Data publikacji:

Kubeczek menstruacyjny – dlaczego powinnaś zacząć go używać?

Kubeczki menstruacyjne to ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. W ostatnim czasie ich popularność bardzo wzrosła, jednak wciąż wiele kobiet ma obawy przed ich używaniem. Dlaczego warto pozbyć się uprzedzeń? Sprawdź, jak kubeczek może podnieść komfort twojego życia w czasie miesiączki.

Podpaski i tampony – nie tak dobre, jak się wydaje

Od dziesiątek lat kobiety na całym świecie sięgają po jednorazowe środki higieniczne przeznaczone do stosowania w czasie menstruacji – podpaski lub tampony. Nie da się ukryć, że w stosunku do dawniejszych metod, takich jak podpaski wielorazowego użytku, produkty wykonane z waty stanowiły niejako cywilizacyjny skok. Nie pozostają one jednak całkowicie niezawodne i pozbawione wad.

Podpaski i ich ciemne strony

Podpaska nadal pozostaje najpopularniejszym środkiem higieny osobistej podczas miesiączki. Łatwo dostępna, prosta w użyciu i zamknięta w dyskretnym opakowaniu gości w kobiecych łazienkach i torebkach. Niestety, mimo że jest niemal całkowicie bezpieczna dla flory bakteryjnej pochwy, nie oddziałuje korzystnie na skórę – zwłaszcza latem może przyczyniać się do powstawania otarć i podrażnień. Nie można stosować ich w pełni dyskretnie wraz z obcisłą odzieżą czy strojem kąpielowym, nie wspominając o komfortowym uprawianiu sportu. Wreszcie – podpaska w łatwy sposób może się przesunąć, co zwiększa ryzyko zabrudzenia odzieży.

Tampony – wygoda w parze z zagrożeniem?

Tampony powstały jako wygodna alternatywa dla podpasek. Dedykowane kobietom aktywnym i tym, które w czasie miesiączki chcą mieć swobodę dobierania dowolnej odzieży czy wycieczek na plażę. Tampon wchłania wydzielinę miesiączkową wewnątrz ciała, dzięki czemu jest całkowicie niewidoczny i niewyczuwalny.

Mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie jest idealne, gdyby nie liczne, najnowsze badania kwestionujące bezpieczeństwo stosowania popularnych tamponów. Gdy tampon przebywa w pochwie zbyt długo, istnieje ryzyko rozwoju infekcji czy reakcji alergicznej. Niedostatecznie częste ich zmienianie to prosta droga m. in. do grzybicy pochwy. Można też natknąć się na liczne doniesienia dotyczące toksyczności tamponów – te tańsze i gorszej jakości bywają bielone chlorem.

Wreszcie, warto podjąć temat ekologiczności obydwu powyższych metod, a właściwie jej braku. Stosując tampony lub podpaski, rocznie każda z kobiet produkuje kilogramy odpadów szkodliwych dla środowiska. Okazuje się jednak, że powstał sposób bezpieczny nie tylko dla kobiecego zdrowia, ale i planety.

Kubeczek menstruacyjny – poziom wyżej w higienie menstruacyjnej

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z nietoksycznego, bezpiecznego dla zdrowia silikonu, dzięki czemu można stosować je wielorazowo. Szacuje się, że wytrzymałość jednego kubeczka sięga nawet 10 lat. To rozwiązanie jest zatem nie tylko ekologiczne, ale i o wiele tańsze. Oto inne zalety stosowania kubeczków menstruacyjnych:

 • Są łatwe w użyciu. Choć ich wygląd początkowo może powodować obawy, kubeczki są niezwykle elastyczne i łatwe w aplikacji. Zwykle występują w kilku rozmiarach, dopasowanych do stylu życia kobiety jak i tego, czy ma za sobą poród naturalny.
 • Są bardziej higieniczne – silikon, z którego wykonane są kubeczki menstruacyjne nie stanowi środowiska przyjaznego bakteriom, w odróżnieniu od chłonnej waty. W razie potrzeby, bez problemu wyczyścisz swój kubeczek pod bieżącą wodą lub po prostu przetrzesz go papierem toaletowym.
 • Jest pojemny – nawet bardziej, niż największy tampon. Stosując kubeczek nie musisz odwiedzać toalety tak często, jak dotychczas.
 • Jest zawsze pod ręką. Znasz to uczucie, gdy nastają „te dni”, a ty nie masz już w zapasie żadnej podpaski? Z kubeczkiem menstruacyjnym możesz o nim zapomnieć.

Jak prawidłowo stosować kubeczek menstruacyjny?

Nawet jeśli nie jesteś do końca przekonana do stosowania kubeczków, po prostu spróbuj. Być może uznasz, ze to nie jest metoda dla ciebie, ale obstawiamy, że raczej nie powrócisz już do standardowych metod. Klucz tkwi przede wszystkim w odpowiednim doborze rozmiaru. Weź pod uwagę budowę swojego ciała, ilość przebytych porodów, obfitość miesiączki oraz formę fizyczną (siłę mięśni dna miednicy, zwanych błędnie „mięśniami Kegla”). Niektóre kubeczki cechują się również różnymi poziomami twardości.

Gdy znajdziesz już model odpowiedni dla siebie, czas nauczyć się, jak go stosować. Jednym przychodzi to z łatwością już za pierwszym razem, innym dopiero za kolejnym podejściem.

 • Kubeczek menstruacyjny przed pierwszym użyciem należy zdezynfekować (we wrzątku lub stosując odpowiedni detergent, np. tabletki do dezynfekcji).
 • Dokładnie umyj dłonie.
 • Zegnij kubeczek menstruacyjny tak, byś mogła łatwiej wprowadzić go do pochwy (np. na pół). Ważne, by po umieszczeniu w niej bez problemu się rozwinął. Dla pewności, po aplikacji kubeczka możesz go delikatnie okręcić.
 • Prawidłowo założony kubeczek delikatnie zassie powietrze, co zmniejszy ryzyko przeciekania, ale i rozwoju bakterii. Odpowiedni aplikacja daje gwarancję, że zawartość kubeczka nie wyleje się i będzie on całkowicie niewyczuwalny.

Kilka cennych wskazówek:

 • Kubeczek menstruacyjny załóż niżej, niż tampon. Powinien znajdować się na tyle płytko, byś bez problemu mogła go wyjąć.
 • Opróżniaj kubeczek tak często, jak dotychczas wymieniałaś tampony – to w zupełności powinno wystarczyć.
 • Kubeczek w ciągu miesiączki wystarczy przemywać pod bieżącą wodą, jednak po zakończeniu okresu dokładnie go wyczyść i zdezynfekuj. Pamiętaj o tym także, gdy rozpocznie się następny okres. Kubeczek menstruacyjny zachowany w czystości jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Kubeczek menstruacyjny – cena

Oszczędność to kolejny z atutów, które powinny przekonać cię do sięgnięcia po kubeczek menstruacyjny – ceny modeli popularnych, cenionych marek rozpoczynają się już od około 60 złotych. W obliczu tego, ile rocznie wydajesz na podpaski i tampony to ogromna ulga dla twojego portfela.

Jaki kubeczek wybrać?

Trend ekologicznej higieny menstruacyjnej spowodował, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo kubeczków menstruacyjnych. Przy wyborze zwracaj uwagę przede wszystkim na jakość materiału, z którego kubeczek jest wykonany. Warto rzucić okiem również na opinie dotychczasowych użytkowniczek. Prezentujemy kilka firm produkujących kubeczki cieszące się dużą popularnością. Każda z nich oferuje kubeczki wykonane z medycznego silikonu w zestawie z praktycznym woreczkiem, który pozwoli na dyskretne posiadanie kubeczka zawsze pod ręką.

MeLuna

Kubeczki menstruacyjne MeLuna występują w różnych w kolorach i rozmiarach, dzięki czemu każda z kobiet znajdzie egzemplarz idealny dla siebie. Produkowane są z silikonu lekarskiego, w stu procentach bezpiecznego dla organizmu. Wybierz model standardowy lub wersję „sport” – dla kobiet aktywnych, o silnych mięśniach dna miednicy.

Ladycup

Ladycup oferuje różne modele kubeczków wykonanych z najlepszej jakości medycznego silikonu. Do wyboru w różnych rozmiarach i kolorach, łatwe w aplikacji i w czyszczeniu.

Jaguara

Całkowicie gładki kubeczek firmy Jaguara łączy wygodę stosowania tamponu z ekologią i bezpieczeństwem. Cechuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, jak również wszystkimi, koniecznymi atestami.

Mimo wielu, udowodnionych zalet, kubeczki menstruacyjne w Polsce nadal pozostają kontrowersyjnym tematem. Jak ty odnosisz się do ich stosowania?
Autor: Joanna Stanuch, redaktorka bloga Dbam o Siebie