Data modyfikacji:

Adobe Photoshop – program do obróbki zdjęć z historią

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób sięga do internetu w poszukiwaniu dobrego programu do obróbki zdjęć. Jest to podyktowane faktem, iż obecnie zdjęcia robione są cyfrowo. Jak w każdej sytuacji podczas robienia zdjęć, zwykle skupiamy się na wielu szczegółach, które są w danym momencie bardzo istotne. W pewnym momencie przy oglądaniu fotografii okazuje się, że część przydałoby się zmodyfikować. 
W czasach aparatów analogowych nie było takiej możliwości, dlatego w dobie aparatów cyfrowych zdjęcia są nagminnie modyfikowane. Oczywiście wszystko według gustu oraz potrzeb danej osoby. Dla jednej osoby modyfikacją będzie przycięcie i wykadrowanie zdjęć, druga zaś będzie chciała wyciąć postać i umieścić ją w ciekawej ramce. W modyfikacji bardzo pomaga edytor zdjęć, dzięki któremu w ogóle taka zmiana jest możliwa. Rodzaj modyfikacji zależy od konkretnych możliwości danego programu. Obecnie na rynku jest ich bardzo dużo, jednak najbardziej popularny jest program do obróbki zdjęć Photoshop.

Czym jest Adobe Photoshop?

W skrócie można określić go tak: To program graficzny do obróbki zdjęć. Jest on programem profesjonalnym i może się nim posługiwać zarówno osoba, która amatorsko przerabia zdjęcia, jak i profesjonalista, który na obróbce i projektowaniu elementów graficznych zarabia. Umożliwia on bardzo wiele opcji, których nie dają inne dostępne programy. Jest on bowiem nie tylko do obróbki zdjęć, lecz także do wykonywania wszelkiego rodzaju elementów graficznych oraz projektowania stron internetowych od strony szaty graficznej. 

Oczywiście jest on w pełni komercyjny, zatem żeby z niego korzystać, należy go zakupić z legalnego źródła, lub po ściągnięciu 30-dniowej wersji, wykupić licencje do praw do użytkowania go zgodnie z prawem. Naturalnie w sieci istnieje bardzo wiele tego typu programów, jednak żaden nie daje tak ogromnych możliwości, jak Adobe Photoshop. 

Edytor zdjęć w Photoshop

W absolutnie żadnym programie nie ma takich możliwości, jakie daje Photoshop. Edycja zdjęć to nie tylko przycięcie i wykadrowanie, żeby poucinać wszystkie elementy, których nie chcemy na zdjęciu. To wszelkiego rodzaju modyfikacje, bardziej lub mniej skomplikowane. W tym programie można po prostu wyciąć lub wymazać cale tło, na którym stoi postać, po czym przenieść ową postać w inne tło. Można wyciąć maleńkie dziecko ze zdjęcia, i położyć je na kwiatek czy listek. Można wymazać samo tło i wstawić inne a jako otoczkę zrobić drewnopodobna ramkę. W kwestii modyfikacji można na zdjęciu umieścić dodatkowe informacje, ozdobne literki albo elementy graficzne typu gwiazdki, czy kwiatki. W tej kwestii program do obróbki zdjęć Photoshop daje jeszcze inne możliwości. Przy pomocy specjalnej maski, można zmienić kolor oczu czy samych włosów, pokolorować usta lub paznokcie. Możliwości modyfikacji zdjęć jest ogromna ilość. 

Mając amatorskie zdjęcie, ale z wyraźną głową i w rysach twarzy, można wyciąć samą głowę oraz kawałeczek ramion i utworzyć zdjęcie do dowodu osobistego. Oczywiście takie zdjęcia muszą mieć konkretne wymiary oraz ułożenie twarzy, jednak wiele można zrobić, modyfikując zdjęcie. Przekładając, przesuwając i zmieniając profil danej osoby, można faktycznie postarać się, żeby ze zwykłego zdjęcia, zrobić do dowodu. Potem umieszcza się człowieka na innym tle i robi kolejne zdjęcia, które rozmiarem i wyglądem są identyczne jak te do dowodu. 

Program do przerabiania zdjęć Adobe Photoshop działa na bazie warstw, które można dowolnie zmieniać. Można oczywiście na jednym zdjęciu pracować i wprowadzać zmiany, jednak, żeby nie było problemów z wycofaniem zmian lub poprawieniem nietrafionej zmiany, warto z nich korzystać. Usuwając pojedynczą warstwę, nie niszczymy całej pracy tylko jeden kawałek modyfikacji, z której chcemy zrezygnować.

Elementy graficzne 

Program do przerabiania zdjęć Photoshop nie tylko oferuje faktycznie modyfikacje zdjęć ale również tworzenie nowych projektów graficznych. Choć bez wątpienia daje ogromne możliwości w samej modyfikacji, to nie jest to jedyne, co można przy jego pomocy zrobić. Można bowiem wykonać bardzo wiele projektów graficznych samodzielnie ale jest możliwość też skorzystania z wielu dodatków, jakie ów program daje. To znaczy, że oprócz zwykłych kształtów można robić obrysy, rozmycia czy rozmaite zabawy tekstami czy kształtami, według własnych potrzeb. 

Szata graficzna strony www

W obecnym czasie również strony internetowe często są wykonywane właśnie przy pomocy tego programu. Oczywiście nie całe, ponieważ większość strony to kod html oraz dodatki typu php czy css, jednak wykonanie szaty graficznej bardzo wspomoże właśnie program graficzny do obróbki zdjęć. Dlaczego on? Ponieważ na każdej stronie internetowej są jakieś zdjęcia czy wcześniej robione elementy graficzne, co sprawia, że muszą być wstawione przy pomocy programu. Warto pamiętać, że robienie szaty graficznej to nie tylko projekt, ale też odpowiednie pocięcie owego szablonu, żeby nadawał się do wstawienia na stronę. Cięcie szablonu jest możliwe tylko przy pomocy Adobe Photoshop. Oczywiście umiejętność cięcia szablonu jest bardzo potrzebna, ponieważ w innym przypadku nic nie będzie działało jak trzeba, jednak wszystko jest do zrobienia, przy odpowiedniej ilości wiedzy, w kwestii obsługi programu. 

Ruchome elementy

W programie Photoshop można robić bardzo wiele prostych i bardzo skomplikowanych projektów graficznych, ale nie tylko. Można również stworzyć ruchomą grafikę, którą potem osoby zajmujące się filmowanie uroczystości wstawiają do filmu, jako początek lub przerywnik opracowywanego filmu. Przykładowo bardzo często osoby nagrywające śluby, często wykorzystują takie elementy do ozdobienia początku filmu. Idące serduszko, lecące i obracające się zdjęcia uczestników ślubu czy wyfruwające gołąbki, to elementy bardzo chętnie wykorzystywane do tego rodzaju filmów. Im ciekawsze i bardziej fantazyjne elementy, tym lepiej dla potencjalnego klienta. Podobne elementy graficzne przydają się w firmach studniówkowych czy sylwestrowych. W programie Photoshop wiele takich elementów można bez problemu wykonać. To, że jest to bardzo wszechstronny program nie znaczy, że wszystko bardzo łatwo można zrobić. W tym przypadku bardzo się liczy umiejętność, która pozwoli na wykonanie danego elementu czy całego projektu.


Program Adobe Photoshop to bardzo rozbudowany i dający ogromne możliwości program do obróbki zdjęć oraz graficzny. Cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób zawodowo zajmujących się grafiką komputerową. Każdy profesjonalista docenia możliwości programu jednak tylko wtedy je doceni, gdy będzie dobrze znał jego możliwości i umiał je wykorzystać. To doskonały program, ale nie dla wszystkich. Większość osób, które tylko odrobinkę modyfikują zdjęcia, nie będzie zadowolonych z programu, ponieważ jest on zbyt drogi dla przeciętnego użytkownika. Jeśli jednak ktoś zamierza zmierzyć się z grafiką komputerową i multimediami, warto zainteresować się tym programem. Spośród bardzo wielu dostępnych i często darmowych programów, można wybierać takie, które dają ogromne możliwości, jednak żaden nie da aż takich, jak Photoshop.

Przeczytaj również

AMD Radeon RX 6900 XT

AMD Radeon RX 6900 XT. Jaka specyfikacja?

2020-10-30
Seria AMD Radeon RX 6000 po wielu tygodniach spekulacji w końcu stała się faktem! Najnowsze karty mają charakteryzować się niezwykła wydajnością, która pozwoli na obsłużenie najnowszych tytułów zmierzających na komputery PC.
słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem

Jakie słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem?

2020-10-29
Producenci technologii użytkowej cały czas starają się jak najbardziej dopasować swoje urządzenia do potrzeb konsumentów. Nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne czy parametry techniczne, ale także o funkcjonalność. Taką z pewnością mogą zagwarantować słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem, które całkowicie eliminują problem irytujących kabli.
Tablet z funkcją telefonu

Tablet z funkcją telefonu. Jaki wybrać?

2020-10-28
Współczesne tablety to niezwykle funkcjonalne urządzenia, które możesz wykorzystać także jako… telefon. Zobacz, dlaczego warto kupić tablet z funkcją telefonu i jaki model wybrać.
PS5 vs PC

PS5 vs PC. Jaki komputer jest porównywalny do PlayStation 5?

2020-10-27
Platformy do grania firmy Sony od zawsze w Polsce cieszyły się bardzo dużym uznaniem graczy. To właśnie PlayStation było jedną z pierwszych konsol, jaka zawitała w domach wielu rodaków i zabrała ich do trójwymiarowych światów. Wiele osób ma jednak awersję do grania na padzie, przez co zdecydowanie bardziej preferuje komputery osobiste. Sprawdźmy, jakie podzespoły będą musiały znaleźć się w pececie, żeby odpowiadały tym umieszczonym wewnątrz konsoli PlayStation 5.
xbox series x vs pc

Xbox Series X vs PC. Jaki komputer jest podobny do nowego Xboxa?

2020-10-22
Choć konsole w Polsce zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, to jednak wciąż wydaje się, że dominującą platformą w naszym kraju są komputery osobiste. Czasami warto jednak spróbować czegoś nowego, dlatego koniecznie zapoznajcie się z tym tekstem, żeby zobaczyć, co ma do zaoferowania nowy Xbox dla osób, które wolą grać na pececie. A jeśli nie planujecie przesiadki na konsolę, to zobaczcie, ile będziemy musieli wydać, żeby złożyć PC o parametrach podobnych do Series X.
komputer do gier do 3000

Komputer do gier do 3000 zł. Jak wybrać najlepszy?

2020-10-19
Planujecie kupno nowego komputera gamingowego, ale macie ograniczony budżet? Jeżeli nie zależy wam na rozdzielczości 4K i detalach w grach ustawionych na „ultra”, to mam dla was dobrą wiadomość. W sprzedaży znajdziecie komputery do 3000 zł, które będą wystarczające do komfortowego grania w nowe wysokobudżetowe produkcje. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście w stanie pójść na wiele ustępstw.