medycyny i farmakologii części, konieczne jest przeczytanie drugiej, rozszerzającej poprzednie tematy. Wiem jak dbać o zdrowie, a nie jak leczyć się. Nie dałam się "wrobić" lekarce w hormony bez...

Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes

od 32,20
Mit chorób nieuleczalnych i wielki biznes
Opinia od Jerzy2018-08-29 Styl dobrego kryminału, ale wygląda na to, że opartego na faktach. Niesamowite. Bomby informacyjne spadają jedna po drugiej. Oczywiste oczywistości przestają być takie oczywiste jak sądziłem. Warto przeczytać i może zmienić coś przynajmniej dla siebie i swoich dzieci. Warto obudzić się i odzyskać dobre zdrowie... choć wygląda to na niełatwe...

Krótkie Odpowiedzi na Wielkie Pytania - Stephen Hawking

od 21,98
Krótkie Odpowiedzi na Wielkie Pytania - Stephen Hawking
Opinia od bolo Użytkownik Ceneo2019-02-05 Prostota i przejrzystość narracji Stephena Hawkinga sprawia, że skomplikowane zagadnienia stają się zrozumiałe nawet dla laika w omawianych dziedzinach nauki

Pszczoły

od 29,89
Pszczoły
Opinia od jaga2016-08-04 Książka dla czytelników w różnym wieku. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji nie tylko z życia pszczół. Znakomita strona graficzna, jednak mały czytelnik może się przestraszyć niektórych postaci na ilustracjach. Dobra lektura do wspólnego czytania dla dziecka i dorosłego. Świetne przykłady do wprowadzenia dziecka również w świat matematyki...

Dinozaurium Muzeum Dinozaurów

od 34,42
Dinozaurium Muzeum Dinozaurów
Opinia od ola2018-12-22 to prawdziwe muzeum dinozaurów. świetne. piękne rysunki

Nela I Sekrety Dalekich Lądów - Nela Mała Reporterka

od 20,35
Nela I Sekrety Dalekich Lądów - Nela Mała Reporterka
Opinia od a...92019-01-27 Książka jest uzupełnieniem dotychczasowej kolekcji z serii Nela Mała Reporterka moich dzieci, jak w każdej dotąd przez nasz czytanej garść informacji o świecie przekazana w bardzo ciekawy dla małych odkrywców sposób,Moje dzieci ją uwielbiają! Polecam!

Biologia przekonań

od 40,00
Biologia przekonań
Opinia od Tomek2018-01-03 Bardzo Ciekawa książka napisana w bardzo przystępnym języku nawet dla laika, polecam każdemu poszukującemu prawdy wychodzącej poza utarte mity i pseudo osiągnięcia nauki współczesnej.